Wstępny kompromis między rolnikami a ministerstwem rolnictwa. Treść porozumienia

Autor:
asty/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Kołodziejczak: to jest pewien sukces
Kołodziejczak: to jest pewien sukcesTVN24
wideo 2/2
TVN24Kołodziejczak: to jest pewien sukces

W środę wieczorem po spotkaniu ministra Henryka Kowalczyka z rolnikami w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ogłoszono wstępne porozumienie. W dokumencie podpisanym między innymi przez szefa resortu rolnictwa i lidera AgroUnii Michała Kołodziejczaka znalazło się 11 punktów.

W środę wieczorem po spotkaniu z rolnikami w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wicepremier powiedział dziennikarzom, że jest oczekiwanie, by przeliczyć wszystkie straty rolników w związku ze skutkami wojny na Ukrainie. - Takie analizy będą robione, chodzi o to, żeby te straty udowodnić - zapewnił.

- Jest wola do wystąpienia do Komisji Europejskiej po kolejne rekompensaty tych strat, ale muszą one być policzone i udokumentowane - powiedział szef resortu rolnictwa.

Kowalczyk pytany o oczekiwaną przez rolników kwotę rekompensat w wysokości 10 miliardów złotych podkreślił, że proponowana przez rząd kwota 1,2 miliarda złotych jest "szacunkowa" i "już leży na stole".

Minister Kowalczyk: jest oczekiwanie, aby przeliczyć wszystkie straty rolników związane ze skutkami wojny na Ukrainie
Minister Kowalczyk: jest oczekiwanie, aby przeliczyć wszystkie straty rolników związane ze skutkami wojny na UkrainieTVN24

- Rolnicy szacują straty na 110 miliardów złotych, ale trzeba te straty udowodnić. To zgrubny szacunek, musimy do tego podejść metodycznie. Być może to będzie 10 miliardów, a może 12, tego nie wiem, trzeba to metodycznie policzyć - wskazał. - Żeby wystąpić o rekompensaty, trzeba mieć do tego podstawy - podkreślił wicepremier.

Kołodziejczak: to jest pewien sukces

Lider AgroUnii Michał Kołodziejczak ocenił, że w rozmowach z ministrem "na pewno można było więcej osiągnąć". - Ale doszło do pewnego kompromisu między wszystkimi organizacjami. Załatwiamy najważniejsze sprawy, które są dzisiaj do załatwienia - przyznał.

- Materię mamy bardzo trudną po drugiej stronie. Opór polityków PiS-u jest duży, zresztą zaspali bardzo mocno - podkreślił.

Michał Kołodziejczak stwierdził, że "każde, choć najmniejsze, załatwianie spraw dla dobra w budowaniu bezpieczeństwa żywnościowego i normalnych cen żywności będzie uważał za sukces". - Więc to jest pewien sukces - dodał.

- Za podobne zachowanie w Lublinie, za krótką okupację urzędu wojewódzkiego, mamy zarzuty karne. Tutaj udało się doprowadzić do rozmów, bo były media - wspomniał.

W jakiej sprawie porozumieli się rolnicy z ministerstwem

Z ujawnionego dokumentu podpisanego przez m.in. ministra Henryka Kowalczyka i Michała Kołodziejczaka wynika, że uzyskano porozumienie w 11 punktach.

PEŁNA TREŚĆ POROZUMIENIA MIĘDZY AGROUNIĄ A MINISTERSTWEM ROLNICTWA

Pierwszy z nich dotyczył przywrócenia ceł oraz wprowadzenia kaucji na tranzyt i na artykuły rolno-spożywcze z Ukrainy do poziomu równowagi cenowej z cenami na rynku polskim. W kolejnym zobowiązano się do wprowadzenia "Tarczy dla branży rolno-spożywczej" w wysokości co najmniej 10 miliardów złotych, jako rekompensaty z tytułu kryzysu na rynku zbóż, rzepaku i artykułów rolno-spożywczych wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.

W trzecim punkcie opowiedziano się za zdjęciem z polskiego rynku, do końca czerwca 2023 roku, nadmiaru zbóż i rzepaku poprzez eksport oraz wykorzystanie na cele energetyczne.

W kolejnym punkcie podkreślono potrzebę wprowadzenia do końca maja 2023 roku nowelizacji ustawy o biopaliwach według załącznika przygotowanego przez Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych.

Strony uzgodniły również potrzebę dokonania zmian w budżecie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027 poprzez zwiększenie poziomu dofinansowania z budżetu krajowego do maksymalnego poziomu dopuszczalnego przez Komisję Europejską.

W szóstym punkcie przyjęto, że dopłaty do transportu dla rolników i podmiotów zajmujących się obrotem zbóż w wysokości 100-200 złotych do 1 tony pszenicy, kukurydzy i rzepaku w zależności od odległości od portów bałtyckich. W tym punkcie podkreślono, że rząd wystąpi do Komisji Europejskiej o zgodę na udzielenie pomocy.

W punkcie siódmym zgodzono się na wprowadzenie do obrotu z Ukrainą jedynie paliw z dodatkiem biokomponentów krajowego pochodzenia, a w kolejnym punkcie na rozwój infrastruktury transportowej, magazynowej i przeładunkowej, a także na zwiększenie przepustowości portów.

W 10 punkcie zapowiedziano przyznawanie pierwszeństwa dla transportu i przeładunku zboża względem innych towarów. W ostatnim - 11 punkcie podzielonym na cztery podpunkty - wskazano potrzebę otwarcia nowych rynków zbytu poprzez promocję polskiego zboża, realne wsparcie dyplomacji ekonomicznej, efektywną współpracę służb dyplomatycznych i sprawne uzgodnienia fitosanitarne.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości