Ustawa o statusie sędziów TK do dalszych prac. "Spiskowali z rządzącymi poprzedniej kadencji"

Zdaniem PiS projekt służy autorytetowi sędziów
Profesor Zoll: Trybunał Konstytucyjny dzisiaj w Polsce niestety nie spełnia swojej roli
Źródło: tvn24
Sejm skierował do dalszych prac w komisji projekt ustawy o statusie sędziów TK. Wcześniej posłowie zadawali pytania wnioskodawcy projektu Stanisławowi Piotrowiczowi (PiS).
13:34

Wyniki głosowania ws. odrzucenia projektu ustawy w pierwszym czytaniu:

Za - 179

Przeciw - 239

Wstrzymało się - 4

13:33

Sejm skierował projekt ustawy o statusie sędziów TK do dalszych prac

13:32

GŁOSOWANIE

13:32

Piotrowicz powiedział, że PiS zabiega o to, by konstytucja była przestrzegana. Jego zdaniem opozycja chce, by władza sądownicza była ponad władzę ustawodawczą i wykonawczą

13:29

Piotrowicz: sędziowie TK spiskowali z rządzącymi za poprzedniej kadencji

13:27

Piotrowicz: prezes TK biega po mediach i recenzuje działania rządu. Prezes TK stał się jednym z czołowych polityków ugrupowania opozycyjnego

13:24

Piotrowicz: określanie pracy sądów jest konstytucyjnym obowiązkiem parlamentu

13:24

Zdaniem Piotrowicza, sędzia w stanie spoczynku pobiera wysokie uposażenie, dlatego powinien zachować apolityczność.

Nikomu nigdy nie przyszło do głowy, że czynny sędzia TK może stać się czynnym politykiem Stanisław Piotrowicz
13:23

Poseł Stanisław Piotrowicz odpowiada na pytania posłów

Według PiS projekt służy autorytetowi i bezstronności TK. Zdaniem opozycji jest "bublem prawnym" i "kolejną próbą rozpętania wojny wokół TK".

W środowej debacie wszystkie kluby opozycyjne: PO, Kukiz'15, Nowoczesna i PSL oraz koło Europejscy Demokraci opowiedziały się za odrzuceniem w I czytaniu projektu ustawy o statusie sędziów TK, autorstwa PiS. Dalszych prac nad projektem, poza PiS, chciało koło Wolni i Solidarni.

Rano w środę posłowie zdecydowali w głosowaniu, by uzupełnić porządek obrad o projekt ustawy o statusie sędziów, którą złożono w Sejmie kilka dni wcześniej.

Co znalazło się w projekcie?

Projekt autorstwa posłów PiS trafił do Sejmu w ubiegły piątek. W większości powtarza on istniejące już przepisy ustaw i konstytucji - nie zmienia się liczba sędziów ani wysokość ich uposażenia.

Projekt zawiera też jednak nowe, dotąd niestosowane rozwiązania. Jedną z nowości jest wprowadzenie obowiązkowych, jawnych oświadczeń majątkowych od sędziów TK.

Inna propozycja zakłada, że sędzia TK przechodziłby w stan spoczynku nie tylko po zakończeniu 9-letniej kadencji (tak jest dziś), ale także po ukończeniu przez sędziego 70 lat - chyba że przedłoży on zaświadczenie o stanie swojego zdrowia.

Nowe przepisy przewidują też zmiany w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów. Zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia dyscyplinarnego będzie mógł składać odtąd - w myśl projektu - także prezydent RP na wniosek Prokuratora Generalnego.

W projekcie zapisano również, że wiele nowych i starych rozwiązań będzie dotyczyło także sędziów w stanie spoczynku.

Jedno z nich zakłada, że sędziowie ci - mimo tego, że nie sprawują już urzędu - będą odpowiadali dyscyplinarnie m.in. za "nieetyczne zachowanie mogące podważać zaufanie do jego bezstronności lub niezawisłości".

ZOBACZ CAŁY PROJEKT PiS

Autor: pk,ts/ja / Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: