TVN24 | Polska

"Totalna zapaść w psychiatrii dziecięcej". WOŚP kupiła łóżka i testy na oddziały

TVN24 | Polska

Autor:
mart/kg/kwoj
Źródło:
TVN24
"Totalna zapaść w psychiatrii dziecięcej". WOŚP kupiła łóżka i testy na oddziały
"Totalna zapaść w psychiatrii dziecięcej". WOŚP kupiła łóżka i testy na oddziałyTVN24
wideo 2/7
TVN24"Totalna zapaść w psychiatrii dziecięcej". WOŚP kupiła łóżka i testy na oddziały

W kontekście sytuacji na oddziałach psychiatrii dla dzieci słowo "katastrofa" to jest słowo nawet, można powiedzieć, delikatne - mówił w TVN24 Prezes Zarządu Fundacji WOŚP Jurek Owsiak. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła łóżka i testy psychologiczne dla takich oddziałów.

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, brakuje pieniędzy i lekarzy na oddziałach psychiatrii dla dzieci. Raport wskazuje również na brak wolnych terminów oraz profilaktyki. Pomóc oddziałom postanowiła WOŚP.

Łóżka dla 34 oddziałów

Jak powiedział na antenie TVN24 Jurek Owsiak, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła blisko 800 łóżek dla oddziałów psychiatrii dziecięcej. - Jest to wynik naszych przygotowań do debaty, której niestety nie było, bo pandemia przerwała te pomysły. Marszałek Senatu pan Tomasz Grodzki zaprosił wtedy nas, aby mówić o psychiatrii, ponieważ słowo "katastrofa" to jest słowo nawet można powiedzieć delikatne - mówił Jurek Owsiak. - Totalna zapaść w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. My natychmiast powiedzieliśmy, że jesteśmy w stanie jako Wielka Orkiestra pomóc - dodał.

Jurek OwsiakTVN24

Owsiak zaznaczył, że pandemia nie przeszkodziła Orkiestrze w kupieniu łóżek, które trafiły lub trafią lada moment do 34 oddziałów szpitalnych razem z pościelą i meblami dla dzieci. - Niezwykle ważnym zakupem był zakup testów psychologicznych. 403 testy dla 34 oddziałów. Ostatnie testy ze Stanów Zjednoczonych do nas docierają. Niezbędny instrument dla psychiatrów, aby takie leczenie prowadzić - mówił Owsiak.

- Teraz czekamy na ponowną debatę. Pan marszałek Senatu kontaktował się już z nami. Cieszymy się bardzo, że nie zapomniał o tym - podkreślił. - Systemu nie zmienimy. Fundacja nie jest w stanie zmienić systemu - zaznaczył.

Dodał, że Ministerstwo Zdrowia przeznaczyło "dosyć sporą kwotę na poprawę sytuacji". - Pandemia to przerwała, w związku z tym wróćmy do rozmów. My jesteśmy gotowi drugą taką sumę, ponad czterech milionów złotych, które już wydaliśmy, przeznaczyć - powiedział.

"W październiku ruszamy do kolejnych rozmów"

Mówiąc o ciężkiej sytuacji polskiej psychiatrii dziecięcej, Owsiak stwierdził, że jest to również problem szkół. - Kiedyś był psycholog szkolny, kiedyś także był dentysta w szkole, pragnę przypomnieć. Za moich czasów tak właśnie było. To jest właśnie kwestia dyskusji. Chcemy zorganizować tak rozmowy, aby środowisko miało okazję przysłuchać się. Pandemia nam pokazała, jak rozmawiać, jak możemy rozmawiać. Internetowo możemy połączyć się z bardzo wieloma osobami - mówił Owsiak.

- Jak ten system ma dobrze funkcjonować, w budynkach, które są bardzo często niedofinansowane? Łóżko istotnie zmienia, ale nie wszystko. Te rozmowy myślę, że pokażą, na ile fundacja może pomóc - wyjaśnił.

Przypomniał, że kiedy WOŚP kilka lat temu mówiła o geriatrii, która tak samo była w "stanie katastrofalnym" i poświęciła jej cztery finały, a na jej temat pojawiło się przy tej okazji wiele rozmów, to "na dzień dzisiejszy nie wracają informacje, że tam się źle dzieje". - Kupiliśmy mnóstwo wspaniałego sprzętu, bardzo dobrego, nowoczesnego i drgnęło coś, jeżeli chodzi o geriatrię - powiedział.

Zauważył, że pandemia COVID-19 wciąż trwa, co ma swoje skutki psychiczne, dlatego "czas jest ważny". - W październiku ruszamy do kolejnych rozmów. Jeżeli wyjdzie natychmiast podczas tych rozmów, co możemy jeszcze kupić - kupujemy. My nie czekamy. Jeżeli można ten problem rozwiązać, to go rozwiązujemy - zaznaczył Owsiak.

Autor:mart/kg/kwoj

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości