W Krakowie otwarto w środę testament Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z wolą poetki ustanowiona zostanie nagroda literacka oraz powołana fundacja, która będzie się opiekowała jej dorobkiem.
Jak poinformował podczas konferencji prasowej sekretarz poetki i wykonawca jej testamentu Michał Rusinek, fundacja ma się opiekować dorobkiem literackim Szymborskiej, jej archiwum, księgozbiorem i uporządkowaniem pamiątek. Jej majątek stanowić będą m.in. prawa autorskie do wierszy noblistki, środki finansowe przez nią zgromadzone, a także prawo do mieszkania poetki.
- Wisława Szymborska lwią część majątku zapisała fundacji - mówił Rusinek, ale nie podał konkretnej kwoty. Dodał, że nikomu poza fundacją nie przekazała żadnych swoich utworów.
Fundacja ma realizować swoje zadania poprzez działalność edukacyjną, informacyjną i wydawniczą, organizowanie i finansowanie konferencji naukowych oraz projektów badawczych w zakresie literatury, a także ustanawianie i finansowanie stypendiów dla twórców literatury.
"Zdecyduje fundacja"
Jej zadaniem będzie też utworzenie i dysponowanie funduszem nagród literackich. Ich forma nie została przez Szymborską jasno określona. - To my, jako fundacja, będziemy się zastanawiać, jak nagrody będą wyglądać. Chciałbym, aby była to nagroda przyznawana co roku i upierałbym się przy liczbie mnogiej - mówił dziennikarzom Rusinek. Zależy mu na stworzeniu kilku nagród albo przyznawaniu jednej w kilku kategoriach.
Dodał, że w tym roku laureata jeszcze nie poznamy, bo najpierw musi być powołana kapituła. Nagroda nie będzie nosiła imienia poetki. - Jej nazwa jest już określona. Ale to ten jeden element, o którym nie chcę jeszcze mówić - powiedział Rusinek.
Wisławie Szymborskiej bardzo zależało, by fundacja miała siedzibę w Krakowie i była silnie związana z miastem. Dokumenty konieczne do jej rejestracji zostały już przygotowane i proces powinien się zakończyć za ok. 6 tygodni. Zgodnie z wolą poetki w pierwszym zarządzie fundacji zasiądą: prof. Teresa Walas, mecenas Marek Bukowski oraz Michał Rusinek. Nie przewiduje się utworzenia Rady fundacji.
Pisarze i poeci w jednym Domu
Sekretarz poetki powiedział także, że chciałaby ona, aby jej archiwum znalazło godne miejsce w Krakowie. - Takie miejsce, w którym będzie można je odpowiednio pokazywać i budować wizerunek miasta jako miasta literatury - zaznaczył.
Być może takim miejscem będzie Dom Literatury Kraków, który chcą stworzyć władze miasta. - Instytucja gromadziłaby i udostępniała dziedzictwo twórców związanych z Krakowem, takich jak Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Stanisław Lem. Środowisko literackie miasta od lat zabiega o utworzenie takiej placówki - poinformowała wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta Magdalena Sroka. Dodała, że realizacja inwestycji mogłaby się zacząć w latach 2014-15.
Druga część testamentu, który poetka sporządziła w 2004 roku przed wyjazdem do Izraela, ma charakter prywatny. Zawiera dyspozycje dotyczące krewnych i przyjaciół Wisławy Szymborskiej. - Dosłownie kilku osób - ujawnił Rusinek.
Kolejny tomik w druku
Wisława Szymborska, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 1996 r., zmarła 1 lutego. Została pochowana na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W ostatnich miesiącach życia pracowała nad tomikiem wierszy zatytułowanym "Wystarczy", który ukaże się nakładem wydawnictwa a5. Znajdzie się w nim 13 utworów, w większości publikowanych już w prasie literackiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24