Zasady przyznawania statusu weterana opozycji antykomunistycznej zawiera projekt ustawy, który poparły PO, PiS, PSL i Solidarna Polska, wnioskując o skierowanie go do prac w komisji. Twój Ruch i SLD chcą odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu. W sejmowej podkomisji jest już inny projekt - przygotowana przez Senat inicjatywa ustawodawcza dotycząca pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej.
- Projekt jest wyrazem uznania dla pokolenia działaczy opozycji antykomunistycznej, których działaniom Polska zawdzięcza dziś niepodległość. Celem ustawy jest zapewnienie im godziwych warunków życia i należnego szacunku - powiedział podczas piątkowej debaty w Sejmie przedstawiciel wnioskodawców Stanisław Szwed (PiS).
"Symboliczna jałmużna"
Jerzy Borowczak (PO) przypomniał, że na początku roku Senat przyjął projekt ustawy o pomocy dla działaczy opozycji antykomunistycznej, która obecnie znajduje się w sejmowej podkomisji. - Wolałbym, by rozpatrywany projekt wycofano na rzecz senackiego. Widząc jednak, że nie mogę na to liczyć, wnoszę w imieniu klubu o skierowanie go do podkomisji - mówił Borowczak.
Mieczysław Kasprzak (PSL) również opowiedział się za skierowaniem projektu do komisji. Wyraził jednocześnie ubolewanie, że nowy projekt może opóźnić prace nad "niemal tożsamą z nim i już zaawansowaną inicjatywą senacką".
Poparcie dla projektu wyraził Jacek Świat z PiS podkreślając, że nic nie stoi na przeszkodzie, by oba projekty omawiać wspólnie. - Tym ludziom (działaczom opozycji - red.) państwo jest coś winne - argumentował Świat. Z jego oceną zgodził się Patryk Jaki (SP), podkreślając jednak, że jest to "symboliczna jałmużna".
"Zaprzeczenie ideałów Solidarności"
Wincenty Elsner (TR) w imieniu klubu zgłosił wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu uznając, że "dzieli on i na powrót otwiera dyskusję o teczkach i lustrację, zakłada bowiem przymusową weryfikację działaczy pod kątem współpracy z organami bezpieczeństwa PRL". - Jest zaprzeczeniem ideałów Solidarności, o które wtedy walczyliśmy - zaznaczył Elsner.
Tadeusz Tomaszewski (SLD) przychylił się do tego wniosku, motywując to niechęcią do braku "równego traktowania obywateli" i do "przywilejów dla określonej grupy osób".
Wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu ma być głosowany we wtorek.
Status Weterana Opozycji Antykomunistycznej
Projekt ustawy reguluje zasady przyznawania statusu Weterana Opozycji Antykomunistycznej. Może nim zostać osoba będąca działaczem opozycji antykomunistycznej lub represjonowana z powodów politycznych, o nieposzlakowanej opinii. W myśl projektu, działaczem opozycji jest osoba, która od 1 stycznia 1956 do 4 czerwca 1989 r. przez co najmniej 6 miesięcy była członkiem nielegalnych organizacji niepodległościowych lub "prowadziła w sposób zorganizowany, zagrożoną odpowiedzialnością karną, działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka". Za represjonowane uznaje się osoby uwięzione jednorazowo na dłużej niż 48 godzin lub na łączny okres powyżej 30 dni za działalność niepodległościową. Kategoria ta obejmuje też internowanych w stanie wojennym lub wcielanych wówczas do wojska i tam represjonowanych, a także osoby pozbawione życia, zdrowia lub szykanowane za uczestnictwo w zbiorowych wystąpieniach wolnościowych.
Status weterana miałby przyznawać szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na pisemny wniosek weterana.
Autor: jl//rzw / Źródło: PAP