Wieszają 260 ogniw słonecznych na szpitalu w Ustroniu

Prace przy zakładaniu paneli fotowoltaicznych w szpitalu w Ustroniu trwają w najlepsze
Prace przy zakładaniu paneli w szpitalu w Ustroniu
Źródło: Urząd marszałkowski woj. śląskiego
W szpitalu w Ustroniu (woj. śląskie) trwa montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Inwestycja ma zakończyć się w połowie września, kosztować ponad 2 mln zł i dawać ponad 50 megawatogodzin prądu rocznie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny w Ustroniu zacznie korzystać z energii słonecznej za nieco ponad miesiąc.

Ogniwa fotowoltaiczne

Na razie na dachu i na elewacji wyższych pięter budynku trwa montaż ponad 260 ogniw fotowoltaicznych, czyli uzyskujących prąd bezpośrednio z promieni słonecznych. Urząd podkreśla, że to inna technologia od klasycznych kolektorów słonecznych produkujących energię cieplną.

Ich łączna powierzchnia będzie wynosić 439 m kw. Panele wyprodukują ponad 50 megawatogodzin energii elektrycznej rocznie, w całości do wykorzystania dla szpitala. Według przedstawicieli szpitala, jego kotłownia – która będzie mogła pracować na wyjątkowo niskich obrotach – wytworzy dzięki temu aż o 52 tony mniej dwutlenku węgla wciągu roku.

Panele mają na siebie zarabiać

Rachunek na 2 mln zł został podzielony na pół. Do miliona wyłożonego przez szpital drugi milion dołożył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Autor: pw/par / Źródło: PAP / TVN24

Czytaj także: