Mamy nadzieję, że współpraca gospodarcza będzie się rozwijała - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z austriackim prezydentem Alexandrem Van der Bellenem, który wraz z małżonką Doris Schmidauer przebywa z oficjalną wizytą w Polsce.
Andrzej Duda przekazał dziennikarzom, że z Van der Bellenem omówił między innymi kwestię bezpieczeństwa energetycznego.
- O tym rozmawialiśmy z panem prezydentem sporo w cztery oczy, o kwestii sytuacji Polski, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo gazowe. Rozmawialiśmy zarówno o problemie dostaw gazu do naszego kraju, do naszej części Europy, jak również rozmawialiśmy o problemie transformacji energetycznej - wyliczał prezydent RP.
- Wyraziliśmy satysfakcję z tego, że mimo pandemii bardzo żywe relacje gospodarcze pomiędzy naszymi krajami uległy - na szczęście - tylko niewielkiemu zmniejszeniu i w tej chwili wszystko wraca do normy. Mamy nadzieję, że ta współpraca gospodarcza będzie się rozwijała - dodał.
Andrzej Duda przekazał, że zapewnił Van der Bellena, "iż przyjąłby z wielką satysfakcją, gdyby rząd Austrii zdecydował się przystąpić do Funduszu Trójmorza". - Jesteśmy dziś razem członkami Trójmorza. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie się dynamicznie rozwijała - są pierwsze jej bardzo dobre efekty. Mam nadzieję, że tych efektów będzie więcej w przyszłości - powiedział Duda.
Duda: bardzo się cieszę z tej wizyty prezydenta
Podkreślił, że chciałby, by relacje dwustronne między Polską i Austrią się rozwijały. - Aby tych wzajemnych spotkań i wizyt było więcej, nie tylko na szczeblu prezydentów, ale także spotkań ministrów, premierów, żebyśmy spotykali się na wszystkich szczeblach - dodał. - Osobiście wyraziłem satysfakcję i podziękowałem panu prezydentowi za jego wkład w budowanie miejsca pamięci ofiar obozu Mauthausen-Gusen - niemieckiego, hitlerowskiego obozu koncentracyjnego, który zbudowany został na terenie Austrii, w którym byli więzieni Polacy, przede wszystkim polska inteligencja. Z 75 tysiącami więźniów 30 tysięcy to byli Polacy, z których 27 tysięcy zostało zamordowanych - podkreślił.
Prezydent Polski zauważył, że "przez wiele lat to miejsce nie było praktycznie upamiętnione". - Dzisiaj, także dzięki wsparciu prezydenta, władze austriackie wykupiły tam pierwsze działki, po to, by to miejsce było godnie upamiętnione. W tej chwili jest realizowany proces wykupu kolejnych działek i nieruchomości. Pan prezydent osobiście był i oddał hołd ofiarom tego obozu koncentracyjnego. Złożyłem za to podziękowanie: dziękuję, że pan prezydent w swoisty sposób, jako głowa państwa, także i swoją opiekę nad tym miejscem pamięci sprawuje - mówił Andrzej Duda.
- Bardzo się cieszę z tej wizyty prezydenta, wierzę, że przyczyni się ona do zdynamizowania relacji polsko-austriackich, że będzie jeszcze więcej kontaktów gospodarczych, kontaktów politycznych - dodał Duda.
Powitanie na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
Van der Bellen i jego małżonka Doris Schmidauer rozpoczęli we wtorek oficjalną wizytę w Polsce od oficjalnego powitania przez polską parę prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.
Udział w Forum Ekonomicznym, otwarcie ekspozycji w Miejscu Pamięci Auschwitz
We wtorek o godzinie 17 prezydenci Polski i Austrii wezmą udział w Forum Ekonomicznym Polska-Austria "Green Future" w warszawskim Centrum Expo. Przewidziane są wystąpienia obu prezydentów.
Van der Bellen będzie rozmawiał w Warszawie także z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Zaplanowane jest również spotkanie prezydenta Austrii z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim oraz premierem Mateuszem Morawieckim.
Prezydent Austrii przebywa w Polsce od poniedziałku. Tego dnia wziął udział w otwarciu w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau austriackiej stałej ekspozycji pod tytułem "Tak daleko, tak blisko. Austria a Auschwitz".
Źródło: PAP