TVN24 | Polska

"Działalność, która zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie"

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
TVN24
Profesor Zoll o działaniach w sprawie sędziego Wróbla: to zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości
Profesor Zoll o działaniach w sprawie sędziego Wróbla: to zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwościTVN24
wideo 2/8
TVN24Profesor Zoll o działaniach w sprawie sędziego Wróbla: to zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości

Zdaniem prokuratury pan Włodzimierz Wróbel zasłużył na to, bo wypowiadał się bardzo często krytycznie wobec prób wprowadzenia nowych zwyczajów i nowych podstaw prawnych funkcjonowania sądownictwa - mówił w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich. Odniósł się w ten sposób do działań prokuratury wobec sędziego Sądu Najwyższego.

Nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna po dwóch godzinach posiedzenia odroczyła w czwartek bez terminu dalsze rozpatrywanie wniosku o uchylenie immunitetu sędziemu izby karnej Sądu Najwyższego Włodzimierzowi Wróblowi. Prokuratura Krajowa chce mu postawić, podobnie jak dwóm innym sędziom SN, zarzuty "nieumyślnego niedopełnienia obowiązku rozstrzygania spraw zgodnie z obowiązującymi przepisami".

Sędzia Włodzimierz Wróbel będzie gościem Agaty Adamek w piątek w "Jeden na jeden" o godzinie 7.30

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

"Działalność, która zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości"

Do sprawy sędziego Wróbla odniósł się w rozmowie z TVN24 były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich, profesor Andrzej Zoll.

- Zdaniem prokuratury pan Wróbel zasłużył na to, bo wypowiadał się bardzo często krytycznie wobec prób wprowadzenia nowych zwyczajów i nowych podstaw prawnych funkcjonowania sądownictwa - stwierdził.

Jego zdaniem, "to jest działalność, która zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości w demokratycznym państwie, które przestrzega zasad prawnych". - Sąd z istoty tej instytucji musi być niezależny, a sędzia niezawisły - przypomniał.

Profesor Zoll dodał, że "te działania, które podejmuje dzisiaj rząd i ten kierunek, w którym idzie polityka Prawa i Sprawiedliwości podważają obie te cechy wymiaru sprawiedliwości - i niezależność sądów, i niezawisłość sędziów".

Profesor Zoll o działaniach w sprawie sędziego Wróbla: to zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwości
Profesor Zoll o działaniach w sprawie sędziego Wróbla: to zaprzecza w ogóle istocie wymiaru sprawiedliwościTVN24

Profesor Zoll: profesor Wróbel naraził się obecnej władzy

Mówiąc szerzej o sprawie sędziego Wróbla, profesor Zoll stwierdził, że "naraził się" on obecnej władzy.

- Z jednej strony poprzez swoje wcześniejsze wypowiedzi, ale chyba najbardziej uzasadnieniem uchwały Sądu Najwyższego w składzie trzech izb, oceniających prawność powołania dwóch izb w Sądzie Najwyższym (Izby Dyscyplinarnej oraz Izby Kontroli Nadwyczajnej Spraw Publicznych - red.), gdzie sędziowie zostali powołani przez Krajową Radę Sądownictwa, która ma bardzo wątpliwe podstawy konstytucyjne - mówił, odnosząc się do uchwały trzech izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 roku. SN stwierdził w niej między innymi, że jeśli w składzie zasiada osoba powołana na sędziego SN na wniosek nowej KRS, taki skład jest nieprawidłowo obsadzony. Sędzia Wróbel przedstawiał wówczas uzasadnienie tej decyzji.

Całe uzasadnienie uchwały SN
Całe uzasadnienie uchwały SNTVN24

- Właściwie nie można mówić, że ci sędziowie zostali powołani do Sądu Najwyższego w sposób demokratyczny, w sposób prawny. A niestety dotyczy to także także wielu sędziów sądów powszechnych - kontynuował Zoll.

Jak mówił dalej, drugi powód działań wobec sędziego Wróbla to wynik wyborów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego z 2020 roku. Wówczas to właśnie sędzia Wróbel uzyskał najwięcej głosów Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego, jednak prezydent Andrzej Duda zdecydował się powołać na to stanowisko osobę, która uzyskała mniej głosów - Małgorzatę Manowską.

Profesor Zoll: profosor Wróbel naraził się obecnej władzy
Profesor Zoll: profosor Wróbel naraził się obecnej władzyTVN24

Autor:mjz//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości