TVN24 | Polska

Blinken spotka się w Rzymie z szefem dyplomacji Izraela

TVN24 | Polska

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Przebywająca w Berlinie amerykańska delegacja dyplomatyczna poinformowała w środę, że sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się w niedzielę w Rzymie z ministrem spraw zagranicznych Izraela Jairem Lapidem. Tematem rozmów będzie najprawdopodobniej kwestia zawieszenia broni między Izraelem a rządzącym palestyńską Strefą Gazy Hamasem – informuje AFP.

Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid zamierza wykorzystać do przeprowadzenia rozmów pobyt sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena w stolicy Włoch, będący jednym z punktów jego europejskiej podróży.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Jak pisze AFP tematem rozmów Blinkena i Lapida będzie najprawdopodobniej kwestia zawieszenia broni między Izraelem a rządzącym palestyńską Strefą Gazy Hamasem, które zawarte zostało 21 maja po 11 dniach walk.

Izrael przeciwny powrotowi do umowy nuklearnej

Oczekuje się również, że Blinken poruszy temat toczących się w Wiedniu negocjacji w sprawie ożywienia porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku, z którego wycofała się administracja poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa.

W wiedeńskich negocjacjach Stany Zjednoczone biorą udział pośrednio, bowiem na ich bezpośrednią obecność przy stole negocjacyjnym nie zgodził się Iran. W rozmowach uczestniczą delegacje Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji, Chin i UE.

Izrael konsekwentnie sprzeciwia się powrotowi do umowy nuklearnej, a w niedzielę wyraz temu dał nowy izraelski premier Naftali Bennett, który potępił wybór ultrakonserwatywnego polityka Ebrahima Raisiego na prezydenta Iranu. Szef izraelskiego rządu powiedział, że "wybór Raisiego jest ostatnią szansą, aby światowe mocarstwa przebudziły się przed powrotem do porozumienia nuklearnego i zrozumiały, z kim robią interesy".

Autor:asty/kg

Źródło: PAP