Prezydent Andrzej Duda odznaczył w czwartek zastępcę sekretarza generalnego NATO Alexandra Vershbowa Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi RP. - To przyjemność móc odznaczyć wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział prezydent podczas uroczystości w Belwederze.
Vershbow otrzymał Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP z wybitne osiągnięcia w rozwijaniu międzynarodowej współpracy, za zasługi w umacnianiu bezpieczeństwa i obronności Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.
- To dla mnie nie tylko bardzo radosny dzień, bardzo godna uroczystość, ale to dla mnie także i osobista przyjemność móc odznaczyć dzisiaj tym wysokim polskim odznaczeniem wielkiego przyjaciela mojego kraju - powiedział Andrzej Duda.
Podkreślił, że okres, na który przypadła misja Vershbowa, był z całą pewnością jednym z najtrudniejszych w historii po upadku żelaznej kurtyny, po zakończeniu zimnej wojny.
- NATO, Europa i świat stanęły przed nowymi wyzwaniami, jeśli chodzi o zapewnienie tego, co najważniejsze dla wszystkich obywateli na terytorium NATO: o bezpieczeństwo, spokojne życie - dodał prezydent.
"To była właściwa decyzja"
Vershbow podczas ceremonii w Belwederze podkreślił, że order jest dla niego znaczący, bo otrzymany w przededniu szczytu NATO w Warszawie stanowi ukoronowanie 25 lat jego pracy.
Jak mówił, w latach 90. - pełniąc ważne funkcje przy NATO i w Waszyngtonie - odczuwał "ogromną dumę" z tego, że może być "częścią nowego procesu kształtowania Europy całej, wolnej i pokojowej, sięgającej od Atlantyku aż po Ural".
- Kulminacją mojej działalności był moment, kiedy mogliśmy powitać Polskę i inne kraje Europy Środkowej jako pełnoprawnych członków Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślił.
- Po 17 latach członkostwa Polski w NATO widzimy zarówno na płaszczyźnie politycznej, jak i militarnej, że była to naprawdę właściwa decyzja - powiedział Vershbow.
Dziękował prezydentowi Dudzie oraz innym polskim przywódcom i urzędnikom, z którymi współpracował, za "wkład, który Polska uczyniła na rzecz naszego kolektywnego bezpieczeństwa".
Rozmowy przed szczytem
Wcześniej odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem polskiego prezydenta i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, w których wzięli udział także szef MON Antoni Macierewicz, szef MSZ Witold Waszczykowski, szef BBN Paweł Soloch oraz prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski.
Autor: ts/ja / Źródło: PAP