Więcej pieniędzy dla uczelni. Od 2013 roku

Minister odpowiedziała na pytania telewidzów
Minister odpowiedziała na pytania telewidzów
Źródło: TVN24

- W szkolnictwie wyższym po wprowadzeniu reform przewidujemy zwiększenie finansowania, w tym także o wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 roku - mówiła w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Pani minister odpowiadała na pytania naszych widzów. Nie wykluczyła możliwości dodatkowej pracy naukowców na umowę o dzieło i zapewniła, że niż demograficzny nie zagrozi wyższym uczelniom.

Jeden z widzów pytał: "Zabrania pani pracy na wielu etatach, nasze zarobki zmuszają nas jednak do takiej dodatkowej pracy".

- Prawdą jest, że nastąpiło zamrożenie płac w całej sferze budżetowej w 2010 i 2011 roku. Bardzo możliwe, że utrzyma się to jeszcze do 2012 roku. Mówimy o tym, żeby nauczyciele mogli pracować na jednym etacie, a za zgodą rektora na kolejnym - mówiła Kudrycka.

Zapewniła, że rząd stara się wygospodarować środki na poprawę płac nauczycieli akademickim, z tym, że nastąpi to dopiero, gdy nie będzie już obowiązywać reguła wydatkowa.

W szkolnictwie wyższym ma być też więcej pieniędzy. - W nauce przewidujemy zwiększenie finansowania już od 2012 roku, tak w szkolnictwie wyższym po wprowadzeniu reform przewidujemy zwiększenie finansowania, w tym także o wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 roku - zapewniła minister.

Praca na umowę o dzieło

Ustawa zabrania naukowcom pracy o dzieło na drugim etacie, ale nie zabrania zatrudnienia na umowę o dzieło lub zlecenie. Kudrycka nie wyklucza pozostawienia takiej możliwości.

- Nie wykluczamy takiej możliwości, że nauczyciele akademiccy będą mogli pracować w innej formie. Zakaz wieloetatowości dotyczy pracy na konkurujących ze sobą uczelniach. Ważne jest, aby pracownicy dydaktyczni mieli więcej czasu na spotkania ze studentami i identyfikowali się z uczelnią - mówiła.

Niż demograficzny niegroźny

Czy niż demograficzny zagrozi istnieniu wielu uczelni wyższych? Według minister Kudryckiej nie ma takiej obawy.

- Uczelnie mają zapewniony zakres finansowania taki jak dotychczas, więc nie wyobrażam sobie, że będą zamykane. Natomiast niż demograficzny może odbić się na dochodach własny uczelni publicznych, które teraz pochodzą w większości ze studiów niestacjonarnych - analizuje Kudrycka.

Zapewnia jednak, że ministerstwo zamierza wspierać najlepsze uczelnie niepubliczne.

Zmiany, zmiany...

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Nowe zapisy przewidują m.in. opłaty za drugi kierunek studiów, ograniczenie wieloetatowości pracowników uczelni oraz większą swobodę w tworzeniu kierunków studiów.

Źródło: tvn24

Czytaj także: