Polska

Ustawy o sądownictwie opublikowane w Dzienniku Ustaw

Polska

[object Object]
Prezydent podpisał ustawę o SN i nowelizację ustawy o KRS 20 grudnia zeszłego roku (materiał "Faktów" TVN z 2.01.2018 r.)tvn24
wideo 2/35

W Dzienniku Ustaw we wtorek po południu opublikowane zostały nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Prezydent Andrzej Duda podpisał je 20 grudnia zeszłego roku.

Ustawy te, które były inicjatywą prezydenta Dudy, Sejm uchwalił 8 grudnia ubiegłego roku. 15 grudnia przyjął je Senat, bez wprowadzania do nich poprawek. Informując o decyzji w sprawie podpisania ustaw prezydent przekonywał, że wprowadzone rozwiązania będą służyły usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości.

Andrzej Duda w lipcu ubiegłego roku zawetował poprzednie nowe przepisy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - ich projekty były autorstwa Prawa i Sprawiedliwości - wytykając im między innymi częściową niekonstytucyjność. Następnie prezydent złożył w Sejmie własne projekty: nowej ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Później toczyły się rozmowy między przedstawicielami prezydenckiej kancelarii i reprezentantami PiS w sprawie projektów.

Zmiany w KRS i SN

Nowelizacja o Krajowej Radzie Sądownictwa wprowadza wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm. Dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów - głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Ustawa o Sądzie Najwyższym wprowadza między innymi możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W Sądzie Najwyższym powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna, z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje też przechodzenie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).

Zgodnie z zapisami nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa generalnie wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia. W dniu następującym po ogłoszeniu wchodzą zaś w życie między innymi zapisy, inicjujące procedurę wyłaniania kandydatów na nowych członków Rady. Z kolei nowa ustawa o Sądzie Najwyższym wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Autor: JZ/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości