Ponad 90 sędziów apeluje do "wszystkich zobowiązanych organów". Chodzi o wyrok TSUE

Autor:
ads//now
Źródło:
TVN24
Unijne ultimatum ws. Izby Dyscyplinarnej
Unijne ultimatum ws. Izby DyscyplinarnejTVN24
wideo 2/4
TVN24Unijne ultimatum ws. Izby Dyscyplinarnej

"Odmowa wykonania wskazanych orzeczeń stanowi nie tylko jaskrawe naruszenie obowiązującego nas prawa wspólnotowego, ale godzi również w krajowy porządek konstytucyjny" - napisało we wspólnym apelu 91 sędziów z Olsztyna. Sygnatariusze pisma wezwali "wszystkie zobowiązane organy" do wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i zawieszenia funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał 15 lipca, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem Unii Europejskiej. 14 lipca wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta podjęła decyzję o zastosowaniu wobec Polski środków tymczasowych w innej sprawie w postaci "natychmiastowego zawieszenia" stosowania przepisów krajowych odnoszących do uprawnień Izby Dyscyplinarnej.

Pierwsza prezes SN Małgorzata Manowska dzień później poinformowała, że zawiesiła wykonywanie zarządzonych przez TSUE środków tymczasowych, co oznacza, że sędziowie Izby Dyscyplinarnej - wbrew stanowisku europejskiego trybunału - mogą orzekać w sprawach dyscyplinarnych. W czwartek w "Rzeczpospolitej" został opublikowany wywiad z Manowską, w którym powiedziała między innymi, że "rozważa zablokowanie prac Izby Dyscyplinarnej, by umożliwić rządowi i parlamentowi spokojne przeprowadzenie ewentualnych prac legislacyjnych".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Sąd Okręgowy w OlsztynieTVN24
Sąd Rejonowy w OlsztynieTVN24

Olsztyńscy sędziowie apelują do "wszystkich zobowiązanych organów"

91 sędziów z Olsztyna podpisało się pod apelem, w którym wezwali "wszystkie zobowiązane organy" do "pełnego wykonania postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 14 lipca 2021 roku oraz wyroku tego Sądu z dnia 15 lipca 2021 roku, w tym do natychmiastowego zaprzestania działania Izby Dyscyplinarnej SN".

Sędziowie zaznaczyli, że "odmowa wykonania wskazanych orzeczeń stanowi nie tylko jaskrawe naruszenie obowiązującego nas prawa wspólnotowego, ale godzi również w krajowy porządek konstytucyjny".

PEŁNA TREŚĆ APELU I LISTA PODPISANYCH SĘDZIÓW

Juszczyszyn żąda dopuszczenia go do orzekania. Powołuje się na wyrok

Wśród podpisanych jest między innymi Paweł Juszczyszyn, sędzia z olsztyńskiego sądu rejonowego. Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Juszczyszyn zwrócił się do prezesa sądu Macieja Nawackiego z "żądaniem natychmiastowego dopuszczenia do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych, w tym do wykonywania funkcji orzeczniczych".

Juszczyszyn został zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną w lutym ubiegłego roku. Został ukarany po tym, gdy w sprawie cywilnej uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa jest uprawniony do orzekania.

Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości