Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś zdecydował o odsunięciu wiceprezesa Tadeusza Dziuby od nadzoru nad kontrolami, by zagwarantować niezależność - poinformowała NIK. Ma to związek z doniesieniami o próbie manipulowania wynikami kontroli dotyczącej działalności Beaty Kempy. Dzień wcześniej, w poniedziałek Dziuba spotkał się w Sejmie z przewodniczącym klubu PiS Ryszardem Terleckim, co zarejestrowała kamera portalu wyborcza.pl.
Portal Onet poinformował w zeszłym tygodniu, że Bogdan Skwarka, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli, napisał w połowie czerwca list do wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby, w którym zarzucił mu, że próbuje manipulować wynikami kontroli dotyczącej działalności europosłanki PiS Beaty Kempy, jako ministra do spraw pomocy humanitarnej w latach 2017-2019.
We wtorek na Twitterze NIK opublikowano informację, że prezes Banaś zdecydował o odsunięciu Dziuby od nadzoru nad kontrolami, by "zagwarantować niezależność kontrolerom NIK". Do wpisu dodano hashtag "#niezaleznyNIK".
W zeszły czwartek NIK poinformowała również, że prezes Izby Marian Banaś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Dziubę oraz wniosek o jego odwołanie do marszałek Sejmu Elżbiety Witek.
Reporterka TVN24 Agata Adamek pytała we wtorek Mariana Banasia o odsunięcie Tadeusza Dziuby. - Dostałem pismo od kontrolerów i dyrektora, który tę kontrolę (ws. Beaty Kempy - red.) nadzorował. Musiałem w ten sposób, zgodnie z prawem postąpić - powiedział prezes NIK.
- Robimy swoje, zgodnie z prawem, zgodnie z konstytucją, która nam gwarantuje pełną niezależność, jeśli chodzi o wykonywanie zadań - mówił Banaś.
Spotkanie Dziuby z Terleckim w Sejmie
W poniedziałek reporterce portalu wyborcza.pl udało się zarejestrować spotkanie Tadeusza Dziuby z Ryszardem Terleckim, szefem parlamentarnego klubu Prawa i Sprawiedliwości i wicemarszałkiem Sejmu. Ani wiceszef NIK, ani Terlecki nie odpowiadali na pytania dziennikarzy.
Tadeusz Dziuba - kim jest?
Tadeusz Dziuba w latach 2011-2019 był posłem Prawa i Sprawiedliwości. Po tym jak nie uzyskał mandatu na kolejną kadencję, został powołany na wiceprezesa NIK.
Wcześniej Dziuba był wicedyrektorem delegatury NIK w Poznaniu. Pełnił tę funkcję w latach 1993–2005 z roczną przerwą, gdy w latach 2000–2001 był wicedyrektorem Departamentu Edukacji, Nauki i Kultury NIK.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, wyborcza.pl
Źródło zdjęcia głównego: Justyna Dobrosz-Oracz/wyborcza.pl