W tym roku Niedziela Wielkanocna przypada 24 kwietnia, a "lany poniedziałek" 25 kwietnia. Wiele osób zastanawia się dlaczego tak późno, przecież pamiętamy Wielkanoc w marcu. Odpowiedź jest dość prosta: datę Świąt Wielkanocnych wyznacza początek astronomicznej wiosny oraz pełnia Księżyca.
Wielkanoc przypada zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 21 marca, zaś w tym roku pierwsza wiosenna pełnia księżyca miała miejsce dopiero 18 kwietnia. Z prostego rachunku wynika więc, że pierwsza niedziela po pełni przypada właśnie dziś, czyli 24 kwietnia.
Nie jest to jednak najpóźniejszy możliwy termin. Astronomowie twierdzą, że w Niedziela Wielkanocna może przypadać w dniach od 22 marca do nawet 25 kwietnia.
Najwcześniej i najpóźniej
W najwcześniejszym możliwym terminie Wielkanoc wypadła ostatnio w 1818 roku. Zaś 25 kwietnia Niedzielę Wielkanocną świętowali ludzie w 1943 roku.
Co ciekawe, w tym roku mamy tą samą datę Niedzieli Wielkanocnej jak w 1791 roku, czyli roku uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Za rok Wielkanoc będziemy obchodzić 8 kwietnia.
Trzy wyznania razem
W tym roku Niedzielę Wielkanocną obchodzą razem wszystkie wyznania chrześcijańskie - katolicy, ewangelicy i prawosławni. Taki układ świąt wynika ze zbieżności kalendarzy juliańskiego i gregoriańskiego. Do podobnej zbieżności dat dojdzie w 2014 i 2017 roku.
Wielkanoc — to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Poprzedza ją tydzień, stanowiący okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń, nazywany Wielkim Tygodniem. W tym właśnie tygodniu chrześcijanie obchodzą Triduum Paschalne: Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania. Triduum rozpoczyna się wieczorną mszą w Wielki Czwartek, kończy zaś drugimi nieszporami po południu Niedzieli Wielkanocnej.
Prawosławni i Święty Ogień
Tzw. Pascha, czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa to najważniejsze święto w Kościele Prawosławnym. Termin obchodzenia Paschy ustalono na I Soborze Powszechnym w Nicei w 325 r. Zgodnie z tym prawem święto powinno być obchodzone nie wcześniej niż w wiosenne zrównanie dnia z nocą, nie powinno być jednak obchodzone przed lub w czasie Paschy żydowskiej, lecz po niej. Oznacza to, że często Wielkanoc wyznawców prawosławia wypada później, niż obchodzona przez chrześcijan zachodnich.
Prawosławni czczą tzw. Święty Ogień. Pierwszy tydzień w Cerkwi Prawosławnej po Zmartwychwstaniu Chrystusa jest nazwany okresem Światłego Tygodnia, gdzie na znak radości Carskie Wrota otwarte są od paschalnej nocy do sobotniego popołudnia.
Luteranie też świętują
W kościele luterańskim tzw. okres pasyjny rozpoczyna się Środą Popielcową. Odbywające się tym dniu nabożeństwa mają charakter pokutny i refleksyjny. Nie posypuje się głów popiołem. Kwestia postu jest sprawą otwartą, a jego forma pozostaje w gestii wiernego. Ostatnia niedziela Okresu Pasyjnego to Niedziela Palmowa, na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie początkiem Wielkiego Tygodnia.
Ewangelicy tak jak chrześcijanie obchodzą Triduum Paschalne. W Polsce żyje około 80 tys. luteran, z czego blisko połowa na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja Cieszyńska Kościoła ewangelicko- augsburskiego jest najliczniejsza w Polsce. Na świecie jest ponad 70 mln luteran.
Źródło: tvn24.pl