Grzebień, zapalniczka, klucze. "Pokazać zbrodnię katyńską poprzez człowieka"

Otwarcie Muzeum dla publiczności odbędzie się 3 października
Otwarcie Muzeum dla publiczności odbędzie się 3 października
Źródło: Fakty TVN

Trzeba było czekać na tę chwilę kilkadziesiąt lat, ale można już odliczać godziny do otwarcia Muzeum Katyńskiego. Mieści się w warszawskiej Cytadeli i jest pierwszą placówką muzealno-badawczą dokumentującą w taki sposób zbrodnię popełnioną na 22 tysiącach polskich jeńców. Materiał "Faktów" TVN.

Siedemdziesiąt lat czekania, ale na miejscu trwają już tylko ostatnie prace i gorączkowe porządkowanie. Do obejrzenia będą multimedialne prezentacje, archiwalne filmy i autentyczne przedmioty.

Ukazać zbrodnię poprzez człowieka

Te klasyczne ekspozycje robią największe wrażenie. - Przedmioty zachowane w takim stanie niemalże. w jakim były wydobyte z ziemi - pokazuje Sławomir Z. Frątczak, kierownik Muzeum Katyńskiego.

Na ścianach tysiące drobnych przedmiotów, a za każdym z nich - historia właściciela, jego żony sfotografowanej podczas wakacji, sklepu z futrami - może planował prezent? Jego zapalniczki, klucze do domu.

- Mamy wszystko, co jest takie ludzkie, i to pokazuje tę zbrodnię poprzez żywego człowieka. Cały świat przedmiotów. Mamy to, co jest normalne. Grzebyk, krem, pędzel do golenia - wylicza Frątczak.

Muzeum Powstania - przykładem sukcesu

Muzeum w Cytadeli budowano pięć lat, ale remont to akurat nie było największe wyzwanie. - Zastanawiałem się, jak przełożyć zbrodnię zamordowania tysięcy ludzi - wspomina. Ale przykład przełożenia martyrologii na nowoczesny już język jest, od ponad dziesięciu lat, czyli Muzeum Powstania Warszawskiego, które odwiedziło w ciągu roku ponad pół miliona osób.

- Pamięć o ofiarach, o bezbronnych ofiarach, jest rzeczywiście trudniejsza niż opowiadanie o powstańcach warszawskich, za którymi stała siła, dynamizm, sprzeciw przeciw totalitarnemu złu - przyznaje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

- To jest największy sukces powstania, że ono jest żywe. Muzeum Katyńskie nie może równać się w żaden sposób z tą formułą, bo też nie o tym mówi - zwraca uwagę kierownik Muzeum Katyńskiego. Mówi natomiast o każdym z ponad dwudziestu tysięcy zabitych, obecnych tu na wyciągnięcie ręki. - To jest dotyk historii, bo muzeum jest z jednej strony aneksem do podręcznika, ale też jest dotknięciem tej historii - mówi.

Muzeum zostanie otwarte dla publiczności 3 października.

Więcej materiałów na stronie "Faktów" TVN.

Autor: mm / Źródło: Fakty TVN

Czytaj także: