W Redzikowie stanie "lądowy okręt". Tak działa AEGIS Ashore

Pierwszy test tarczy dla Polski
Pierwszy test tarczy dla Polski
MDA (nagranie bez dźwięku)
System AEGIS AshoreMDA (nagranie bez dźwięku)

W twoim kierunku z prędkością naddźwiękową nadlatuje pocisk wystrzelony z karabinu snajpera. Masz sekundę, żeby zestrzelić go przy pomocy pocisku z trzymanego w dłoni pistoletu - właśnie tak ma wyglądać wyzwanie stojące przed tarczą antyrakietową. Amerykański system AEGIS Ashore ma to już potrafić i teraz zaczyna się jego budowa w Polsce. Obiekt w Redzikowie to w praktyce część okrętu wojennego, którą postanowiono postawić na lądzie.

"Lądowy okręt" stanie na terenie byłego lotniska wojskowego w Redzikowie. W piątek podczas oficjalnej uroczystości pierwsze łopaty na placu budowy symbolicznie wbili między innymi sekretarz obrony USA Bob Work i polski minister obrony Antoni Macierewicz.

Finał prac ma mieć miejsce za niecałe dwa lata. Jak na tak dużą i skomplikowaną instalację to niewiele czasu, ale praktycznie cała właściwa tarcza antyrakietowa przyjedzie w częściach z USA. Tutaj trzeba będzie tylko przygotować miejsce do jej postawienia i złożyć w całość jak klocki lego.

Z morza na ląd

Takie podejście jest efektem dążenia Amerykanów do zmniejszenia kosztów tarczy antyrakietowej. Pierwotne rozwiązanie proponowane Polsce przez administrację George W. Busha zakładało stworzenie w Redzikowie bazy znacznie większych i droższych antyrakiet GBI, dla których trzeba budować specjalne silosy. Ekipa Baracka Obamy wycofała się z tego pomysłu.

W zamian wymyślono znacznie bardziej kreatywne rozwiązanie, zakładające przeniesienie na ląd okrętu US Navy. To rozwiązanie to system AEGIS Ashore, czyli w praktyce stworzony na potrzeby okrętów US Navy system AEGIS BMD. W Redzikowie stanie konstrukcja wzorowana na nadbudówce niszczyciela typu Alreigh Burke z radarem ścianowymi AN/SPY-1 i pionowymi wyrzutniami VLS załadowanymi przeciwrakietami SM-3. Większość podzespołów jest dokładnie taka sama jak te montowane na okręcie.

Amerykanie sięgnęli po takie nietypowe rozwiązanie, bo system AEGIS BMD jest obecnie najbardziej dopracowanym i skutecznym systemem antyrakietowym dostępnym dla wojska USA. Prace nad nim prowadzono już od końca zimnej wojny, korzystając ze stworzonego jeszcze wcześniej systemu przeciwlotniczego AEGIS. Początkowo miał on tworzyć parasol antyrakietowy dla zespołów US Navy.

Zadanie to okazało się być jednak bardzo trudne, podobnie jak w przypadku wszystkich innych programów budowy broni antyrakietowej rozpoczętych w latach 80. Dla tego właściwie dopiero teraz system AEGIS BMD i jego lądowa modyfikacja AEGIS Ashore wchodzi szerzej do użycia.

Dokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore
Dokładna wizualizacja elementów AEGIS AshoreLockheed Martin

Modelowe zestrzelenie

Podstawowa idea działania tarczy zakłada zniszczenie nadlatującej wrogiej rakiety balistycznej przy pomocy własnej antyrakiety. Modelowa akcja w wykonaniu systemu AEGIS Ashore w Redzikowie zakłada wystrzelenie rakiety balistycznej z Iranu w kierunku Europy Zachodniej. Jej start powinny pierwsze zauważyć specjalne amerykańskie satelity zwiadowcze. Wykrywają one promieniowanie podczerwone towarzyszące pracy pierwszego stopnia rakiety, rozpędzającej ją na całą drogę.

Satelity nie są jednak w stanie precyzyjnie śledzić rakiety. Informacja od nich ma jak najwcześniej uruchomić cały system antyrakietowy NATO (AEGIS Ashore jest jego częścią). Precyzyjne informacje o locie rakiety dostarczy specjalny radar AN/TPY-2 postawiony w 2012 roku w Turcji. Dane z niego, przesłane do centrum dowodzenia w niemieckim Ramstein, pozwolą dokładnie określić cel wrogiej rakiety i określić, czy w ogóle wejdzie w zasięg bazy w Redzikowie. Wyliczona zostanie też wstępna trajektoria, jaką musi lecieć antyrakieta, aby trafić zagrożenie.

Antyrakieta SM-3 z Redzikowa może zostać odpalona jeszcze zanim radar w bazie sam namierzy cel, aby zaoszczędzić cenny czas. Pocisk będzie podążał wyznaczoną wstępnie trajektorią. Gdy radar w Redzikowie już sam podejmie śledzenie wrogiej rakiety, prześle do SM-3 dokładniejsze dane pozwalające przeprowadzić ostatnie korekty. Maksymalnie kilkanaście minut po wykryciu zagrożenia powinno ono zostać zlikwidowane bezpośrednie trafieniem głowicą antyrakiety gdzieś poza granicami atmosfery.

Schemat działania systemu AEGIS BMDtvn24.pl

Fizyka bardzo utrudnia sprawę

Sprawa w teorii wydaje się prosta, ale w praktyce to niezwykle trudne zadanie ze względu na fizykę. W grę wchodzą wielkie prędkości, odległości i wysokości. Nadlatujące rakiety balistyczne mogą lecieć nawet kilkanaście tysięcy kilometrów na godzinę w kosmosie. Na reakcję jest zazwyczaj kilka minut, bo później antyrakieta nie będzie w stanie na czas przechwycić celu. W wypadku pudła nie będzie okazji na drugi strzał.

Na dodatek bardzo szybko nadlatująca wroga rakieta stanowi miniaturowy cel. Zazwyczaj jest to sama głowica, bo służący do startu i rozpędzenia rakiety pierwszy stopień jest szybko odrzucany po zużyciu paliwa. Co więcej w momencie namierzenia jest to cel odległy o setki kilometrów, albo nawet tysiące. Wojskowi i inżynierowie pracujący nad systemami antyrakietowymi często odwołują się do przytoczonego na wstępie obrazowego porównania z zestrzeliwaniem nadlatującego pocisku przy pomocy innego pocisku.

Inżynierowie tworzący system AEGIS BMD musieli przede wszystkim drastyczne poprawić możliwości wyliczania przez komputery trajektorii nadlatującego celu i trajektorii, jaką musi lecieć na jego spotkanie antyrakieta. Obliczenia muszą być wykonywane błyskawicznie i z wielką precyzją, bo nawet najmniejszy błąd oznacza pudło.

Próba systemu AEGIS BMD
Próba systemu AEGIS BMDUS Navy

Skomplikowana technika

Drugim dużym wyzwaniem było stworzenie samej antyrakiety, która będzie w stanie z niezwykłą precyzją podążyć wyznaczoną trajektorią i jeszcze korygować swój lot, aby ostatecznie trafić dokładnie w nadlatującą wrogą rakietę. Chodzi o bezpośrednie trafienie, bo nowoczesne antyrakiety nie mają głowic wybuchowych, ale kinetyczne. Niszczą cel siłą samego uderzenia. Starsze systemy stworzone jeszcze podczas zimnej wojny miały głowice jądrowe i antyrakieta musiała dotrzeć tylko gdzieś w okolicę celu, ale teraz takie rozwiązanie nie wchodzi już w grę.

Podczas prac nad AEGIS BMD sięgnięto po już istniejące rakiety przeciwlotnicze dalekiego zasięgu SM-2 i na ich bazie stworzono antyrakiety SM-3. Ich najnowszą wersją jest obecnie opracowywana SM-3 Block IIA, która według deklaracji koncernu Raytheon rozwija prędkość 4,5 km/sekundę (16,2 tysiące kilometrów na godzinę) i może dolecieć na odległość 2,5 tysiąca kilometrów (jak z Warszawy do Portugalii i to w dziewięć minut), oraz osiągnąć wysokość 1,5 tysiąca km, czyli znacznie wyżej niż np. krąży międzynarodowa stacja kosmiczna.

Amerykanie deklarują, że po ponad dwóch dekadach prac ten ambitny system już działa. Próby AEGIS BMD są prowadzone od 1997 roku. 37 razy odpalono antyrakiety i w 31 przypadkach uznano, że test skończył się powodzeniem. Trudno jednak w sposób niezależny ocenić skuteczność systemu, bo Amerykanie mają interes w przerysowaniu jego możliwości.

Co więcej Rosjanie twierdzą, że ich rakiety są niewrażliwe na AEGIS BMD/Ashore, bo manewrują podczas lotu i rozrzucają przynęty. W efekcie mają być skrajnie trudne do trafienia antyrakietą. Oficjalnie to nie ma znaczenia, bo w teorii tarcza NATO ma służyć do ochrony przed rakietami wystrzeliwanymi z Bliskiego Wschodu. Zagrożenie z tego kierunku jest jednak co najmniej iluzoryczne.

Autor: Maciej Kucharczyk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Jak przekazała policja, jedna osoba zginęła, a dwie są ranne. Oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie starszy kapitan Jarosław Belina potwierdził na antenie TVN24, że ze wstępnych doniesień ratowników z miejsca zdarzenia wynika, że jeden z pojazdów jechał pod prąd.

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Wypadek na A2. Straż pożarna: ze wstępnych doniesień wynika, że kierowca jechał po prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W Filadelfii rozbił się samolot pogotowia lotniczego. Zmarł pianista i kompozytor Wojciech Trzciński. Na A2 doszło do tragicznego wypadku. Donald Trump nałożył wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 2 lutego.

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Katastrofa w Filadelfii, wypadek na autostradzie, nie żyje wybitny kompozytor

Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na drodze krajowej numer 22 w pobliżu miejscowości Krasowiec niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego. Samochód osobowy zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba.

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Samochód zderzył się z koparką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Australijski stan Queensland mierzy się z powodziami. Gwałtowna pogoda pozbawiła życia co najmniej jedną osobę. - Słuchajcie ostrzeżeń, reagujcie, pomagajcie przyjaciołom i rodzinie - apelował do mieszkańców premier stanu David Crisafulli.

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

W ciągu doby spadło tam 300 litrów deszczu. Zginęła co najmniej jedna osoba

Źródło:
Reuters

Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że Rosjanie umyślnie przeprowadzili atak rakietowy na internat w mieście Sudża w obwodzie kurskim, które kontrolowane jest przez wojska ukraińskie. Napisano, że "rosyjska armia teraz zaczęła celowo zabijać własnych cywilów". Rzecznik ukraińskiej armii w tym regionie poinformował, że pod gruzami budynku znalazło się 95 ludzi.

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Ukraiński Sztab Generalny: Rosja zaatakowała własnych obywateli

Źródło:
PAP

Po emisji filmu Wojciecha Szumowskiego "Rozproszona zagłada" rozmawiali o nim zaproszeni do studia "Superwizjera" goście. Blogerka i nauczycielka historii dr Agnieszka Jankowiak-Maik mówiła między innymi o tym, jak o Holokauście uczy się w polskich szkołach. - Jest pytanie, jak to dobrze robić, by dzieci i młodzieży nie straumatyzować - powiedziała. Autor reportażu stwierdził, że "jesteśmy na początku drogi z pracą, którą należy wykonać". - My żyjemy w tej przestrzeni, która jest naznaczona zagładą i jako społeczeństwo musimy sobie jakoś z tym poradzić - podkreśliła profesor Magdalena Saryusz-Wolska.

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

"Żyjemy w przestrzeni naznaczonej zagładą. Musimy sobie jakoś z tym poradzić"

Źródło:
TVN24

Buta i arogancja - tak piątkowe zachowanie Zbigniewa Ziobry skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic, wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy. Dodała, że wisi nad nim "miecz sprawiedliwości". Krzysztof Kwiatkowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził, że stawką w tej sprawie jest "zaufanie obywateli do instytucji państwa".

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

"Miecz sprawiedliwości" nad nim wisi, współpracownicy "już się ewakuowali"

Źródło:
TVN24

W wieku 75 lat zmarł Wojciech Trzciński - kompozytor, pianista, aranżer i producent muzyczny, założyciel niezależnego ośrodka sztuki Fabryka Trzciny. Informację przekazał TVN24 jego syn, Stanisław Trzciński. 

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Kompozytor Wojciech Trzciński nie żyje

Źródło:
TVN24, PAP

Stacja CNN opublikowała nowe nagrania z momentu zderzenia samolotu pasażerskiego linii American Airlines z wojskowym śmigłowcem Black Hawk. Obie maszyny spadły do rzeki Potomak w Waszyngtonie. Do katastrofy doszło w czwartek.

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Moment zderzenia w powietrzu. Nowe nagrania

Źródło:
CNN

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Wynika z nich, że premier Viktor Orban w ciągu ostatniego roku zubożał o 4,3 miliona forintów, szef MSZ Peter Szijjarto nadal jest winien swoim rodzicom 30 milionów, a obłożony amerykańskimi sankcjami szef gabinetu premiera Antal Rogan rozpoczął nowy rok z majątkiem o wartości 609 milionów forintów.

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Węgierscy politycy opublikowali oświadczenia majątkowe. Orban zubożał

Źródło:
PAP

Z analizy zdjęć satelitarnych analityka wywiadu MT Andersona wynika, że wszystkie rosyjskie statki i okręty wojenne opuściły swoją bazę w syryjskim porcie Tartus, na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego i płyną na zachód.

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Rosyjskie statki opuściły bazę w Syrii. Płyną na zachód

Źródło:
PAP

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

Trzy i pół miliona złotych, a nie 40 milionów złotych wróciło do budżetu państwa z tak zwanego programu willa plus. To, co minister Przemysław Czarnek rozdał na siedziby różnych fundacji, trudno teraz odzyskać. Jednym z beneficjentów dotacji jest Fundacja "Dumni z Elbląga", w której siedzibie odbywają się teraz kursy numerologii i sensu egzystencji, a jej prezes przekonuje, że "jego stwórcą jest Allah".

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Prezes Fundacji "Dumni z Elbląga" nie zwrócił 2 milionów złotych za "willę plus". Dziś wychwala Allaha i numerologię

Źródło:
Fakty TVN

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz ludzie związani z Jarosławem Kaczyńskim są obecni nie tylko w studiach i na łamach gazet Tomasza Sakiewicza. Zajmują też posady w organach zarządzających jego mediami. Wszystkie one tworzą system naczyń połączonych: personalnie i kapitałowo.

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Media Sakiewicza. Gdzie nie spojrzeć, ludzie PiS

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl