Polska

W poniedziałek decyzja ws. Gowina. Tusk chce nadal być szefem partii

Polska

Aktualizacja:
Politycy PO o czwartkowym zarządzie partii
tvn24Tusk oświadczył, że decyzję ws. dalszej obecności Gowina w rządzie podejmie w poniedziałek.

Premier Donald Tusk poinformował zarząd PO, że decyzję dotyczącą obecności ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w rządzie podejmie w poniedziałek. Taką wiadomość przekazał - za pośrednictwem Twittera - rzecznik rządu Paweł Graś. Wiadomo też już, że Tusk będzie ponownie kandydował na szefa Platformy.

To właśnie sprawa ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina (uznawanego za lidera partyjnych konserwatystów), i to co się działo wokół związków partnerskich było jednym z tematów nadzwyczajnie zwołanego na czwartek zarządu PO.

Rzecznik rządu poinformował, że Tusk oświadczył członkom zarządu, iż decyzję w sprawie przyszłości Gowina podejmie w poniedziałek.

Najpierw jednak - jak poinformowały PAP źródła w zarządzie krajowym PO - szef rządu ma się spotkać z ministrem sprawiedliwości.

Wewnętrzne podziały

O podziale wśród posłów PO, do którego doszło ws. projektowanych przepisów dotyczących związków partnerskich, premier rozmawiał w ubiegłym tygodniu z klubem Platformy, a także z grupą jej konserwatywnych posłów. Po spotkaniach Tusk ocenił, że widzi realną szansę na przygotowanie w PO jednego umiarkowanego projektu o związkach partnerskich. Jednocześnie premier stwierdził, że minister Gowin "będzie musiał dostosować się do reguł obowiązujących w PO". Politycy z zarządu PO przekonywali przed posiedzeniem, że po ich partyjnym spotkaniu wyjdzie jasny sygnał do społeczeństwa, że Platforma przestaje zajmować się sobą i kończy wewnętrzne spory.

Ponowny start

Wiadomo już, że Tusk będzie ponowie ubiegał się o stanowisko szefa PO. Graś poinformował na Twitterze, że premier będzie kandydował niezależnie od tego, czy wybory będą bezpośrednie, czy też nie.

Tusk jest szefem partii od czerwca 2003 r.

Potem Graś poinformował, że zarząd krajowy PO zaakceptował wstępnie pomysł bezpośrednich wyborów przewodniczącego PO.

- Jednomyślna, wstępna akceptacja Zarządu PO dla pomysłu bezpośrednich wyborów Przewodniczącego Platformy - napisał rzecznik rządu na Twitterze. Źródła PAP w zarządzie poinformowały, że szef PO miałby być wybierany przez wszystkich członków partii w głosowaniu przez internet albo na lokalnych zjazdach w regionach.

Według sekretarza generalnego PO Andrzeja Wyrobca, wybory przewodniczącego PO powinny odbyć się najpóźniej w kwietniu 2014 r., ze względu na majowe wybory do europarlamentu.

Autor: mn, mac/ja / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości