- Głównym zadaniem polskiej prezydencji jest doprowadzenie do uchwalenia jeszcze we wrześniu tzw. sześciopaku w sprawie dyscypliny finansowej w UE - powiedział w poniedziałek w Brukseli premier Donald Tusk po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem. Głównymi tematami poniedziałkowej rozmowy była właśnie reforma zarządzania gospodarczego w UE oraz przygotowanie do wrześniowego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który ma się odbyć w Warszawie.
Sześciopak, to projekt pięciu rozporządzeń i jednej dyrektywy, którego celem jest wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, trzymającego w ryzach finanse publiczne krajów UE. Przewiduje on m.in. sankcje dla państw strefy euro nieprzestrzegających dyscypliny finansowej. Jego wdrożenie ma uchronić UE przed kolejnymi kryzysami. Chociaż miał on być przyjęty przed wakacjami za prezydencji węgierskiej, Parlament Europejski oraz kraje UE nie doszły do porozumienia.
Parlament Europejski wstępnie zapowiedział już głosowanie w sprawie tego kompromisu na sesji w ostatnim tygodniu września. Jeszcze w piątek źródła polskiej prezydencji ostrożnie wypowiadały się o pełnym porozumieniu. Choć usunięto główną przeszkodę między PE a rządami w sprawie automatyczności kar nakładanych przez Komisję Europejską na kraje, które nie utrzymują dyscypliny finansowej i łamią Pakt, to eurodeputowani zgłosili nowe postulaty dotyczące wspólnotowego zarządzania politykami gospodarczymi.
Dużo pracy
- Nie przypuszczaliśmy, że te miesiące polskiej prezydencji będą w tak mocnym stopniu pod znakiem zadań doraźnych, ale oczywiście trzeba umieć sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami czas. Dlatego naszym głównym zadaniem dzisiaj - we współpracy z przewodniczącym Rady Europejskiej, z Komisją (Europejską), z Parlamentem (Europejskim) - jest doprowadzenie do szybkiego, jeszcze we wrześniu, uchwalenia przepisów dotyczących zarządzania europejską gospodarka w strefie euro, tzw. sześciopaku" - oświadczył Tusk na konferencji prasowej w Brukseli.
I przekonywał, że "wspólne starania doprowadziły do tego, że wszystkie kluczowe kwestie dotyczące tego projektu zostały ustalone".
Integracja pomimo kryzysu
Tusk podkreślił także, że celem polskiej prezydencji jest kontynuacja działań w ramach Partnerstwa Wschodniego. - Rozmawialiśmy na temat Partnerstwa Wschodniego i jesteśmy zdeterminowani, aby czasy kryzysu nie przekreśliły szans zbliżenia państw z partnerstwa do Europy i finalizowania rozmów dotyczących dalszej integracji i rozszerzenia UE - powiedział premier.
Źródło: TVN 24