Sąd unieważnił uchwałę o "powstrzymaniu ideologii LGBT". Wiceminister chce skargi kasacyjnej

TVN24 | Polska

Autor:
mart\mtom
Źródło:
PAP
Sąd unieważnił uchwałęTVN24
wideo 2/5
TVN24Sąd unieważnił uchwałę

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował w sobotę, że w poniedziałek wystąpi do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o unieważnienie przez sąd uchwały o "powstrzymaniu ideologii LGBT" podjętej przez radę gminy Istebna.

O swojej decyzji wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował na Twitterze. "W poniedziałek wystąpię do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o unieważnienie przez sąd uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT. To odpowiedź na prośby mieszkańców gminy" - napisał wiceszef ministerstwa.

Uchwałę zaskarżył RPO

We wrześniu ubiegłego roku rada gminy Istebna przyjęła uchwałę w sprawie "powstrzymania ideologii LGBT". Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach zaskarżył ją Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd w połowie lipca tego roku stwierdził nieważność uchwały. Uznał, że samorząd przekroczył uprawnienia i podjął ją z naruszeniem prawa. Uznał też, że uchwała dyskryminuje osoby o innej niż heteroseksualna orientacji i tożsamości seksualnej.

Wyrok WSA w sprawie gminy Istebna

Wyrok jest nieprawomocny. Samorząd może złożyć skargę kasacyjną do NSA. Wójt Istebnej Łucja Michałek przekazała, że rada na ostatniej sesji zdecydowała większością głosów, by jej nie składać. - Wiem, że mieszkańcy chcą wyrazić sprzeciw wobec tego stanowiska i będą zbierane podpisy. Jak to się rozwinie, trudno mi powiedzieć – powiedziała wójt w rozmowie z PAP.

Uchwała Rady Gminy Istebna

Autor:mart\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP