Po katastrofie pod Smoleńskiem wzrosła liczba Polaków, którzy uważają, że jeśli władze Rosji chcą zadośćuczynić za zbrodnię katyńską, to powinny przekazać naszym władzom dokumenty w tej sprawie - wskazują wyniki badania CBOS. Wzrasta także odsetek ludzi, którzy domagają się uznania zamordowanych oficerów za ofiary zbrodni ludobójstwa.
Pogląd, że władze Rosji chcąc zadośćuczynić Polakom za zbrodnię katyńską powinny ujawnić dokumenty znajdujące się w rosyjskich archiwach, wyraża dwie trzecie badanych (66 proc.). W marcu tego zdania było o 10 pkt proc. mniej.
Ponad połowa (58 proc.) domaga się uznania zamordowanych oficerów za ofiary zbrodni ludobójstwa (wzrost o 5 pkt proc. w porównaniu z marcem), a niemal połowa respondentów (46 proc.) uważa, że Rosja powinna oficjalnie przeprosić za popełnione zbrodnie (spadek o 11 pkt proc. w stosunku do badania z marca).
Odpowiedzialność
Podobnie jak w marcu, ponad dwie piąte badanych (43 proc.) pragnie uznania odpowiedzialności ZSRR za ukrywanie prawdy o Katyniu. Zwiększył się natomiast (o 6 punktów, do 33 proc.) odsetek domagających się przeprowadzenia śledztwa i wskazania bezpośrednich sprawców zbrodni. Co piąty ankietowany (21 proc.) chciałby, by polski punkt widzenia był uwzględniany w edukacji historycznej młodych Rosjan i w podręcznikach szkolnych, prawie tyle samo (20 proc.) domaga się ukarania żyjących sprawców mordu. W porównaniu z marcem zmniejszył się (o 10 punktów, do 16 proc.) odsetek uważających, że Rosja powinna wypłacić odszkodowania rodzinom ofiar zbrodni.
Połowa chce wspólnych podręczników
Obecnie Polacy częściej dostrzegają możliwość uzgodnienia stanowisk w sprawie ważnych wydarzeń historycznych i stworzenia np. wspólnej wersji podręcznika do historii. W porównaniu z marcem o 8 pkt proc. (do 48 proc.) wzrosła liczba wierzących w możliwość powstania takiego podręcznika obowiązującego w Polsce i Rosji, o 3 proc. więcej badanych (52 proc.) ma podobny pogląd na temat Polski i Niemiec, a o 4 pkt proc. więcej (45 proc.) - Polski i Ukrainy.
Większe szanse na wyjaśnienie
71 proc. Polaków jest także zdania, że po katastrofie pod Smoleńskiem szanse na wyjaśnienie okoliczności mordu katyńskiego są większe niż wcześniej. Jedna czwarta (26 proc.) respondentów określa te szanse jako znacznie większe, a niemal połowa (45 proc.) - jako trochę większe. Co piąty ankietowany (19 proc.) nie dostrzega związku między katastrofą prezydenckiego samolotu a możliwością zamknięcia kwestii katyńskiej, uznając, że szanse na wyjaśnienie okoliczności zbrodni pozostają bez zmian. Jedynie nieliczni (4 proc.) są zdania, że obecnie możliwości wyjaśnienia zbrodni katyńskiej są mniejsze niż wcześniej.
Badanie przeprowadzono w dniach 8-13 maja na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24