W piątek odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, zwołane z okazji rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W tvn24.pl relacjonowaliśmy jego przebieg.
Podczas zgromadzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Następnie zdalne wystąpienia mieli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Następnie została odczytana uchwała z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w NATO.
Zakończyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
Uchwała: Zbrodniczy reżim rosyjski, łamiąc normy prawne i zobowiązania międzynarodowe, zaatakował Ukrainę i wywołał niespotykany od drugiej wojny światowej kryzys polityczny, gospodarczy i humanitarny.
Uchwała: Sejm i Senat popierają utrzymanie polityki otwartych drzwi NATO. Bronimy prawa każdego suwerennego państwa o decydowaniu o swojej przyszłości, odrzucając próby tworzenia stref wpływów w Europie.
Uchwała: Polska, będąc boleśnie doświadczona historią XX wieku, walką z dwoma zbroniczymi totalitaryzmami, podjęła wysiłek stałego zakotwiczenia w strukturach zachodniego świata. Wyrazem tego jest obecność RP w NATO, którego członkostwo uznaje się za priorytet polskiej polityki zagranicznej. Doceniając zaangażowanie i pracę wszystkich osób, które przyczyniły się do skutecznej realizacji tego celu, Sejm i Senat składają im wyrazy wdzięczności i szacunku.
Marszałek Senatu odczytuje uchwałę podjętą przez Sejm i Senat.
Stoltenberg: Polska zainspirowała wiele państw w Europie, by pójść tą samą drogą i dołączyć do NATO.
Stoltenberg: Wysyłamy jasne przesłanie - sojusznicy są zjednoczeni. Będziemy chronić Polski, będziemy bronić każdego cala terytorium sojuszniczego.
Stoltenberg: Dlatego sojusznicy zwiększają swoją obecność w Polsce, na wschodniej flance.
Stoltenberg: Nasza odpowiedzialność polega na tym, by zapewnić, by konflikt nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę.
Stoltenberg: Dziękuję Polsce za odwagę i przyjęcie setek tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Stoltenberg: 23 lata temu przyłączyliście się do NATO. Polska to bardzo zaangażowany i doceniany sojusznik. Wnosi wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo.
Parlamentarzyści wysłuchują wystąpienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
Parlamentarzyści oklaskują na stojąco Wołodymyra Zełenskiego.
Zełenski: Ta wojna to walka o naszą wolność, ale też waszą wolność. Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!
Zełenski: Jestem przekonany, że będziemy razem bronili wolności. Tyle, ile będzie trzeba. Jestem wdzięczny za pomoc i za wasz wysiłek.
Zełenski: Bracia i siostry Polacy, odczuwam, że zbudowaliśmy niezwykły sojusz. Być może na razie nieformalny, ale on wychodzi z ciepla naszych serc, a nie ze słów polityków.
Zełenski: 24 lutego stała się ta straszna rzecz dla Ukrainy, o której mówił Lech Kaczyński w Gruzji w 2008 roku. Teraz my walczymy, żeby to samo nie stało się państwom bałtyckim i Polsce. Walczymy razem.
Zełenski: Kiedy ktoś atakuje twój dom, ważne jest, żeby mieć kogoś, kto wyciągnie do ciebie rękę. Ja wiedziałem, kto wyciągnie do nas rękę. Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami.
Zełenski: Kolejne spotkania z prezydentem Dudą, były w coraz cieplejszej atmosferze.
Zełenski: Kiedy zostałem prezydentem w 2019 roku, nasze nastroje wobec siebie były chłodne. Ale drogę do ciepłych relacji chciałem przejść szybko, bo wiedziałem, że jesteśmy sobie bliscy.
Owacje na stojąco dla Zełenskiego.
Z Sejmem łączy się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Oklaski na stojąco po wystąpieniu prezydenta.
Duda: Niech żyje NATO, niech żyje wolna Ukraina, niech żyje Polska. Boże błogosław naszą ojczyznę.
Duda: Będziemy wspierać Ukrainę w dążeniach do wstąpienia do UE.
Oklaski na stojąco dla Polaków pomagających Ukraińcom.
Duda: Odpowiedzią na wielkie zło, jakie Putin przyniósł Ukrainie, stało się wielkie dobro - tutaj u nas, w naszym kraju. Polacy otworzyli serca i pobiegli na pomoc Ukraińcom. Chylę czoła.
Duda: Putin atakując Ukrainę chce doprowadzić do ustanowienia nowego światowego porządku. Chce odwrócić bieg historii. Ale agresja na Ukrainę doprowadziła do zjednoczenia całej wspólnoty transatlantyckiej.
Duda: Wolny świat ma dzisiaj twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Duda: Dla Polski równie ważna jest obecność w NATO, jak i Unii Europejskiej. To fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu.
Duda: Potrzebę wzmocnienia wschodniej flanki NATO doskonale rozumie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dzięki jego zrozumieniu i determinacji jesteśmy teraz znacznie lepiej przygotowani do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę i grożenie przez Rosję wolnemu światu.
Duda: Strategiczne relacje polsko-amerykańskie rozwijają się. Niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu.
Duda: Dziękuję posłom i senatorm za deklaracje poparcia ustawy o obronie ojczyzny. Mam nadzieję, że kwestie związane z bezpieczeństwem i rozwojem sił zbrojnych będą tymi, wokół których uda się zbudować ponadpartyjne porozumenie, wyłączyć je z politycznego sporu. Polska armia musi być nie tylko liczniejsza, ale też lepiej uzbrojona.
Duda: Jako Polska jesteśmy zawsze gotowi wypełniać nasze zobowiązania. Udowadnialiśmy, że można na nas liczyć.
Duda: Polska jest bezpieczna. Wstępując do NATO staliśmy się częścią największego sojuszu obronnego w historii.
Duda: Obecny prezydent Joe Biden, wówczas senator, był jednym z liderów poparcia dla wejścia Polski do NATO. Określał to jako "zmazanie historycznej niesprawiedliwości". Panie prezydencie, Polska panu dziękuje.
Duda: Suwerenna i niepodległa Polska jest zawsze domem wolności i demokracji. Będziemy tego domu wszystkimi siłami bronić.
Duda: Kluczowe było również silne wsparcie z USA.
Duda: Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do wstąpienia Polski do NATO.
Duda: Z Polski płynie apel do wolnego świata: nie możemy dopuścić do tego, by Rosja podbiła wolną, demokratyczną Ukrainę. Musimy zwiększyć wysiłki i wsparcie dla narodu ukraińskiego. Zatrzymajmy to zło. To jest wezwanie do całego wolnego świata.
Duda: Ukraina broni demokracji, wolności, uczciwego świata.
Duda: Putin wywołując tę wojnę odwołał się do dziedzictwa Związku Radzieckiego. To, co robi Rosja w Ukrainie pokazuje, że to wciąż imperium zła, że ono nigdy nie odeszło do historii i dzisiaj pokazuje swoje najgorsze oblicze.
Duda: Musimy zrobić wszystko, by zbrodniarze wojenni odpowiedzieli za to przed międzynarodowymi trybunałami.
Duda: Płacą za to największą cenę. Ukraińskie miasta są atakowane, niszczone, giną ludzie, giną cywile. Ogrom nieszczęścia. Ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa.
Duda: Dziś niejstety nie jest to chwila na radosne śwętowanie. Spotykamy się w chwili największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia drugiej wojny światowej. Niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat. Ukraina stawia bohaterski opór najeźdzcom, dają przykład tego, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie wolności, suwerenności i demokracji.
Duda: 12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata i podział na strefy wpływów. Wstępując do NATO, dołączyliśmy do zachodniej wspólnoty. To wielkie wydarzenie dla Polski, Europy, świata.
Owacje na stojąco po powitaniu ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy.
Głos zabiera prezydent Andrzej Duda.
Uczestnicy wstają. Odgrywany jest hymn Polski, później zabrzmi hymn NATO.
Rozpoczęło się zgromadzenie posłów i senatorów.
Na salę wszedł prezydent. Słychać oklaski.
Marszałkowie Sejmu i Senatu zajęli już swoje miejsca na sali posiedzeń.
Na galerii sali posiedzeń widać byłych prezydentów i premierów - jest między innymi Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk.
Parlamentarzyści zbierają się na sali sejmowej.
Marszałkowie Sejmu i Senatu podpisali uchwałę z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Prezydent Andrzej Duda przyjechał już do Sejmu. Przywitali go marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.
Dzień dobry. Oczekujemy na rozpoczęcie posiedzenia. Zapraszamy na relację.
23. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego
Oficjalną okazją zwołania uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów jest przypadająca 12 marca 23. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
Zgromadzenie Posłów i Senatorów nie jest oficjalnie Zgromadzeniem Narodowym, bo to ostatnie zwoływane jest tylko w konkretnych, opisanych w konstytucji sytuacjach, takich jak zaprzysiężenie prezydenta, wysłuchanie oficjalnego orędzia prezydenta czy uznania prezydenta za niezdolnego do sprawowania urzędu.
Zgromadzeniu Posłów i Senatorów przewodniczyć będzie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Współprzewodniczyć ma marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Autorka/Autor:js, ads//now, dap
Źródło zdjęcia głównego: TVN24