Polska

Timmermans: starannie przeanalizujemy ustawy prezydenta Dudy

Polska

Prezydent ma zaprezentować projekty ustaw w poniedziałek w południe
Prezydent ma zaprezentować projekty ustaw w poniedziałek w południetvn24
wideo 2/35

- Zareagujemy na nie - zapewnił wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, pytany o przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę projekty ustaw dotyczących Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa. Jak dodał, Komisja Europejska "starannie przeanalizuje projekty".

- Zareagujemy na nie [projekty - przyp.red.], jak je przestudiujemy - zapowiedział Timmermans w rozmowie z dziennikarzami w Brukseli. Wiceszef Komisji Europejskiej poinformował o tym przed spotkaniem unijnych ministrów do spraw europejskich, którzy będą między innymi dyskutowali o Polsce w kontekście prowadzonej przez Komisję procedury praworządności.

Konrad Szymański o spotkaniu unijnych ministrów
Konrad Szymański o spotkaniu unijnych ministrówtvn24

Andrzej Duda zawetował 24 lipca przygotowane przez posłów PiS nową ustawę o Sądzie Najwyższym i nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, wytykając im między innymi niekonstytucyjność części przepisów. Propozycje te były krytykowane również przez Komisję Europejską. W poniedziałek w południe prezydent przedstawi swoje projekty dotyczące SN i KRS.

Spotkanie unijnych ministrów

Unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie będą w poniedziałek, po raz drugi w tym roku, dyskutować o Polsce w kontekście prowadzonej przez KE procedury praworządności. Dyplomaci w Brukseli spodziewają się powtórki z majowej debaty.

Część obrad, w której ministrowie będą rozmawiać o praworządności w Polsce, poświęcona będzie "sprawom różnym", jak wynika z planu spotkania. Po Timmermansie wypowiadać się mogą - ale nie muszą - przedstawiciele poszczególnych stolic.

Komisja Europejska już przekazała przedstawicielom państw unijnych jednostronicowe podsumowanie dotyczące wydarzeń w Polsce i działań KE w kontekście procedury praworządności.

Procedura praworządności wobec Polski

Polskę na poniedziałkowym spotkaniu będzie reprezentował minister do spraw europejskich Konrad Szymański.

Komisja Europejska prowadzi wobec Polski procedurę praworządności od początku 2016 roku. W połowie lipca KE ostrzegała, że jest bliska uruchomienia artykułu 7 traktatu dopuszczającego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z czterech kwestionowanych przez Brukselę ustaw.

Kaczyński pyta: czy prezydent jest z nami? Łapiński odpowiada
Kaczyński pyta: czy prezydent jest z nami? Łapiński odpowiadaKawa na Ławę TVN24

Autor: azb//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EBS

Raporty:
Pozostałe wiadomości