- Łączymy się w bólu i na pewno wyślemy do Polski delegację, która zbada okoliczności katastrofy - powiedział TVN24 rzecznik firmy CASA. Podkreślił, że była to pierwsza katastrofa ich samolotu.
- To pierwsza taka katastrofa. Wcześniej było kilka wypadków, ale jeśli chodzi o model C295 to był to pierwszy raz - tłumaczył rzecznik firmy CASA Jose Maria Palomina. - Jesteśmy do dyspozycji naszego klienta, więc zamierzamy wysłać do Polski delegację, która zbada okoliczności katastrofy - dodał.
Siły Powietrzne informowały, że samolot, który rozbił się w Mirosławcu podczas podchodzenia do lądowania został wyprodukowany w 2007 roku. Wojsko przejęło go 1 sierpnia. Samolot był objęty gwarancją na dwa lata lub 600 godzin lotu. W Polsce wylatał prawie 335 godziny.
Wszystko o firmie CASA Na świecie lata obecnie ponad 700 samolotów EADS CASA (EADS CASA C-212, CN-235 i C-295). Ich producent - hiszpańska CASA, czyli wytwórnia lotnicza Construcciones Aeronáuticas SA, jest częścią europejskiej grupy przemysłowej EADS, lidera w produkcji wojskowych samolotów do transportu lekkiego i średniego. Spółkę założył w roku 1923 roku w Sewilli José Ortiza de Echagüe.
CASA jako jedyna firma produkuje samoloty mogące transportować ładunki w przedziale od 3 do 9 ton. Końcowy montaż samolotów CASA odbywa się w San Pablo (Sewilla). Samoloty cenione są za nowoczesność, tanią eksploatację i niezawodność.
Najnowocześniejsza maszyna polskiego wojska Samolot EADS CASA C-295 jest najnowszym modelem wojskowych samolotów transportowych tego typu (transport lekki i średni). Lata od 2001 roku. Jego zaletą jest m.in. najtańsza eksploatacja (w swojej kategorii) podczas całego okresu użytkowania. Może być wykorzystany do różnego rodzaju misji wojskowych, np. w transporcie taktycznym i logistycznym, akcjach spadochroniarskich czy ewakuacjach medycznych.
Do tej pory sprzedano 50 samolotów C-295 siłom powietrznym sześciu krajów: Hiszpanii, Polski, Jordanii, Algierii, Brazylii i Portugalii. Obecnie 25 samolotów tego typu operuje w trudnych warunkach, wykazując się niezawodnością i niskimi kosztami eksploatacji.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: fot. Krzysztof Krause