TVN24 | Polska

Milion euro kary dziennie za Izbę Dyscyplinarną. Ziobro: Polska ani złotówki zapłacić nie może i nie powinna

TVN24 | Polska

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24
Milion euro kary na Polskę. Zbigniew Ziobro: nie możemy zapłacić ani złotówki
Milion euro kary na Polskę. Zbigniew Ziobro: nie możemy zapłacić ani złotówkiTVN24
wideo 2/3
TVN24Milion euro kary na Polskę. Zbigniew Ziobro: nie możemy zapłacić ani złotówki

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył na Polskę milion euro kary dziennie w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w czwartek, że "Polska ani złotówki zapłacić nie może i nie powinna". - To jest pewien element presji, a tylko słabi ulegają presji - oznajmił.

Trybunał Sprawiedliwości UE zobowiązał w środę Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości miliona euro dziennie za to, że nie zostało zawieszone stosowanie przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wobec sędziów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ziobro o karze za Izbę Dyscyplinarną: Polska ani złotówki zapłacić nie może

W czwartek odniósł się do tej prawy minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Tak jak każdy obywatel, tak państwo polskie ulegać bezprawiu nie może. Dlatego czy to w sprawie bezprawnych kar dotyczących Turowa (…), czy też w przypadku kary za zmiany w systemie sądownictwa, Polska ani złotówki zapłacić nie może i nie powinna. Jestem przekonany, że tak się to powinno skończyć i do tego będę jako minister sprawiedliwości dążył - zapowiedział.

Zdaniem Ziobry "to rozstrzygniecie jest bezprawne", "zwłaszcza po orzeczeniach Trybunału Konstytucyjnego". - Traktaty Unii Europejskiej nie pozwalają ingerować TSUE w obszar regulacji polskiego sądownictwa, jak i sądownictwa każdego innego kraju - mówił.

- Moja odpowiedz jest taka. Podejdźmy do tego ze spokojem. To jest pewny element presji, a tylko słabi ulegają presji. Róbmy swoje, reformujemy wymiar sprawiedliwości i dbajmy o praworządność Unii Europejskiej, dbajmy też o standardy Unii Europejskiej, które wymagają tego, żeby prawo było wszędzie takie samo i tak samo egzekwowane - dodał Ziobro.

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości