Zgromadzenie posłów i senatorów przyjęło uchwałę z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w NATO
W piątek odbyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów, zwołane z okazji rocznicy wstąpienia Polski do NATO. W tvn24.pl relacjonowaliśmy jego przebieg.
Podczas zgromadzenia orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Następnie zdalne wystąpienia mieli prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Następnie została odczytana uchwała z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w NATO.
Relacja odświeża się automatycznie
- 17:15
Zakończyło się uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
- 17:14
Uchwała: Zbrodniczy reżim rosyjski, łamiąc normy prawne i zobowiązania międzynarodowe, zaatakował Ukrainę i wywołał niespotykany od drugiej wojny światowej kryzys polityczny, gospodarczy i humanitarny.
- 17:12
Uchwała: Sejm i Senat popierają utrzymanie polityki otwartych drzwi NATO. Bronimy prawa każdego suwerennego państwa o decydowaniu o swojej przyszłości, odrzucając próby tworzenia stref wpływów w Europie.
- 17:11
Uchwała: Polska, będąc boleśnie doświadczona historią XX wieku, walką z dwoma zbroniczymi totalitaryzmami, podjęła wysiłek stałego zakotwiczenia w strukturach zachodniego świata. Wyrazem tego jest obecność RP w NATO, którego członkostwo uznaje się za priorytet polskiej polityki zagranicznej. Doceniając zaangażowanie i pracę wszystkich osób, które przyczyniły się do skutecznej realizacji tego celu, Sejm i Senat składają im wyrazy wdzięczności i szacunku.
- 17:08
Marszałek Senatu odczytuje uchwałę podjętą przez Sejm i Senat.
- 17:07
Stoltenberg: Polska zainspirowała wiele państw w Europie, by pójść tą samą drogą i dołączyć do NATO.
- 17:05
Stoltenberg: Wysyłamy jasne przesłanie - sojusznicy są zjednoczeni. Będziemy chronić Polski, będziemy bronić każdego cala terytorium sojuszniczego.
- 17:04
Stoltenberg: Dlatego sojusznicy zwiększają swoją obecność w Polsce, na wschodniej flance.
- 17:03
Stoltenberg: Nasza odpowiedzialność polega na tym, by zapewnić, by konflikt nie rozprzestrzenił się poza Ukrainę.
- 17:02
Stoltenberg: Dziękuję Polsce za odwagę i przyjęcie setek tysięcy uchodźców z Ukrainy.
- 17:01
Stoltenberg: 23 lata temu przyłączyliście się do NATO. Polska to bardzo zaangażowany i doceniany sojusznik. Wnosi wkład w nasze wspólne bezpieczeństwo.
- 17:00
Parlamentarzyści wysłuchują wystąpienia sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.
- 16:59
Parlamentarzyści oklaskują na stojąco Wołodymyra Zełenskiego.
- 16:59
Zełenski: Ta wojna to walka o naszą wolność, ale też waszą wolność. Niech żyje wolna Polska, niech żyje wolna Ukraina!
- 16:58
Zełenski: Jestem przekonany, że będziemy razem bronili wolności. Tyle, ile będzie trzeba. Jestem wdzięczny za pomoc i za wasz wysiłek.
- 16:57
Zełenski: Bracia i siostry Polacy, odczuwam, że zbudowaliśmy niezwykły sojusz. Być może na razie nieformalny, ale on wychodzi z ciepla naszych serc, a nie ze słów polityków.
- 16:55
Zełenski: 24 lutego stała się ta straszna rzecz dla Ukrainy, o której mówił Lech Kaczyński w Gruzji w 2008 roku. Teraz my walczymy, żeby to samo nie stało się państwom bałtyckim i Polsce. Walczymy razem.
- 16:53
Zełenski: Kiedy ktoś atakuje twój dom, ważne jest, żeby mieć kogoś, kto wyciągnie do ciebie rękę. Ja wiedziałem, kto wyciągnie do nas rękę. Jestem za to wdzięczny. Polscy bracia i siostry są z nami.
- 16:51
Zełenski: Kolejne spotkania z prezydentem Dudą, były w coraz cieplejszej atmosferze.
- 16:51
Zełenski: Kiedy zostałem prezydentem w 2019 roku, nasze nastroje wobec siebie były chłodne. Ale drogę do ciepłych relacji chciałem przejść szybko, bo wiedziałem, że jesteśmy sobie bliscy.
- 16:49
Owacje na stojąco dla Zełenskiego.
- 16:49
Z Sejmem łączy się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- 16:48
Oklaski na stojąco po wystąpieniu prezydenta.
- 16:48
Duda: Niech żyje NATO, niech żyje wolna Ukraina, niech żyje Polska. Boże błogosław naszą ojczyznę.
- 16:48
Duda: Będziemy wspierać Ukrainę w dążeniach do wstąpienia do UE.
- 16:46
Oklaski na stojąco dla Polaków pomagających Ukraińcom.
- 16:46
Duda: Odpowiedzią na wielkie zło, jakie Putin przyniósł Ukrainie, stało się wielkie dobro - tutaj u nas, w naszym kraju. Polacy otworzyli serca i pobiegli na pomoc Ukraińcom. Chylę czoła.
- 16:45
Duda: Putin atakując Ukrainę chce doprowadzić do ustanowienia nowego światowego porządku. Chce odwrócić bieg historii. Ale agresja na Ukrainę doprowadziła do zjednoczenia całej wspólnoty transatlantyckiej.
- 16:43
Duda: Wolny świat ma dzisiaj twarz prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
- 16:41
Duda: Dla Polski równie ważna jest obecność w NATO, jak i Unii Europejskiej. To fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu.
- 16:41
Duda: Potrzebę wzmocnienia wschodniej flanki NATO doskonale rozumie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dzięki jego zrozumieniu i determinacji jesteśmy teraz znacznie lepiej przygotowani do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest agresja Rosji na Ukrainę i grożenie przez Rosję wolnemu światu.
- 16:39
Duda: Strategiczne relacje polsko-amerykańskie rozwijają się. Niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu.
- 16:38
Duda: Dziękuję posłom i senatorm za deklaracje poparcia ustawy o obronie ojczyzny. Mam nadzieję, że kwestie związane z bezpieczeństwem i rozwojem sił zbrojnych będą tymi, wokół których uda się zbudować ponadpartyjne porozumenie, wyłączyć je z politycznego sporu. Polska armia musi być nie tylko liczniejsza, ale też lepiej uzbrojona.
- 16:35
Duda: Jako Polska jesteśmy zawsze gotowi wypełniać nasze zobowiązania. Udowadnialiśmy, że można na nas liczyć.
- 16:35
Duda: Polska jest bezpieczna. Wstępując do NATO staliśmy się częścią największego sojuszu obronnego w historii.
- 16:32
Duda: Obecny prezydent Joe Biden, wówczas senator, był jednym z liderów poparcia dla wejścia Polski do NATO. Określał to jako "zmazanie historycznej niesprawiedliwości". Panie prezydencie, Polska panu dziękuje.
- 16:31
Duda: Suwerenna i niepodległa Polska jest zawsze domem wolności i demokracji. Będziemy tego domu wszystkimi siłami bronić.
- 16:30
Duda: Kluczowe było również silne wsparcie z USA.
- 16:29
Duda: Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy przyczynili się do wstąpienia Polski do NATO.
- 16:27
Duda: Z Polski płynie apel do wolnego świata: nie możemy dopuścić do tego, by Rosja podbiła wolną, demokratyczną Ukrainę. Musimy zwiększyć wysiłki i wsparcie dla narodu ukraińskiego. Zatrzymajmy to zło. To jest wezwanie do całego wolnego świata.
- 16:25
Duda: Ukraina broni demokracji, wolności, uczciwego świata.
- 16:25
Duda: Putin wywołując tę wojnę odwołał się do dziedzictwa Związku Radzieckiego. To, co robi Rosja w Ukrainie pokazuje, że to wciąż imperium zła, że ono nigdy nie odeszło do historii i dzisiaj pokazuje swoje najgorsze oblicze.
- 16:24
Duda: Musimy zrobić wszystko, by zbrodniarze wojenni odpowiedzieli za to przed międzynarodowymi trybunałami.
- 16:23
Duda: Płacą za to największą cenę. Ukraińskie miasta są atakowane, niszczone, giną ludzie, giną cywile. Ogrom nieszczęścia. Ataki ze strony rosyjskich najeźdźców mają znamiona ludobójstwa.
- 16:23
Duda: Dziś niejstety nie jest to chwila na radosne śwętowanie. Spotykamy się w chwili największego kryzysu bezpieczeństwa od zakończenia drugiej wojny światowej. Niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat. Ukraina stawia bohaterski opór najeźdzcom, dają przykład tego, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie wolności, suwerenności i demokracji.
- 16:22
Duda: 12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata i podział na strefy wpływów. Wstępując do NATO, dołączyliśmy do zachodniej wspólnoty. To wielkie wydarzenie dla Polski, Europy, świata.
- 16:20
Owacje na stojąco po powitaniu ambasadora Ukrainy Andrija Deszczycy.
- 16:18
Głos zabiera prezydent Andrzej Duda.
- 16:12
Uczestnicy wstają. Odgrywany jest hymn Polski, później zabrzmi hymn NATO.
- 16:12
Rozpoczęło się zgromadzenie posłów i senatorów.
- 16:11
Na salę wszedł prezydent. Słychać oklaski.
- 16:10
Marszałkowie Sejmu i Senatu zajęli już swoje miejsca na sali posiedzeń.
- 16:04
Na galerii sali posiedzeń widać byłych prezydentów i premierów - jest między innymi Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Kazimierz Marcinkiewicz, Donald Tusk.
- 15:57
Parlamentarzyści zbierają się na sali sejmowej.
- 15:48
Marszałkowie Sejmu i Senatu podpisali uchwałę z okazji 23. rocznicy członkostwa Polski w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
- 15:45
Prezydent Andrzej Duda przyjechał już do Sejmu. Przywitali go marszałkowie Sejmu i Senatu - Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.
- 15:44
Dzień dobry. Oczekujemy na rozpoczęcie posiedzenia. Zapraszamy na relację.
23. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego
Oficjalną okazją zwołania uroczystego Zgromadzenia Posłów i Senatorów jest przypadająca 12 marca 23. rocznica wstąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego.
Zgromadzenie Posłów i Senatorów nie jest oficjalnie Zgromadzeniem Narodowym, bo to ostatnie zwoływane jest tylko w konkretnych, opisanych w konstytucji sytuacjach, takich jak zaprzysiężenie prezydenta, wysłuchanie oficjalnego orędzia prezydenta czy uznania prezydenta za niezdolnego do sprawowania urzędu.
Zgromadzeniu Posłów i Senatorów przewodniczyć będzie marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Współprzewodniczyć ma marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Autorka/Autor:js, ads//now, dap
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
W trzecią rocznicę wybuchu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę Wielka Brytania ogłosi największy od początku agresji pakiet sankcji przeciwko Moskwie - zapowiedział szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy. Dzień wcześniej premier Keir Starmer rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
Chcą "przykręcić śrubę" Rosji. Szykują największy pakiet sankcji
Wierni z różnych krajów przychodzą kolejny dzień pod rzymską Poliklinikę Gemelli, gdzie przed pomnikiem Jana Pawła II zostawiają świeczki i kwiaty oraz modlą się o zdrowie przebywającego tam ósmy dzień papieża Franciszka. Włoska prasa pisze, że "świat niepokoi się i modli się za papieża" i że "kluczowe będą najbliższe godziny".
W niedzielę o 8 rano rozpoczęły się przedterminowe wybory w Niemczech. Obywatele tego kraju wybierają nowy skład Bundestagu. Sondaże wskazują na przewagę chadeków, a jej lider Friedrich Merz jest faworytem do objęcia urzędu kanclerza.
Niemcy głosują. Jest jeden faworyt w sondażach
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji
Depresja to groźna choroba, która może być śmiertelna. Jej objawy mogą zostać niezauważone zarówno u siebie, jak i u bliskich. Eksperci podkreślają, że nie można lekceważyć depresji i warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie. Oto aktualna lista, gdzie szukać pomocy.
Światowy Dzień Walki z Depresją. Tu znajdziesz profesjonalną pomoc
Spotkanie z Donaldem Trumpem traktuję jako dopełnienie procesu po tym, jak wcześniej rozmawiałem z sekretarzem obrony USA i generałem Keithem Kelloggiem - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcinem Wroną. Mówił także o "sprytnym planie" dotyczącym amerykańskiego zaangażowania w rozmowy o zakończeniu wojny między Ukrainą a Rosją, który jednocześnie byłby "swoistą gwarancją bezpieczeństwa dla Ukrainy".
Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Ocenił też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".
Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas
Izrael zawiesił decyzję o zwolnieniu ponad 600 palestyńskich więźniów, którzy mieli zostać wypuszczeni w sobotę w zamian za sześciu zakładników przekazanych przez Hamas - poinformowało biuro premiera Benjamina Netanjahu. Strona izraelska oskarża Hamas o łamanie umowy.
"Opóźnienie uwolnienia". Izrael: Hamas narusza porozumienie
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem, stan zdrowia papieża Franciszka pogorszył się, w Niemczech odbywają się wybory parlamentarne, na wschodzie Francji doszło do ataku nożownika. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 23 lutego.
Rozmowa Trumpa i Dudy, stan papieża, wybory w Niemczech
1096 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z soboty na niedzielę siły Władimira Putina przeprowadziły ataki z powietrza, z użyciem rakiet i dronów, na Kijów i inne rejony Ukrainy, zabijając jednego cywila w Krzywym Rogu na środkowym wschodzie kraju - poinformowali przedstawiciele miejscowych władz. Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer w rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim mówił, że Ukraina musi być w centrum negocjacji na temat zakończenia wojny. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.
Ataki na Kijów i inne rejony Ukrainy. Zginął cywil
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom. Andrzej Duda przekazał na briefingu, że Trump planuje odwiedzić Polskę.
Duda po rozmowie z Trumpem. "Powiedział, że odwiedzi Polskę"
Jest z nami prezydent Duda z Polski. To fantastyczny człowiek, mój wielki przyjaciel - mówił na konferencji konserwatystów CPAC prezydent Donald Trump. Polski prezydent wtedy wstał i pomachał zgromadzonym. Później z szefem swojego gabinetu Marcinem Mastalerkiem bił brawo na stojąco, gdy Trump mówił, że urzędnicy do spraw równości zostali zwolnieni.
Andrzej Duda na konferencji konserwatystów. Wstaje, macha, bije brawo
Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".
Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.
Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"
- Źródło:
- Kontakt 24
W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.
Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"
"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.
Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX
Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.
Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"
- Źródło:
- Kontakt24
W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.
Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości
Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.
Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane
- Źródło:
- tvnwarszawa.pl
Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.
Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka
Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.
Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?
- Źródło:
- tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?
W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.
"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce
- Źródło:
- tvn24.pl