Tematem rozmów z Komisją Wenecką była przede wszystkim nowa ustawa o TK. Według prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego członkowie Komisji Weneckiej "doskonale wiedzą" o paraliżu Trybunału. Prezes TK dodał, że funkcjonują niezależnie od "toksycznych okoliczności".
Prezes Rzepliński relacjonował spotkanie z Komisją Wenecką. Tłumaczył, iż wskazał członkom Komisji, że "jednym z elementów prób zarządzania TK jest ogłaszanie co dwa tygodnie, że będzie nowa ustawa o Trybunale, albo że jej nie będzie". - Wczoraj dowiedzieliśmy się, że będzie pisana we wrześniu (nowa ustawa o TK - red.), czyli tradycyjnie w ciągu dwóch dni wieczorem późnym zostanie przyjęta - dodał. Rzepliński wyraził obawę, że konflikt wokół TK będzie czasami przygasał, a czasami będzie się tlił. Jednocześnie wyraził nadzieję, że sytuacja się ustabilizuje.
Sześcioro sędziów odmówiło
Wiceprezes TK Stanisław Biernat powiedział, że na spotkanie było zaproszonych 12 sędziów orzekających.
Biernat poinformował, że odbyło się też krótkie spotkanie Komisji z sędziami wybranymi w październiku 2015 r. przez poprzedni Sejm (których nie zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda). Nie doszło natomiast do spotkania Komisji z sześciorgiem sędziów wybranych do TK przez obecny Sejm w grudniu 2015 r. i w kwietniu br.; odmówili oni spotkania.
Pytania o obraźliwe wypowiedzi polityków
Jak mówił wiceprezes, na spotkaniu z sędziami orzekającymi Komisja pytała, czy Trybunał Konstytucyjny miał kompetencje do orzekania 11 sierpnia na posiedzeniu niejawnym, jaki jest status sędziów, którzy obecnie nie orzekają, jak należy interpretować pewne sformułowania z raportu komisji ekspertów powołanej przez marszałka Sejmu dotyczące nadrzędności narodu nad konstytucją.
Biernat powiedział, że członkowie Komisji Weneckiej byli "powściągliwi". - Nie ulega wątpliwości, że są świetnie zorientowani zarówno w stanie polskiego prawa, orzecznictwa Trybunału jak i sytuacji politycznej w Polsce - dodał.
Ja mówił, pytali też o stanowisko wobec wypowiedzi polityków obraźliwych w stosunku do sędziów TK i prezesa. - Jeśli w jakiejś kwestii byli poruszeni, to byli poruszeni co do sposobu traktowania Trybunału przez polityków. Widać, że są zorientowani także w stanie naszej debaty, wypowiedzi czy to polityków partyjnych, czy przedstawicieli rządu - dodał. Według relacji wiceprezesa TK padały również pytania o brak publikacji niektórych wyroków.
Biernat podkreślił, że Trybunał chciałby działać w spokoju i wydawać wyroki jak najszybciej. - Jesteśmy wierni naszemu ślubowaniu. Nie Trybunał wywołał ten konflikt; jest jego ofiarą. Życzymy politykom, żeby zaprzestali reformowania Trybunału.
Kolejna wizyta
Delegacja KW składa wizytę w Polsce w poniedziałek i wtorek w ramach prac nad projektem opinii na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia zostanie następnie przyjęta na plenarnym posiedzeniu Komisji w Wenecji 14 października. Jest to już trzecia opinia KW na temat polskiej ustawy wydana w ciągu siedmiu miesięcy. Wcześniej Komisja zajęła się, oprócz TK, także ustawą o policji.
Autor: js/kk / Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24