Polska

W SLD sami swoi i trochę nowych

Polska

TVN24Szef SLD ostatecznie sam musi zdecydować o kształcie list

Na listach wyborczych SLD ma się znaleźć większość obecnych posłów SLD, a także dwóch byłych premierów: Leszek Miller i Józef Oleksy. Będzie też wiele nowych twarzy - poinformował w poniedziałek rzecznik Sojuszu Tomasz Kalita. Szefem kampanii wyborczej SLD prawdopodobnie zostanie przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Stanisław Wziątek. Poseł potwierdził, że otrzymał taką propozycję, ale zastrzegł, że decyzji w tej sprawie jeszcze nie podjął

Kalita przypomniał, że do końca marca rady wojewódzkie Sojuszu zbierały od struktur powiatowych rekomendacje dotyczące ewentualnych "kandydatów na kandydatów". - Teraz określiliśmy, że do końca czerwca struktury regionalne przedstawią Radzie Krajowej swoje propozycje list wyborczych. Władze krajowe przyjrzą się tym listom i mamy nadzieję, że na przełomie czerwca i lipca ostatecznie zakończymy procedurę układania list wyborczych - powiedział Kalita.

Znani i lubiani

Na listach Sojuszu znajdzie się prawdopodobnie zdecydowana większość obecnych posłów SLD. Z pierwszego miejsca w Warszawie kandydować ma wiceprzewodnicząca Sojuszu i liderka partii na Mazowszu, Katarzyna Piekarska. Tuż za nią na liście ma się znaleźć szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Ryszard Kalisz. Jedynką w Płocku ma być z kolei sekretarz Rady Mazowieckiej SLD Krzysztof Gawkowski. Z kolei lider SLD Grzegorz Napieralski ma startować w swym rodzinnym Szczecinie; wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich - tradycyjnie w Toruniu, a wiceszefowie klubu SLD: Tomasz Kamiński, Marek Wikiński i Leszek Aleksandrzak - w Rzeszowie, Radomiu i Kaliszu.

Władze Sojuszu szukają też miejsc dla dwóch byłych premierów. Jak wynika z nieoficjalnych rozmów z politykami SLD, Miller mógłby kandydować z pierwszego miejsca w Sieradzu lub Zielonej Górze. Na początku maja były szef rządu otrzymał też od władz łódzkiego koła Śródmieście Sojuszu rekomendację do kandydowania z Łodzi (ale nie z miejsca pierwszego). Sam Miller mówił w zeszły wtorek dziennikarzom, że jeszcze nie podjął decyzji skąd ewentualnie wystartuje. Jeśli chodzi o Oleksego, to są pomysły, by startował np. z miejsca pierwszego w Nowym Sączu.

Nowe twarze

Na listach Sojuszu ma się znaleźć też wiele nowych twarzy. Jedną z nich miałby być rzecznik partii Tomasz Kalita, który otworzy prawdopodobnie listę w Gliwicach. Do startu przygotowują się też inni młodzi, obecni i byli współpracownicy Napieralskiego, w tym szef biura medialnego Sojuszu Łukasz Naczas (jedynka w Gnieźnie) i była szefowa gabinetu lidera SLD, Magdalena Ogórek (dwójka w Rybniku). Do ław poselskich ma wrócić też obecna dyrektor klubu Sojuszu Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska (zasiadała w Sejmie na początku lat 90.).

Nową twarzą SLD po wyborach może być też żona tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej wicemarszałka Sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (w grę wchodzi okręg jej męża - Legnica lub Warszawa, gdzie mieszka i jest radną). Ze stolicy ma kandydować ponadto szefowa młodzieżówki SLD, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Paulina Piechna-Więckiewicz.

Śródmiejskie koło Sojuszu kilkanaście dni temu dało również rekomendację do startu byłemu sekretarzowi Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i szefowi Stowarzyszenia "Ordynacka" Włodzimierzowi Czarzastemu. Czarzasty mówił w ubiegły wtorek, że o tym, czy ostatecznie będzie kandydował i ewentualnie skąd zdecydują m.in. rozmowy między władzami SLD i "Ordynackiej". Nie wiadomo, czy ostatecznie na liście Sojuszu w Warszawie znajdzie się uczestniczka programu telewizyjnego Top Model, Marta Szulawiak. Jak nieoficjalnie mówią politycy SLD, jej start, ze względu m.in. na krytykę mediów, może nie być najlepszym pomysłem.

Nie tylko SLD

Kilka czołowych miejsc na listach Sojuszu planuje zarezerwować też dla partii, z którymi współpracuje - Unii Pracy, Zielonych 2004 i Partii Kobiet. Szef UP Waldemar Witkowski będzie prawdopodobnie kandydował z pierwszego miejsca w Poznaniu; wysokie miejsca w którymś z okręgów miałaby otrzymać też dwójka przewodniczących Zielonych: Małgorzata Tkacz-Janik (Gliwice) i Dariusz Szwed (Kraków).

SLD przymierza się też do wyłonienia kandydatów na senatorów. Jak na razie zdecydował się na udzielenie poparcia trzem kandydatom niezależnym: obecnemu szefowi sejmowego koła SdPl Markowi Borowskiemu (Warszawa); posłance Socjaldemokracji Izabelli Sierakowskiej (Lublin) oraz posłowi niezrzeszonemu Andrzejowi Celińskiemu (Warszawa). Sojusz rozważa ponadto udzielenie poparcia senatorowi niezależnemu Włodzimierzowi Cimoszewiczowi.

Politycy SLD do startu namawiają też męża zmarłej w katastrofie smoleńskiej wiceszefowej Sojuszu Jolanty Szymanek-Deresz, Pawła Deresza. Deresz powiedział w poniedziałek PAP, że rozważa start do Senatu jako kandydat niezależny z poparciem SLD. Jak zastrzegł, o tym czy ostatecznie będzie ubiegał się o fotel senacki i ewentualnie, z którego okręgu, zdecyduje pod koniec czerwca.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości