Osiem miesięcy Trzeciej Drogi? Kosiniak-Kamysz: efekt pozytywny, ale radości dziś nie ma. Hołownia: uporządkujemy pewne sprawy

Źródło:
TVN24
Kosiniak-Kamysz: decyzja wyborców to sygnał ostrzegawczy dla Trzeciej Drogi
Kosiniak-Kamysz: decyzja wyborców to sygnał ostrzegawczy dla Trzeciej DrogiTVN24
wideo 2/7
Kosiniak-Kamysz: decyzja wyborców to sygnał ostrzegawczy dla Trzeciej DrogiTVN24

- Decyzja wyborców to sygnał ostrzegawczy dla Trzeciej Drogi. I musimy z tego wyciągnąć wnioski, ale na pewno nasi wyborcy nie oczekują zmiany kierunku - powiedział we wtorek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, gdy otrzymał pytanie dotyczące wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego.

We wtorek wicepremier i współlider Trzeciej Drogi Władysław Kosiniak-Kamysz otrzymał od dziennikarzy serię pytań w kontekście wyborów do Parlamentu Europejskiego.

- Jeżeli chodzi o cały trójskok wyborczy, to dwa skoki Trzeciej Drodze wyszły bardzo dobrze i jeden gorzej. I to trzeba jasno i wyraźnie podsumować. Bez naszego wyniku w 2023 roku nie byłoby odsunięcia PiS-u od władzy. Bez głosów na Trzecią Drogę nie byłoby wygrania w wielu samorządach dwa miesiące temu, kiedy dostaliśmy 14 procent - mówił.

- Czy poparcie społeczne radykalnie zmieniło się dla naszych ugrupowań przez te dwa czy siedem miesięcy? Nie, inna jest struktura frekwencyjna w tych wyborach. I inne osoby chodzą na wybory samorządowe, a trochę inne na europejskie. A jeszcze inna jest grupa na wybory parlamentarne - powiedział.

- Nie bagatelizujemy tego wyniku, ale nie można go przełożyć jeden do jeden do działania na poziomie samorządowym czy rządowym - mówił.

Kosiniak-Kamysz: jestem za tym, żebyśmy w ramach swoich partii trzymali tę współpracę

Wicepremier otrzymał pytanie, czy widziałby siebie w roli premiera w koalicji polskich spraw z PiS-em. - Mam tutaj wiele zadań i myślę, że nie tego oczekują wyborcy Trzeciej Drogi, żeby dzisiaj zmieniać jakiekolwiek koalicje, tylko żeby dobrze współdziałać w tej, która istnieje, bo na taką koalicję postawili Polacy - odpowiedział.

Kosiniak-Kamysz o wyborach do Parlamentu Europejskiego, przyszłości Trzeciej Drogi i nowych posłach
Kosiniak-Kamysz o wyborach do Parlamentu Europejskiego, przyszłości Trzeciej Drogi i nowych posłachTVN24

- Ta decyzja wyborców z wyborów europejskich to jest sygnał ostrzegawczy dla Trzeciej Drogi. I musimy z tego wyciągnąć wnioski, ale na pewno nasi wyborcy nie oczekują tutaj zmiany kierunku - dodał.

- Podsumowując, efekt ostatnich siedmiu-ośmiu miesięcy i trzech elekcji jest pozytywny dla Trzeciej Drogi. Czy jest powodem do satysfakcji i radości w dniu dzisiejszym? Nie jest. Dlatego trzeba wyciągnąć wnioski, ale ja jestem za tym, żebyśmy w ramach swoich partii, przecież mamy osobne kluby, trzymali tę współpracę i zastanowili się, co można jeszcze zrobić wspólnie - ocenił Kosiniak-Kamysz.

"Niestety zbyt wielu nowych posłów się nie pojawi w klubie PSL-u"

Wicepremier został też zapytany o to, czy w klubie PSL-TD nie ma obawy, że powtórzy się historia Łukasza Mejzy i jacyś nowi posłowie zastępujący wybranych europosłów będą podbierani do innych klubów.

Mejza w marcu 2021 roku objął mandat po śmierci posłanki Polskiego Stronnictwa Ludowego Jolanty Fedak. Choć do parlamentu wszedł z list PSL, to nie dołączył do klubu parlamentarnego. Związał się z ówczesnym obozem władzy - Zjednoczoną Prawicą. Już pod koniec października tego samego roku został powołany na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.

Władysław Kosiniak-Kamysz Rafał Guz/PAP

- Wie pani, niestety zbyt wielu nowych posłów się nie pojawi w klubie PSL-u, bo nie dostaliśmy zbyt wiele mandatów do europarlamentu (tylko jeden poseł PSL-u został europosłem - Krzysztof Hetman - red.), więc ryzyka są ograniczone. I to nie jest informacja, z której bym się cieszył - odparł Kosiniak-Kamysz.

- Za Krzysztofem Hetmanem kolejny na liście jest Henryk Smolarz, poseł PSL-u od wielu, wielu lat związany ze Stronnictwem, pewnie z 30 lat już w PSL-u. Nie mam tutaj żadnych wątpliwości, jeżeli przyjmie mandat. A kolejny jest wicewojewoda lubelski Andrzej Maj, z PSL-em związany od 20 lat. Nie ma problemu - dodał.

Podziękowanie dla generała Kukuły. Dopiero potem polityczne pytania

Kosiniak-Kamysz odpowiadał na pytania podczas konferencji w siedzibie MON z wiceministrem Cezarym Tomczykiem oraz szefem Sztabu Generalnego gen. Wiesławem Kukułą, podczas której przedstawiono najważniejsze ustalenia z raportu zaprezentowanego w poniedziałek na Radzie Ministrów i na Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef MON: Rzeczpospolita nie spocznie, dopóki bandyta nie zostanie schwytany

Gdy w trakcie serii pytań jeden z dziennikarzy zwrócił się do Kosiniaka-Kamysza o komentarz do wyniku niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego, wicepremier przekazał, że odpowie na to pytanie, ale po wyczerpaniu tematu konferencji.

- Jest z nami generał Wojska Polskiego i on nie jest powołany do tego, żeby uczestniczyć w konferencjach o charakterze politycznym, a pan zadaje pytanie polityczne. Dopóki będą pytania w temacie konferencji lub nie tylko w temacie konferencji, ale dotyczące merytoryki, bezpieczeństwa państwa polskiego, to jesteśmy w tym gronie - powiedział wicepremier.

- Uszanujmy pana generała, bo nie chodzi o mnie czy ministra Tomczyka. My sobie damy radę, ale uszanujmy żołnierza, oficera Wojska Polskiego - dodał.

Cezary Tomczyk, Władysław Kosiniak-Kamysz, Wiesław Kukuła Rafał Guz/PAP

Hołownia: mam większy spokój niż "gorące głowy"

Marszałek Sejmu, lider Polski 2050, pytany we wtorek o wynik wyborczy TD, odpowiedział, że "podchodzi do tego z dużo większym spokojem niż niektóre gorące głowy, które teraz na fali tych powyborczych emocji postanawiają opisać świat w jakiś zupełnie nowy sposób".

Zdaniem Szymona Hołowni "w krajowej polityce przez najbliższe trzy lata nic się nie zmieni". Jak ocenił, "koalicja 15 października będzie trwać, bo to jest dobre dla Polski". - Potrzebujemy dzisiaj stabilności w tym niespokojnym czasie - zaznaczył.

W ocenie Hołowni "projekt Trzeciej Drogi sprawdził się, zbudował zupełnie nową przestrzeń w polskiej polityce". Hołownia przyznał jednocześnie, że następne tygodnie będą czasem "porządkowania" pewnych kwestii.

- Będziemy musieli skupić się na rozwiązywaniu nie problemów kampanijnych, ale tylko i wyłącznie na rozwiązywaniu problemów państwa w bardzo trudnym czasie - zaznaczył, dodając, że myśli o tym czasie "z nadzieją" .

W niedzielę w Polsce odbyły się wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Polacy wybierali 53 europosłów spośród ponad tysiąca kandydatów. Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów, Prawo i Sprawiedliwość - 20, Konfederacja - 6, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) - 3 i Lewica - 3. Mandaty do PE z Trzeciej Drogi zdobyli: Michał Kobosko (Polska 2050), Krzysztof Hetman (PSL) i Adam Jarubas (PSL).

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP

Pozostałe wiadomości

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. Jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Dobry z matematyki samotnik. Co wiemy o sprawcy zamachu

Źródło:
BBC, CNN, PAP

W hali magazynowej przy ulicy Oliwskiej w Gdańsku wybuchł pożar. Walczy z nim 46 zastępów straży pożarnej. Według wstępnych informacji nie ma osób poszkodowanych.

Duży pożar w Gdańsku

Duży pożar w Gdańsku

Źródło:
PAP, TVN24

"Pozwólcie mi zabrać buty" - prosił agentów chwilę po postrzeleniu Donald Trump. Skąd to wiadomo? Portal stacji CNN opublikował transkrypcję zapisu audio nagranego w czasie strzelaniny i tuż po niej. Dowiadujemy się dzięki temu, jakie komunikaty wymieniali między sobą oraz w kierunku byłego prezydenta agenci Secret Service.

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Minuta i 25 sekund akcji. Jakie słowa padły w kluczowym momencie

Źródło:
CNN

50-letni strażak Corey Comperatore to ofiara śmiertelna ataku, do jakiego doszło w czasie sobotniego wiecu Donalda Trumpa w Pensylwanii. Gubernator tego stanu Josh Shapiro przekazał na niedzielnej konferencji prasowej, że Comperatore "zginął jako bohater", próbując "zasłonić swoją rodzinę przed kulami".

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

"Zasłonił rodzinę przed kulami". Zginął na wiecu Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Dzieci wraz z ojcem usiłowały dostać się w dmuchanych kołach na drugi brzeg Pilicy. Porwał je nurt rzeki. Z pomocą ruszyli ratownicy z WOPR w Białobrzegach (Mazowieckie). "Pompowane zabawki nie zapewniają bezpieczeństwa w rzekach" – przypominają i apelują o rozsądek nad wodą.

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

W dmuchanych kołach z ojcem próbowały dostać się na drugi brzeg rzeki. Nurt porwał czwórkę dzieci

Źródło:
PAP

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Nie żyje amerykańska aktorka Shannen Doherty, najbardziej znana z roli Brendy Walsh - uczennicy szkoły średniej w popularnym serialu z lat 90. "Beverly Hills, 90210". Zmarła po wieloletniej chorobie - podał w niedzielę magazyn People. Miała 53 lata.

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Nie żyje Shannen Doherty, serialowa Brenda Walsh

Źródło:
Reuters

Na wakacjach rezydent zajmuje się wszystkim, od wymiany brudnych ręczników po załatwianie formalności, gdy turysta nagle umrze. - To nie jest praca dla wszystkich. Niektórzy chcą wracać w trakcie sezonu - stwierdza pracownica biura podróży. Ale są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie innego życia.

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Praca marzeń? "Ludzie zachowują się, jakby przestali używać mózgu"

Źródło:
tvn24.pl

Księżna Walii Kate pojawiła się na niedzielnym finale Wimbledonu, aby obejrzeć mecz obrońcy tytułu Hiszpana Carlosa Alcaraza z serbskim tenisistą Novakiem Djokovicem. Księżna, która w marcu poinformowała, że zdiagnozowano u niej nowotwór, została powitana owacjami na stojąco.

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Księżna Kate powitana owacjami na stojąco

Źródło:
CNN, PAP

Pięcioletni Bruno choruje na dystrofię mięśniową Duchenne'a i jest pierwszym dzieckiem w Polsce zakwalifikowanym do nowej terapii genowej w Stanach Zjednoczonych. Koszt to blisko 16 milionów złotych, bo lek nie jest jeszcze zarejestrowany i dostępny w Europie. Jeśli chłopiec nie dostanie go teraz, potem będzie za późno. Takich dzieci jest więcej.

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Koszt terapii dla chorego na dystrofię mięśniową Bruna to prawie 16 milionów złotych. Trwa wyścig z czasem

Źródło:
Fakty TVN

Dzień po zamachu na Donalda Trumpa jego żona Melania opublikowała oświadczenie, w którym podziękowała agentom ryzykującym życie, by ochronić byłego prezydenta. Złożyła też kondolencje rodzinom ofiar i wezwała Amerykanów do jedności.

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Melania Trump zabrała głos. Pisze o "potworze"

Źródło:
tvn24.pl

Szefowa Secret Service została wezwana na specjalne wysłuchanie w komisji Kongresu na 22 lipca. Republikanie zapowiedzieli, że rozpoczną dochodzenie w sprawie uchybień w zakresie bezpieczeństwa na wiecu wyborczym w Pensylwanii. Portal TMZ dotarł do nagrania, które pokazuje sprawcę zdarzenia leżącego na dachu pobliskiego budynku z karabinem w ręku.

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Widzieli zamachowca z karabinem w ręku, nagrali moment strzałów

Źródło:
TVN24, TMZ

17-latek został zaatakowany maczetą na kąpielisku Zakrzówek w Krakowie. Chłopak miał rany głowy i ręki. Przeszedł operację, nie udało się uratować kciuka lewej dłoni. Policja wyjaśnia okoliczności ataku.

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

17-latek zaatakowany maczetą na kąpielisku. W szpitalu przeszedł operację, stracił kciuk

Źródło:
tvn24.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

1,5 złotego za komentarz, ale przy dłuższej współpracy stawka może być podwojona. Im więcej ocenionych telefonów lub tabletów, tym wyższe zarobki. Tak wygląda kupowanie fałszywych opinii o produktach, usługach czy miejscach wypoczynku. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, w ostatnich latach nieuczciwi przedsiębiorcy oferowali publikowanie zmyślonych ocen zarówno w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach, jak i serwisach, które pozwalają porównywać ceny albo rezerwować terminy do lekarza czy mechanika. 

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Plaga fałszywych komentarzy. "Odpowiedź zwaliła mnie z nóg"

Źródło:
TVN24

Do tragicznego wypadku doszło w Otmuchowie (Opolskie). 69-letni mężczyzna wyszedł z domu, by udrożnić przydomowy rów. Kiedy długo nie wracał, jego żona poprosiła o pomoc strażaków. Ciało mężczyzny znaleźli w wodzie.

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Wyszedł, by udrożnić przydomowy rów i już nie wrócił. Ciało mężczyzny znaleźli strażacy

Źródło:
tvn24.pl

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie ukazujące moment zamachu na Donalda Trumpa i reakcję dwóch snajperów, którzy z dachu pobliskiego budynku zabezpieczali wiec. Na filmie widać, że agenci są wyraźnie zaskoczeni strzałami. Służby, które miały dbać o bezpieczeństwo sobotniego wydarzenia, znalazły się pod silną krytyką.

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Strzały na wiecu Donalda Trumpa. Reakcja snajperów na nagraniu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jedno z towarzystw ubezpieczeniowych domaga się 28 tysięcy złotych od rowerzystki, która we wrześniu ubiegłego roku miała doprowadzić do uszkodzenia samochodu osobowego. Poszkodowany dostał pieniądze z polisy AC, a teraz ubezpieczyciel domaga się od sprawczyni zdarzenia zwrotu środków wraz z odsetkami. - Taka sytuacja może spotkać każdego rowerzystę. Warto wyciągnąć wnioski z tej przykrej sytuacji i uczyć się na nieswoich błędach - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny z Biura Rzecznika Finansowego.

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Rowerzystka ma po kolizji zapłacić 28 tysięcy. "W takich sytuacjach nie ma zmiłuj"

Źródło:
tvn24.pl

18-latka musiała opuścić mieszkanie po policyjnej interwencji i decyzji prokuratora. Nie wolno jej się też zbliżać do matki. Córce może grozić do pięciu lat więzienia.

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

18-latka z nakazem opuszczenia mieszkania i zakazem zbliżania się do matki

Źródło:
tvn24.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

To miał być zwykły wyborczy wiec, jakich w kampanii nie brakuje. Nieoczekiwanie obecni na miejscu fotoreporterzy stali się świadkami zamachu na Donalda Trumpa. Zdjęcia, które powstały, trudno wyrzucić z pamięci. Wybraliśmy pięć z nich.

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Pięć zdjęć. Nie sposób o nich zapomnieć

Źródło:
tvn24.pl, CNN, New York Times

Były prezydent USA Donald Trump został w sobotę postrzelony w ucho podczas wiecu wyborczego w Butler w stanie Pensylwania. Zginęły dwie osoby, w tym zamachowiec, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Podsumowujemy, co do tej pory udało się ustalić o przebiegu zdarzeniu i sprawcy.

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Zamach na Donalda Trumpa. Co wiadomo do tej pory

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl