TK o prawie łaski, w tle ułaskawienie Kamińskiego i Wąsika. "Jakbyśmy dali rozwód narzeczonemu"

Autor:
akr/adso
Źródło:
TVN24
Matczak: ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem, to to samo, jakbyśmy dali rozwód narzeczonemu
Matczak: ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem, to to samo, jakbyśmy dali rozwód narzeczonemuTVN24
wideo 2/11
TVN24Matczak: ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem, to to samo, jakbyśmy dali rozwód narzeczonemu

W pewnym sensie Trybunał Konstytucyjny uznał, że prezydent może dowolnie wtrącać się w każde postępowanie sądowe - ocenił konstytucjonalista Marcin Matczak, komentując orzeczenie TK związane z ułaskawieniem przed laty Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika przed uprawomocnieniem się wyroku. Prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia" Krystian Markiewicz uważa, iż TK "po raz kolejny mówi, że przedstawiciel władzy może robić, co chce, całkowicie poza systemem i poza jakąkolwiek odpowiedzialnością". - To jest coś, z czym nie można się zgodzić - dodał.

Trybunał Konstytucyjny uznał w piątek, że "prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta", a Sąd Najwyższy "nie ma kompetencji do sprawowania kontroli" nad tym działaniem. Wyrok ten ma związek ze sprawą nieprawomocnego wyroku sądu wobec m.in. Mariusza Kamińskiego (obecnie szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych) i Macieja Wąsika (obecnie wiceszefa MSWiA) i ułaskawieniem przez Andrzeja Dudę.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE >>>

Matczak: ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem, to jakbyśmy dali rozwód narzeczonemu

Orzeczenie TK komentował w TVN24 konstytucjonalista Marcin Matczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Wskazywał, że "ułaskawienie osoby niewinnej, czyli nieskazanej prawomocnym wyrokiem, to to samo, jakbyśmy dali rozwód narzeczonemu". - Jest to działanie przedwczesne - mówił.

Podkreślał, że "cała istota tej sprawy polegała nie na tym, czy prezydent ma prawo łaski, czy może je stosować, tylko czy prezydent może przerwać postępowanie sądowe prawem łaski, a więc czy może wtrącić się w kompetencje sądu". - Gdyby prezydent rzeczywiście poczekał i pozwolił sądowi dokonać rozstrzygnięcia tej sprawy, wtedy trzecia władza, sądownicza, wykonałaby w pełni swoje kompetencje, nikt by się nie wtrącał, a prezydent także mógłby wtedy prawo łaski zastosować, więc także wykonać swoją kompetencję, w którą nikt by się nie wtrącał - wyjaśniał ekspert.

Jego zdaniem "w tej sprawie jednak chodziło o coś innego". - Chodziło o to, żeby zrobić to wcześniej ze względów czysto politycznych, żeby pan Kamiński, pan Wąsik mogli funkcjonować w przestrzeni publicznej - powiedział Matczak.

CZYTAJ TAKŻE: "Rzeczpospolita": Trybunał Konstytucyjny powinien umorzyć wniosek w sprawie Mariusza Kamińskiego cztery lata temu

- To jest wyrok, który pokazuje, że Trybunał widzi tylko jedną stronę, polityczną, tej sprawy. Nie chce rozstrzygnąć sprawy w sposób taki, żeby zarówno sądy, jak i prezydent mogli wykonywać swoje kompetencje. I w pewnym sensie w tym momencie Trybunał uznał, że prezydent może dowolnie wtrącać się w każde postępowanie sądowe - dodał.

Markiewicz: Trybunał Konstytucyjny powiedział, że prezydent jest ponad prawem

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" sędzia Krystian Markiewicz mówił zaś, że "prawo łaski rzeczywiście należy do wyłącznych kompetencji prezydenta i nikt tego nigdy nie kwestionował, także nie robił tego Sąd Najwyższy".

- Problem polega na tym, kiedy w ogóle można zastosować prawo łaski. Myślę, że nie trzeba być wybitnym prawnikiem czy w ogóle prawnikiem, żeby kojarzyć, że ułaskawienie dotyczy kogoś, kto jest skazany, a jest skazany wtedy, kiedy jest prawomocny wyrok. Inaczej pan prezydent mógłby ułaskawiać nas wszystkich, jak tutaj jesteśmy, mimo że żadnych wyroków przecież nie mamy ani nie toczy się wobec nas postępowanie - powiedział.

- Więc Trybunał Konstytucyjny w zasadzie dzisiaj powiedział, że pan prezydent jest ponad prawem - dodał.

Markiewicz: Trybunał Konstytucyjny w zasadzie dzisiaj powiedział, że pan prezydent jest ponad prawem
Markiewicz: Trybunał Konstytucyjny w zasadzie dzisiaj powiedział, że pan prezydent jest ponad prawemTVN24

Podkreślał, iż "Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny mówi, że przedstawiciel władzy może robić, co chce, całkowicie poza systemem i poza jakąkolwiek odpowiedzialnością". - To jest coś, z czym nie można się zgodzić - dodał.

Jego zdaniem, w związku z tą sprawą pojawia się "pewne wyzwanie, które stanie teraz przez Sądem Najwyższym". - Jestem bardzo ciekawy, co zrobi Sąd Najwyższy - powiedział ekspert. W SN na 6 czerwca zaplanowano bowiem rozpoznanie kasacji w sprawie związanej z uniewinnieniem Kamińskiego i Wąsika.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wraca sprawa ułaskawienia Kamińskiego i Wąsika. Sąd Najwyższy rozpoczął postępowanie kasacyjne z urzędu

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/adso

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości