Ciężarówki nie przejadą. Ograniczenia na trasie do przejścia granicznego

Polska

Trudne warunki na dojeździe do przejścia granicznego z Polską w Harrachovietvn24
wideo 2/5

Czeskie służby zamknęły dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony dojazd do przejścia granicznego z Polską Harrachov-Jakuszyce. Zakaz wydano w związku z opadami śniegu i trudnymi warunkami na drodze. Ograniczenie w ruchu obowiązuje od północy we wtorek i - jak przewiduje Dyrekcja Autostrad i Dróg - może trwać do czwartku.

Sytuację komplikują dalsze opady śniegu. Dochodzi także do wypadków i awarii na drodze.

Ciężarówka zablokowała ruch

Dziennikarze czeskiej telewizji publicznej (CT) relacjonowali we wtorek rano, że na drodze prowadzącej od przejścia granicznego w Harrachovie do Tanvaldu w kraju (województwie) libereckim nie ustawiono tablic informujących o zamknięciu trasy dla samochodów ciężarowych.

Gdy dwa TIR-y wjechały od strony Polski do Czech, kierowca jednego z pojazdów nie poradził sobie z warunkami drogowymi. Ciężarówka częściowo zablokowała drogę.

Mimo opadów śniegu samochody osobowe oraz autobusy mogą poruszać się po drodze objętej ograniczeniami.

Kolizje i awarie na drodze

Policja i drogowcy apelują do kierowców o szczególną ostrożność. Śnieg zaczął padać o godzinie 3 w nocy we wtorek, a godzinę później opady przesunęły się na wschód Czech. Na drogach tworzyły się zaspy.

Od wczesnych godzin rannych policjanci byli wzywani do stłuczek i awarii. Między innymi w Dvurze Kralovym niedaleko granicy z Polską doszło do zderzenia autobusu z samochodem osobowym. Policja informuje także o kolizji samochodu dostawczego z ciężarówką koło Hajnic w rejonie Trutnova.

Wielogodzinne korki

Drogowcy oraz policja starają się utrzymać płynność ruchu na autostradzie D1 z Pragi do Brna. Droga częściowo jest w przebudowie i tej zimy, w grudniu 2018 roku, podczas pierwszych opadów śniegu doszło tam do wielkich zatorów drogowych. Kierowcy musieli stać w korkach kilkanaście godzin.

Część autostrady I/35 na odcinku między Humpolcem a Igławą przecina Wyżynę Czeskomorawską, gdzie we wtorek rano panowały trudne warunki atmosferyczne.

Śnieg zaczął padać tam o 4 rano, doszło do kilkunastu awarii i stłuczek. Czeska telewizja publiczna informowała o jednej osobie rannej. O godzinie 8.30 policyjny portal poinformował o awarii TIR-a, który zablokował pas ruchu.

Na 100-kilometrowym odcinku autostrady z Brna w kierunku Pragi tworzy się korek.

Autor: akr//now / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24