"Witold Pilecki służył nie Polsce podzielonej, ale Polsce wolnej od uprzedzeń, podziałów i nienawiści" - napisała wnuczka rotmistrza Beata Pilecka-Różycka w liście przesłanym przedstawicielom Komitetu Obrony Demokracji. Jej sprzeciw w szczególności wywołał marsz zorganizowany w środę w Łodzi, w 68. rocznicę śmierci Pileckiego przez Obóz Narodowo-Radykalny i Młodzież Wszechpolską.
Oświadczenie wnuczki Witolda Pileckiego opublikował w czwartek na swoim profilu na portalu społecznościowym jeden z przedstawicieli Komitetu Obrony Demokracji Piotr Wieczorek.
Beata Pilecka-Różycka wyraziła w nim oburzenie z powodu wykorzystywania w ostatnim czasie przez środowiska polityczne i narodowe wizerunku i życiorysu rotmistrza "dla własnych, partykularnych interesów i rozgrywek".
"Rtm. Witold Pilecki służył nie Polsce podzielonej, ale Polsce wolnej od uprzedzeń, podziałów i nienawiści. Witold nie dzielił ludzi ze względu na światopogląd i wyznanie, nikogo nie wykluczał. Był człowiekiem wielkiej wiary w Boga i człowieka - zaznaczyła.
Jak napisała, "szczególny sprzeciw wywołały marsze w Toruniu i wczorajszy w Łodzi zorganizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską w czasie trudnym dla naszej rodziny, w rocznicę zamordowania dziadka".
"Proszę wszystkich Patriotów: zapoznajcie się z życiorysem i raportami Witolda. Patriotyzm i nacjonalizm to przeciwieństwa!... Patriota chce DOBRA dla kraju, nacjonalista chce kraju dla siebie..." - zaapelowała wnuczka Pileckiego.
Marsz pamięci rotmistrza Pileckiego
Marsz w Łodzi, w 68. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego zorganizowali Młodzież Wszechpolska, Obóz Narodowo-Radykalny oraz Studenci dla Rzeczypospolitej.
Jak podał portal lodz.naszemiasto.pl, najpierw odprawiono mszę w katedrze, w czasie które poświęcono kilkudziesięciometrową biało-czerwoną flagę ufundowaną przez lokalne organizacje patriotyczne.
Następnie uczestnicy przeszli ulicami miasta pod pomnik Ofiar Komunizmu.
68. rocznica śmierci
Witold Pilecki (pseud. Witold, Druh, nazwiska konspiracyjne "Roman Jezierski", "Tomasz Serafiński", "Leon Bryjak", "Jan Uznański", "Witold Smoliński") był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, a także więźniem Auschwitz-Birkenau i organizatorem konspiracji w obozie.
Został aresztowany 8 maja 1947 przez władze komunistyczne. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Witold Pilecki został oskarżony o działalność wywiadowczą na rzecz rządu RP na emigracji. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej.
Został pośmiertnie kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.
Autor: js/tr / Źródło: tvn24.pl, lodz.naszemiasto.pl