Seria spotkań wiceszefowej Komisji Europejskiej

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem Ziobrą
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem ZiobrąTVN24
wideo 2/30
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotkała się ze Zbigniewem ZiobrąTVN24

Marszałkowie Sejmu i Senatu, Rzecznik Praw Obywatelskich, minister sprawiedliwości i pierwsza prezes Sądu Najwyższego - tak wyglądała lista spotkań, jakie odbyła we wtorek w Polsce wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Rozmowy dotyczyły stanu polskiej praworządności i tak zwanej ustawy dyscyplinującej sędziów.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova rozpoczęła wtorkowe wizyty od spotkania z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

W komunikacie zamieszczonym na stronie sejmowej podkreślono, że marszałek Sejmu podziękowała unijnej komisarz za obecność podczas poniedziałkowych uroczystości w Auschwitz-Birkenau. "Wyraziła także wdzięczność za obronę prawdy historycznej na forum Parlamentu Europejskiego" - zaznaczono. Poinformowano, że komisarz Jourova poruszyła kwestie związane z polskim sądownictwem. Zaznaczono, że istotą wizyty w Warszawie jest wola podtrzymania dialogu na temat reformy sądownictwa.

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Sejmie
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova w Sejmie28.01 | Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyjechała do Warszawy. Po godzinie 9 rozpoczęło się jej spotkanie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.TVN24

W komunikacie stwierdzono, że marszałek Witek zapewniła, że polska reforma nie narusza unijnego prawa i jest zgodna z polską konstytucją. "Jesteśmy nowoczesną demokracją z wielowiekowymi tradycjami. Obecny obóz rządzący wygrał w demokratycznych wyborach, zgodnych z międzynarodowymi standardami. Jedną z podstawowych obietnic była reforma systemu sądownictwa" - podkreśliła cytowana w komunikacie marszałek Sejmu. "To poważne zobowiązanie wobec wyborców" - dodała.

Jak podano, Jourova oświadczyła, że Komisja Europejska pracuje nad metodologią potrzebną do analizy stanu praworządności w państwach członkowskich. "Marszałek Sejmu, odnosząc się do tej kwestii podkreśliła, że systemowa ocena stanu faktycznego powinna zawsze poprzedzać podejmowanie jakichkolwiek działań przez instytucje unijne wobec poszczególnych państw członkowskich" - czytamy w komunikacie ."Dla Polaków członkostwo w Unii jest niezwykle istotne i zależy nam na wspólnej przyszłości oraz rozwoju Wspólnoty. Jednakże Polska liczy na partnerskie traktowanie i stosowanie równych zasad wobec wszystkich państw Unii Europejskiej" - podkreśliła cytowana w komunikacie Witek.

Bodnar: tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim Unii Europejskiej

Następnie Jourova spotkała się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim i rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. - Omawialiśmy różne kwestie związane z reformą sądownictwa oraz tym, jaki wpływ na przestrzeganie praw i wolności europejskich ma przeprowadzana reforma sądownictwa - powiedział po spotkaniu Bodnar - Jestem bardzo wdzięczny, że pani przewodnicząca zdecydowała się odwiedzić Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim Unii Europejskiej, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej - dodał. 

Vera Jourova po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich
Vera Jourova po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich- Chciałabym robić więcej, żeby chronić sędziów przed kampanią toczoną przeciwko nim. W takiej atmosferze trudno sobie wyobrazić, aby sędziowie mogli wykonywać swoją odpowiedzialną pracę - powiedziała po spotkaniu z RPO Adamem Bodnarem wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.TVN24

Pytany, czy Jourova dzieliła się swoimi refleksjami, Bodnar powiedział, że przypomniała treść listu z 19 grudnia zeszłego roku, w którym wskazywała na wątpliwości dotyczące ustawy sądowej oraz wpływu na niezależność sądownictwa. - Mówiła także o toczących się postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodał. 

"Kampania przeciwko sędziom jest czymś szkodliwym"

Jourova wspomniała, że to nie jest jej pierwsze spotkanie z Bodnarem. - Chodzi o zebranie informacji, zrozumienie sytuacji - mówiła, odnosząc się do celu wizyty.

Powiedziała, że oczekuje dialogu, ale też jest "zaniepokojona działaniami skierowanymi przeciwko sędziom". - Chciałabym robić więcej, żeby chronić sędziów przed kampanią toczoną przeciwko nim. W takiej atmosferze trudno sobie wyobrazić, aby sędziowie mogli wykonywać swoją odpowiedzialną pracę - powiedziała.

- Kampania przeciwko sędziom jest czymś szkodliwym. Mam instrumenty, które mogą pomóc temu, by sędziowie w państwach członkowskich pracowali w warunkach, które szanują ich pracę - mówiła Jourova.

Spotkanie w Sądzie Najwyższym "było poświęcone problemom praworządności"

Później wiceszefowa KE spotkała się z pierwszą prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf i prezesami tego sądu.

- Całe spotkanie było poświęcone problemom praworządności w Polsce, kwestii naszej uchwały z 23 stycznia, reakcji na tę uchwałę. Opowiadaliśmy o bieżących wydarzeniach i wydarzeniach z ostatnich miesięcy - powiedział po spotkaniu Michał Laskowski, rzecznik SN.

Jourova na spotkaniu w Sądzie NajwyższymTVN24

- Odpowiadaliśmy na pytania naszych gości, które świadczyły o tym, że są oni dobrze zorientowani w realiach polskich i że ich wiedza na temat tego, co się w Polsce dzieje zarówno w warstwie legislacyjnej, jak i medialnej, politycznej, jest bardzo dobra - dodał.

Dodał, że "nie było w czasie tego spotkania przedstawicieli Izby Dyscyplinarnej, nie było też przedstawicieli Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych". - Wynikało to z przyjętej formuły spotkania. Nasi goście nie przewidzieli w tej formule przedstawicieli Izby Dyscyplinarnej i Izby Kontroli - zaznaczył.

Michał Laskowski o spotkaniu z Verą Jourową
Michał Laskowski o spotkaniu z Verą Jourową28.01 | Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski o spotkaniu z wiceszefową Komisji Europejskiej Verą Jourovą.TVN24

Następnie Jourova pojechała do Ministerstwa Sprawiedliwości, by spotkać się z przedstawicielami resortu.

Spotkanie z ministrem Zbigniewem Ziobrą i innymi urzędnikami resortu trwało około godziny, zaraz po nim unijna komisarz pojechała na spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

O rozmowach tam prowadzonych opowiedział wiceszef tego resortu Paweł Jabłoński. - Mieliśmy bardzo intensywne, rzeczowe spotkanie. Mieliśmy rozmowę o tym, jak Komisja Europejska ocenia polskie prawo. Przekazałem zdanie polskiego rządu, które jest znane i niezmienne: jesteśmy absolutnie przekonani, że polskie prawo - zarówno to już obowiązujące, jak i to uchwalone przez polski parlament, które czeka teraz na podpis prezydenta - jest zgodne z przepisami Unii Europejskiej - mówił.

- Pani komisarz wysłuchała tego stanowiska, przedstawiła informacje o tym, jakie jest stanowisko Komisji Europejskiej. Powiedziała, że prawo, które zostało uchwalone, będzie przedmiotem jej oceny. My oczywiście w dalszym ciągu jesteśmy gotowi do dialogu na ten temat - dodał Jabłoński.

Następnie Jourova pojechała do Trybunału Konstytucyjnego na spotkanie prezes TK Julią Przyłębską.

"Dialog osobisty cenię ponad wszystko"

"Moim głównym celem jest spotkanie i omówienie z naszymi partnerami kwestii praworządności, ale także innych aspektów mojej pracy, takich jak m.in. dezinformacja czy ingerencja zewnętrzna" - napisała w wydanym we wtorek oświadczeniu Jourova.

"Dialog osobisty cenię ponad wszystko. Polska jest dumnym członkiem UE i naszym partnerem. UE jest wspólnotą prawa, a Komisja jest strażnikiem Traktatu. Jednocześnie kluczowe jest, aby rozmawiać, również na tematy, w których się różnimy" - podkreśliła.

Jej celem - napisała - "jest lepsze zrozumienie stanowiska moich rozmówców oraz wyjaśnienie im stanowiska Komisji".

"Zależy mi także na ustanowieniu metody współpracy, która może doprowadzić do przywrócenia zaufania koniecznego dla konstruktywnych relacji. Liczę na równie konstruktywną postawę moich polskich partnerów" - oświadczyła Jourova.

Vera Jourova z wizytą w Warszawie
Vera Jourova z wizytą w Warszawie28.01 | Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova przyjechała do Warszawy, gdzie zaplanowano serię spotkań. "Dialog osobisty cenię ponad wszystko" - napisała Jourova w oświadczeniu opublikowanym przed serią spotkań w Warszawie.TVN24

Bez spotkania z przedstawicielami nowej KRS

Wiceszefowa Komisji Europejskiej nie miała w planach z przedstawicielami nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Żałujemy, że ze strony Komisji Europejskiej nie było zainteresowania spotkaniem z instytucjami, co do których tak naprawdę toczy się dyskusja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

- Komisarz Jourova nie wyraziła zainteresowania spotkaniem ani z przedstawicielami Krajowej Rady Sądownictwa, ani z przedstawicielami Izby Dyscyplinarnej czy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, chociaż te instytucje zwracały się za naszym pośrednictwem do Komisji Europejskiej - dodał wiceminister.

- Informacje, że mimo prośby przedstawicieli KRS oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o rozmowę z Verą Jourovą do takiego spotkania nie dojdzie, są niepokojące - stwierdził szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

- Gdyby rzeczywiście nie doszło do takiego spotkania, to nie byłoby dobre, dlatego że chcąc poznać jakąś sprawę, warto poznać wszystkie strony sporu - dodał.

Jourova zabrała głos w czasie debaty w PE
Jourova zabrała głos w czasie debaty w PETVN24

Wniosek o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce

W piątek Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) o zastosowanie środków tymczasowych przeciw Polsce w odniesieniu do systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Jeśli TSUE go uzna, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zostanie zawieszona.

Również w piątek Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie ostateczną decyzją Sejmu w sprawie ustaw sądowych i sytuacją w Polsce dotyczącą praworządności. Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand oświadczył, że KE "bez wahania podejmie odpowiednie środki w razie potrzeby". Nie odpowiedział jednak na pytanie, jakie mogą być to środki.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand o ustawie represyjnej i uchwale SN
Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand o ustawie represyjnej i uchwale SNEBS

Źródło: PAP

Autorka/Autor:asty, ads//now

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W Dobrym Mieście (Warmińsko-Mazurskie) pali się hala magazynowa z pianką do produkcji mebli - poinformowała we wtorek wieczorem warmińsko-mazurska straż pożarna. W akcji gaśniczej uczestniczy 15 zastępów strażackich.

"Mamy rozwinięty pożar wewnątrz budynku". Płonie hala magazynowa

"Mamy rozwinięty pożar wewnątrz budynku". Płonie hala magazynowa

Źródło:
PAP

- Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców i próbują na polski teren przenosić najbardziej brutalne reguły i zwyczaje - powiedział w "Kropce nad i" minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. - Nie pozwolimy, żeby to wróciło - zapewnił, nawiązując do przestępczości zorganizowanej z lat 90. w Polsce.

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

"Chcemy zdusić w zarodku mafie, które się składają z obcokrajowców"

Źródło:
TVN24

W dniu 11 lutego 2025 roku o godz. 14.09 we wschodniej części Zatoki Gdańskiej doszło do naruszenia przestrzeni powietrznej nad wodami terytorialnymi RP przez samolot Su-24MR Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - poinformowało w komunikacie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Do zdarzenia miało dojść z powodu awarii systemu nawigacyjnego maszyny.

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Rosyjski samolot naruszył przestrzeń Polski. Doszło do "awarii systemu"

Źródło:
TVN24

Po zakończonej konferencji prasowej były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skierował się do sejmowego biura Platformy Obywatelskiej. Kiedy się zorientował, zawrócił i poszedł dalej sejmowym korytarzem. - Po Donalda Tuska idę - skomentował.

"Panie ministrze, nie te drzwi"

"Panie ministrze, nie te drzwi"

Źródło:
TVN24

Stany Zjednoczone nie mają uczciwych stosunków handlowych z Unią Europejską, na jakie zasługują  - napisał na portalu X Tom Rose, nominowany przez Donalda Trumpa na ambasadora USA w Polsce. We wpisie odniósł się także do słów szefa resortu spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który stwierdził, że nie wszyscy Amerykanie "rozumieją, na czym UE polega".

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Nowy ambasador USA reaguje na słowa Radosława Sikorskiego

Źródło:
PAP, X

Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiedział we wtorek, że jeżeli w sobotę nie dojdzie do uwolnienia zakładników przez Hamas, będzie to równoznaczne z zerwaniem rozejmu, a "izraelskie siły zbrojne wznowią intensywne walki". Podobne ultimatum wystosował wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Ultimatum Netanjahu. "Będzie to oznaczało zerwanie zawieszenia broni"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku sprzedaż samochodów marki Tesla, której właścicielem jest Elon Musk, spadła o 38 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku. Zdaniem ekspertów to skutek politycznego zaangażowania miliardera oraz jego kontrowersyjnych wystąpień. "Gdyby wydarzyło się to w innej firmie, szef czy prezes prawdopodobnie już dawno zostałby zwolniony" - stwierdził w rozmowie z norweską telewizją TV2 dyrektor inwestycyjny Nordea Robert Nass.

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

"Efekt Muska". Gwałtowny spadek sprzedaży

Źródło:
PAP

- Prokuratura uznała, że zamiast spotkać się ze mną w kraju i mieć możliwość rozmowy, wysłuchania moich wyjaśnień, postanowiła zatrzymać mnie za granicą - powiedział Michał Kuczmierowski w rozmowie z dziennikarzem TVN24. W poniedziałek były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) opuścił areszt w Londynie. We wtorek stawił się w komisariacie policji.

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Były szef RARS stawił się w komisariacie

Źródło:
TVN24

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot rozbita została wielka kumulacja. Gracz z Niemiec wygrał prawie 88 milionów euro. W Polsce najwyższe wygrane to wygrane piątego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Kumulacja w Eurojackpot rozbita. Potężna wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Koalicja Obywatelska w najnowszym sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość i uzyskała 33,5 procent poparcia. W porównaniu z poprzednim sondażem tej pracowni na zlecenie dziennika Prawo i Sprawiedliwość spadło na drugie miejsce i cieszy się poparciem na poziomie 29,3 procent. Trzecie miejsce utrzymała Konfederacja z wynikiem 11,6 procent.

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Kto wygrałby wybory do Sejmu? Nowy sondaż

Źródło:
PAP

- To dobry moment, żeby Polska w jakimś sensie ustawiła politykę Unii Europejskiej w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego, komentując rolę Polski w ewentualnym zakończeniu wojny w Ukrainie. - Mamy niezłe karty, bo my jesteśmy tym krajem, który wydaje na obronność, który przejmuje się tym, co się dzieje za wschodnią stroną naszej granicy - dodał. 

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

"To dobry moment, żeby Polska ustawiła politykę Unii Europejskiej"

Źródło:
TVN24

"Chciałabym bardzo przeprosić całe środowisko oraz bliskich zamordowanego ratownika" - napisała w opublikowanym we wtorek oświadczeniu wiceministra zdrowia Urszula Demkow. W ten sposób wiceszefowa MZ odniosła się do wcześniejszej wypowiedzi z radiowego wywiadu dotyczącego między innymi sytuacji ratowników medycznych.

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

"Chciałabym przeprosić całe środowisko". Oświadczenie wiceministry

Źródło:
tvn24.pl

Jurek Owsiak poinformował o zakończeniu wszystkich aukcji w ramach tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wskazał kwotę, jaką udało się zebrać dzięki nim.

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Zakończyły się wszystkie aukcje WOŚP. Jurek Owsiak podał kwotę

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Guardian", że w ewentualnych rozmowach pokojowych gotów jest zaproponować Rosji wymianę terytoriów i zwrócić jej część obwodu kurskiego, który kontrolowany jest przez armię jego kraju. Mówił również o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi.

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

"Zamienimy jedno terytorium na drugie". Zełenski o negocjacjach z Rosją

Źródło:
PAP, "The Guardian"

Pogoda na jutro, czyli na środę 12.02. Noc w całym kraju będzie mroźna. Dzień przyniesie na ogół słoneczną i pogodną aurę. Termometry pokażą maksymalnie od -1 do 4 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Pogoda na jutro - środa, 12.02. Przed nami lodowata noc

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Bydgoszczy doszło do wykolejenia tramwaju. Pojazd uderzył w budynek dawnego klubu Savoy. Jak podają lokalne media, w składzie było około 30-50 osób.

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Wykolejony tramwaj uderzył w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Łódź ma o miliard złotych mniejszy budżet niż Wrocław. Choć jest to budżet rekordowy, to widać niebezpieczny trend rozwierania się nożyc pomiędzy tymi dwoma miastami - podobnymi do siebie pod względem wielkości i liczby mieszkańców. Z blisko 900 milionów złotych na inwestycje najwięcej pójdzie na remonty dróg. Warto też zwrócić uwagę na znaczny wzrost inwestycji w nowe szkoły czy w inne obiekty związane z edukacją.

Rekordowe przychody, jeszcze większe wydatki. Co kryje łódzki budżet?

Rekordowe przychody, jeszcze większe wydatki. Co kryje łódzki budżet?

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy nakazali wstrzymanie działalności hotelarskiej w budynku przy Alejach Jerozolimskich 65/79, gdzie przez lata działał Marriott, a obecnie Presidential. Powodem są uchybienia związane z ochroną przeciwpożarową na klatkach schodowych. Właściciel budynku twierdzi, że decyzja została wydana z "rażącym naruszeniem prawa". Hotel nadal przyjmuje gości.

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Znany warszawski hotel ma wstrzymać działalność. Zastrzeżenia mieli strażacy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej 88 między Strzelcami Opolskimi a Nogowczycami doszło do zderzenia trzech samochodów. Trzy osoby zginęły, jedna jest ranna.

Zderzenie ciężarówki z osobówkami. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko

Zderzenie ciężarówki z osobówkami. Nie żyją trzy osoby, w tym dziecko

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w gnieźnieńskim szpitalu zmarł mężczyzna, który trafił do placówki w stanie upojenia alkoholowego. - U tego pacjenta stwierdziliśmy poziom alkoholu na poziomie 13 promili - przekazał Mateusz Hen, dyrektor placówki.

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Trafił do szpitala z 13 promilami. Nie udało się go uratować

Źródło:
TV Gniezno

Południowokoreańska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci siedmiolatki znalezionej w szkole z ranami kłutymi. Według władz zatrudniona w placówce nauczycielka przyznała się do ugodzenia nożem uczennicy.

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Siedmiolatka z ranami kłutymi znaleziona w szkole. Nie żyje 

Źródło:
Reuters, BBC

Dożywocie grozi 47-letniemu mężczyźnie, który w gminie Trzydnik Duży (woj. lubelskie) pobił swoją żonę i zostawił ją na podwórku przy ujemnej temperaturze. Kobieta zmarła. Mężczyzna usłyszał zarzut, do którego się przyznał. Powodem miało być "nieporozumienie małżeńskie".

Pobił żonę i zostawił na mrozie. Rano wezwał pomoc, ale było za późno

Pobił żonę i zostawił na mrozie. Rano wezwał pomoc, ale było za późno

Źródło:
tvn24.pl
Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Czy dziewczynkom nie po drodze z matematyką? Nie chodzi tylko o stereotypy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zapowiedzi rządu o "reakcji na przestępczość zorganizowaną cudzoziemców" wykorzystuje kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, przywołując w swoich wystąpieniach liczbę "deportowanych" z Polski w 2024 roku. Jeszcze inną liczbę - jako "wydalonych Gruzinów" - podaje minister Katarzyna Lubnauer. Co to za statystyki?

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

1082 czy 2589 cudzoziemców "wydalonych z Polski"? Dużo więcej

Źródło:
Konkret24

11 lutego przypada Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Z tej okazji kilkudziesięciu operatorów z siedemnastu Centrów Powiadamiania Ratunkowego otrzymało odznaczenia. Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ubiegłym roku odnotowano ponad 20 milionów połączeń na numery alarmowe.

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

"Pierwsze ogniwo budowania bezpieczeństwa kraju"

Źródło:
PAP

Służby apelują o wrażliwość i zwracanie uwagi na osoby w kryzysie bezdomności, które spotykamy wieczorami na ulicach. Ujemne nocne temperatury i mroźna aura są zagrożeniem dla takich osób, więc każdą taką sytuację należy zgłaszać służbom. W Szczecinie przygotowano 365 miejsc w schroniskach i noclegowniach.

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Apel służb o wrażliwość na innych w trakcie mroźnych nocy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Niemal 200 tys. Duńczyków podpisało się pod inicjatywą odkupienia od Stanów Zjednoczonych Kalifornii. Organizatorzy prześmiewczej akcji przekonują, że to dobry pomysł, bo pogoda w tym stanie jest słoneczna, a Donald Trump nie będzie miał nic przeciwko transakcji, bo w przeszłości o Kalifornii źle się wyrażał.

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Chcą kupić od Trumpa Kalifornię, zbierają podpisy. Akcja Duńczyków w internecie

Źródło:
Denmarkification.com, tvn24.pl

W styczniu 2025 roku codzienne zakupy zdrożały średnio o 5,9 procent rok do roku - wynika z raportu UCE Research. Najbardziej podrożały słodycze i desery.

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

"Produkt ten stał się synonimem zakupowego luksusu"

Źródło:
PAP

Jak wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów, "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" stacja TVN24 była najbardziej opiniotwórczym tytułem mediowym w 2024 roku. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku TVN24 zacytowano łącznie 44,5 tysiąca razy.

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

TVN24 najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Źródło:
IMM