Prezydent Andrzej Duda: wniosek w sprawie ustawy o sądownictwie w najbliższych dniach trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Aktualizacja:
Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP
Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (wypowiedź z 18.02.2023)
Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (wypowiedź z 18.02.2023)TVN24
wideo 2/8
TVN24Prezydent: w najbliższych dniach do TK trafi wniosek ws. nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

Prezydent Andrzej Duda przekazał, że wniosek w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach trafi do Trybunału Konstytucyjnego "w najbliższych dniach". - W tej chwili kończymy w Kancelarii Prezydenta przygotowanie tego wniosku w pełnej wersji - dodał.

Prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej podsumowującej jego ostatnią aktywność dyplomatyczną, został zapytany przez dziennikarzy o to, kiedy do Trybunału Konstytucyjnego trafi wniosek w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach.

- W najbliższych dniach. W tej chwili kończymy w Kancelarii Prezydenta przygotowanie tego wniosku w pełnej wersji - odpowiedział prezydent.

Zaznaczył, że jest "po długich konsultacjach" ze swoimi współpracownikami. - Przekazałem wszystkie swoje wnioski i konkluzje. Poprosiłem o przelanie ich konkretnie już w treść wniosku. To rzeczywiście będą dosłownie najbliższe dni, kiedy ten wniosek będzie w Trybunale złożony - zapewnił prezydent.

Podkreślił, że "wszystko jest w terminie konstytucyjnym". - Termin konstytucyjny będzie dotrzymany - dodał.

Wcześniej o tę sprawę pytany był szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz. Mówił, że "wniosek w tym momencie jest formułowany". - Myślę, że w perspektywie najbliższych dni trafi do Trybunału Konstytucyjnego - dodał.

Zaznaczył, że obecnie działania prezydenta "koncentrują się wokół pracy dyplomatycznej, to jest najważniejsze, dlatego że za chwilę będziemy mieli kolejną ważną, istotną wizytę - prezydenta Stanów Zjednoczonych, równolegle toczą się prace prezydenckich prawników".

Decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach

Andrzej Duda o swojej decyzji w sprawie skierowania nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym i innych sądach do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, poinformował 10 lutego. - To znaczy, że ustawa nie będzie obowiązywała, dopóki Trybunał nie wypowie się na temat jej zgodności z konstytucją - powiedział w wieczornym orędziu.

Prezydent: podjąłem decyzję o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego
Prezydent: podjąłem decyzję o skierowaniu ustawy o Sądzie Najwyższym do Trybunału Konstytucyjnego Kancelaria Prezydenta

Duda powrócił z Monachium, gdzie wziął udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Na miejscu spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości