W Redzikowie stanie "lądowy okręt". Tak działa AEGIS Ashore

Pierwszy test tarczy dla Polski
Pierwszy test tarczy dla Polski
MDA (nagranie bez dźwięku)
System AEGIS AshoreMDA (nagranie bez dźwięku)

W twoim kierunku z prędkością naddźwiękową nadlatuje pocisk wystrzelony z karabinu snajpera. Masz sekundę, żeby zestrzelić go przy pomocy pocisku z trzymanego w dłoni pistoletu - właśnie tak ma wyglądać wyzwanie stojące przed tarczą antyrakietową. Amerykański system AEGIS Ashore ma to już potrafić i teraz zaczyna się jego budowa w Polsce. Obiekt w Redzikowie to w praktyce część okrętu wojennego, którą postanowiono postawić na lądzie.

"Lądowy okręt" stanie na terenie byłego lotniska wojskowego w Redzikowie. W piątek podczas oficjalnej uroczystości pierwsze łopaty na placu budowy symbolicznie wbili między innymi sekretarz obrony USA Bob Work i polski minister obrony Antoni Macierewicz.

Finał prac ma mieć miejsce za niecałe dwa lata. Jak na tak dużą i skomplikowaną instalację to niewiele czasu, ale praktycznie cała właściwa tarcza antyrakietowa przyjedzie w częściach z USA. Tutaj trzeba będzie tylko przygotować miejsce do jej postawienia i złożyć w całość jak klocki lego.

Z morza na ląd

Takie podejście jest efektem dążenia Amerykanów do zmniejszenia kosztów tarczy antyrakietowej. Pierwotne rozwiązanie proponowane Polsce przez administrację George W. Busha zakładało stworzenie w Redzikowie bazy znacznie większych i droższych antyrakiet GBI, dla których trzeba budować specjalne silosy. Ekipa Baracka Obamy wycofała się z tego pomysłu.

W zamian wymyślono znacznie bardziej kreatywne rozwiązanie, zakładające przeniesienie na ląd okrętu US Navy. To rozwiązanie to system AEGIS Ashore, czyli w praktyce stworzony na potrzeby okrętów US Navy system AEGIS BMD. W Redzikowie stanie konstrukcja wzorowana na nadbudówce niszczyciela typu Alreigh Burke z radarem ścianowymi AN/SPY-1 i pionowymi wyrzutniami VLS załadowanymi przeciwrakietami SM-3. Większość podzespołów jest dokładnie taka sama jak te montowane na okręcie.

Amerykanie sięgnęli po takie nietypowe rozwiązanie, bo system AEGIS BMD jest obecnie najbardziej dopracowanym i skutecznym systemem antyrakietowym dostępnym dla wojska USA. Prace nad nim prowadzono już od końca zimnej wojny, korzystając ze stworzonego jeszcze wcześniej systemu przeciwlotniczego AEGIS. Początkowo miał on tworzyć parasol antyrakietowy dla zespołów US Navy.

Zadanie to okazało się być jednak bardzo trudne, podobnie jak w przypadku wszystkich innych programów budowy broni antyrakietowej rozpoczętych w latach 80. Dla tego właściwie dopiero teraz system AEGIS BMD i jego lądowa modyfikacja AEGIS Ashore wchodzi szerzej do użycia.

Dokładna wizualizacja elementów AEGIS Ashore
Dokładna wizualizacja elementów AEGIS AshoreLockheed Martin

Modelowe zestrzelenie

Podstawowa idea działania tarczy zakłada zniszczenie nadlatującej wrogiej rakiety balistycznej przy pomocy własnej antyrakiety. Modelowa akcja w wykonaniu systemu AEGIS Ashore w Redzikowie zakłada wystrzelenie rakiety balistycznej z Iranu w kierunku Europy Zachodniej. Jej start powinny pierwsze zauważyć specjalne amerykańskie satelity zwiadowcze. Wykrywają one promieniowanie podczerwone towarzyszące pracy pierwszego stopnia rakiety, rozpędzającej ją na całą drogę.

Satelity nie są jednak w stanie precyzyjnie śledzić rakiety. Informacja od nich ma jak najwcześniej uruchomić cały system antyrakietowy NATO (AEGIS Ashore jest jego częścią). Precyzyjne informacje o locie rakiety dostarczy specjalny radar AN/TPY-2 postawiony w 2012 roku w Turcji. Dane z niego, przesłane do centrum dowodzenia w niemieckim Ramstein, pozwolą dokładnie określić cel wrogiej rakiety i określić, czy w ogóle wejdzie w zasięg bazy w Redzikowie. Wyliczona zostanie też wstępna trajektoria, jaką musi lecieć antyrakieta, aby trafić zagrożenie.

Antyrakieta SM-3 z Redzikowa może zostać odpalona jeszcze zanim radar w bazie sam namierzy cel, aby zaoszczędzić cenny czas. Pocisk będzie podążał wyznaczoną wstępnie trajektorią. Gdy radar w Redzikowie już sam podejmie śledzenie wrogiej rakiety, prześle do SM-3 dokładniejsze dane pozwalające przeprowadzić ostatnie korekty. Maksymalnie kilkanaście minut po wykryciu zagrożenia powinno ono zostać zlikwidowane bezpośrednie trafieniem głowicą antyrakiety gdzieś poza granicami atmosfery.

Schemat działania systemu AEGIS BMDtvn24.pl

Fizyka bardzo utrudnia sprawę

Sprawa w teorii wydaje się prosta, ale w praktyce to niezwykle trudne zadanie ze względu na fizykę. W grę wchodzą wielkie prędkości, odległości i wysokości. Nadlatujące rakiety balistyczne mogą lecieć nawet kilkanaście tysięcy kilometrów na godzinę w kosmosie. Na reakcję jest zazwyczaj kilka minut, bo później antyrakieta nie będzie w stanie na czas przechwycić celu. W wypadku pudła nie będzie okazji na drugi strzał.

Na dodatek bardzo szybko nadlatująca wroga rakieta stanowi miniaturowy cel. Zazwyczaj jest to sama głowica, bo służący do startu i rozpędzenia rakiety pierwszy stopień jest szybko odrzucany po zużyciu paliwa. Co więcej w momencie namierzenia jest to cel odległy o setki kilometrów, albo nawet tysiące. Wojskowi i inżynierowie pracujący nad systemami antyrakietowymi często odwołują się do przytoczonego na wstępie obrazowego porównania z zestrzeliwaniem nadlatującego pocisku przy pomocy innego pocisku.

Inżynierowie tworzący system AEGIS BMD musieli przede wszystkim drastyczne poprawić możliwości wyliczania przez komputery trajektorii nadlatującego celu i trajektorii, jaką musi lecieć na jego spotkanie antyrakieta. Obliczenia muszą być wykonywane błyskawicznie i z wielką precyzją, bo nawet najmniejszy błąd oznacza pudło.

Próba systemu AEGIS BMD
Próba systemu AEGIS BMDUS Navy

Skomplikowana technika

Drugim dużym wyzwaniem było stworzenie samej antyrakiety, która będzie w stanie z niezwykłą precyzją podążyć wyznaczoną trajektorią i jeszcze korygować swój lot, aby ostatecznie trafić dokładnie w nadlatującą wrogą rakietę. Chodzi o bezpośrednie trafienie, bo nowoczesne antyrakiety nie mają głowic wybuchowych, ale kinetyczne. Niszczą cel siłą samego uderzenia. Starsze systemy stworzone jeszcze podczas zimnej wojny miały głowice jądrowe i antyrakieta musiała dotrzeć tylko gdzieś w okolicę celu, ale teraz takie rozwiązanie nie wchodzi już w grę.

Podczas prac nad AEGIS BMD sięgnięto po już istniejące rakiety przeciwlotnicze dalekiego zasięgu SM-2 i na ich bazie stworzono antyrakiety SM-3. Ich najnowszą wersją jest obecnie opracowywana SM-3 Block IIA, która według deklaracji koncernu Raytheon rozwija prędkość 4,5 km/sekundę (16,2 tysiące kilometrów na godzinę) i może dolecieć na odległość 2,5 tysiąca kilometrów (jak z Warszawy do Portugalii i to w dziewięć minut), oraz osiągnąć wysokość 1,5 tysiąca km, czyli znacznie wyżej niż np. krąży międzynarodowa stacja kosmiczna.

Amerykanie deklarują, że po ponad dwóch dekadach prac ten ambitny system już działa. Próby AEGIS BMD są prowadzone od 1997 roku. 37 razy odpalono antyrakiety i w 31 przypadkach uznano, że test skończył się powodzeniem. Trudno jednak w sposób niezależny ocenić skuteczność systemu, bo Amerykanie mają interes w przerysowaniu jego możliwości.

Co więcej Rosjanie twierdzą, że ich rakiety są niewrażliwe na AEGIS BMD/Ashore, bo manewrują podczas lotu i rozrzucają przynęty. W efekcie mają być skrajnie trudne do trafienia antyrakietą. Oficjalnie to nie ma znaczenia, bo w teorii tarcza NATO ma służyć do ochrony przed rakietami wystrzeliwanymi z Bliskiego Wschodu. Zagrożenie z tego kierunku jest jednak co najmniej iluzoryczne.

Autor: Maciej Kucharczyk//gak / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na Lewicy mamy bardzo kompetentne kobiety. Uważam, że jest już czas, żeby to właśnie kobieta wystartowała w wyścigu o Pałac Prezydencki - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Powiedziała też, kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Kobieta kandydatką Lewicy na prezydenta? "Kompetentna, rzetelna, merytoryczna"

Źródło:
TVN24

Policja zatrzymała "16-letniego obywatela Polski mającego związek" z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie.

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Próba podpalenia synagogi w Warszawie. Policja zatrzymała 16-latka

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Z jednego z jezior w Lipnicy (województwo pomorskie) wyłowiono ciała dwóch Kolumbijczyków - 19- i 29-latka, którzy po skokach do wody nie wypłynęli na powierzchnię. Okoliczności tej tragedii bada policja.

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Dwaj Kolumbijczycy skoczyli do jeziora na Pomorzu. Nie żyją

Źródło:
PAP

Zbliża się szczyt eta Akwarydów, roju meteorów związanych z kometą Halleya. Chociaż te spadające gwiazdy najłatwiej zaobserwować na półkuli południowej, w tym roku warto zerknąć w niebo także w Polsce - astronomowie przewidują, że tegoroczny deszcz może być najsilniejszy od początku wieku.

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Już w weekend wyjątkowa noc spadających gwiazd

Źródło:
The Conversation, earthsky.org, PAP, tvnmeteo.pl

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

36-letnia kobieta nie żyje, a 62-letnia kobieta i dwoje dzieci w wieku 9 i 10 lat trafili do szpitala po tym, jak zawaliła się ściana budynku gospodarczego w miejscowości Dębno (woj. małopolskie).

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Tragedia w trakcie rozbiórki dachu. Kobiety i dzieci przygniecione przez ścianę

Źródło:
PAP, TVN24

W miejscowości Głuszyna w Wielkopolsce doszło do wypadku z udziałem quada. Maszyna zderzyła się z "pojazdem osobowym". Dwie jadące quadem 17-latki zostały przetransportowane Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym do szpitala w Ostrowie Wielkopolskim. Drugi kierowca uczestniczący w wypadku oddalił się z miejsca zdarzenia.

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Nie wiadomo, czy z kimś się zderzyły. Dwie 17-latki w szpitalu

Źródło:
TVN24

Przypadek Georgii Meloni, której wizerunek wykorzystano w porno, jest bardzo hardcore'owy, ale deepfake to także imitacja głosu człowieka z banku, który dzwoni w sprawie naszych pieniędzy - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Aleksandra Przegalińska, badaczka AI, filozofka i futurolożka. - Musimy zdawać sobie sprawę, że nowa technologia wchodzi do życia człowieka dość nieoczekiwanie, może je demolować - komentuje wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

"Wchodzi nieoczekiwanie, może demolować życie"

Źródło:
tvn24.pl

Pogoda na majówkę. Trwa długi weekend majowy, który w tym roku przywitał nas słonecznym niebem i wysoką temperaturą. Pogodowa sielanka powoli jednak się kończy, a na horyzoncie widać chmury, deszcz i wyładowania atmosferyczne. Sprawdź najnowszą aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Pogoda na majówkę 2024. Jest pięknie, ale czeka nas zimny prysznic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Liczba ofert sprzedaży działek rekreacyjnych w pierwszym kwartale 2024 roku wzrosła o 190 procent rok do roku - poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. O ponad jedną trzecią w górę poszła też średnia cena za metr kwadratowy. Z raportu wynika, że podczas pierwszych trzech miesięcy tego roku na portalach internetowych pojawiało się średnio blisko 500 ofert tygodniowo, a w kwietniu liczba ta wzrosła do 1000.

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Nawet tysiąc ofert tygodniowo. Ceny w górę

Źródło:
tvn24.pl

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Od dwóch tygodni na uniwersytetach w całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty. Jedne skierowane przeciw działaniom Izraela w Strefie Gazy - inne, jako odpowiedź na antyizraelskie wystąpienia grup wspierających Palestyńczyków. W sumie aresztowano już ponad 1000 demonstrantów na co najmniej 26 kampusach. We wtorek po południu i w nocy do gwałtownych starć doszło na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Od Kalifornii po Massachusetts. Fala protestów na uczelniach w USA

Źródło:
PAP, Reuters, "New York Times"

Pamiętajmy dziś o tych, którzy odważnie i z wyobraźnią zaczęli naszą drogę do Unii. Tych, którzy psuli i psują, a dzisiaj przed kamerami stroją dumne miny, nie będę wspominał. Szkoda święta - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Premier: Tych, którzy psuli i psują, nie będę wspominał. Szkoda święta

Źródło:
tvn24.pl

Walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło, by źli ludzi, którzy atakują nasze wartości, nie zwyciężyli - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w 20. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreślił, nadzieje związane z 1 maja 2004 roku "spełniły się z nawiązką".

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Sikorski: walczymy właśnie o to, by doświadczenie granic nie wróciło

Źródło:
PAP, TVN24

W imieniu prezydenta Joe Bidena zdecydowanie potępiam ten atak na synagogę Nożyków - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich stwierdził, że gdyby koktajl Mołotowa trafił kilkanaście centymetrów bardziej w lewo, mogłoby dojść do pożaru synagogi. Ambasador Izraela Jakow Liwne powiedział, że ci, którzy chcieli podpalić budynek, "starali się spalić relacje żydowsko-polskie, a nie możemy pozwolić im na skuteczność tego aktu".

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Próba podpalenia synagogi Nożyków i jednoznaczne potępienie. "Łobuzom nie uda się nas podzielić"

Źródło:
TVN24, PAP

Anne Hathaway wyznała, że od kilku lat nie pije alkoholu. - Normalnie o tym nie mówię, ale od pięciu lat jestem trzeźwa - powiedziała. W 2019 roku aktorka przyznała, że problemem był dla niej kac, z którym się zmagała zwykle przez kilka dni.

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Anne Hathaway od pięciu lat jest trzeźwa. "Normalnie o tym nie mówię"

Źródło:
New York Times, Today, People

Tegoroczne wakacje w Turcji cieszą się rekordowym zainteresowaniem. Tak przynajmniej wynika z informacji przekazanych przez Kaana Kavaloglu, prezesa Śródziemnomorskiego Stowarzyszenia Hotelarzy i Operatorów Turystycznych (AKTOB). Jak podkreślił, odnotowano rekordowy wzrost liczby wczesnych rezerwacji w tym kraju. Kavaloglu określił przy tym Polskę mianem "niespodzianki roku".

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Szał na wakacje w tym kraju. Polacy "niespodzianką roku"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Tuż przed weekendem w części kraju spodziewane są burze. W weekend gwałtowna aura zacznie obejmować swoim zasięgiem coraz większy obszar Polski.

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Prognoza alarmów IMGW. Prawdopodobnie zagrzmi jeszcze w majówkę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolumbia jako trzeci kraj Ameryki Łacińskiej po Boliwii i Belize zerwie stosunki dyplomatyczne z Izraelem. Stanie się to w czwartek - zapowiedział prezydent Kolumbii Gustavo Petro.

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Prezydent Kolumbii: zrywamy stosunki dyplomatyczne z Izraelem

Źródło:
PAP
Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Szczęśliwy jak Polak w Unii. Zarabiamy więcej, żyjemy dłużej. Ale czy to wystarczy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Parlamentu Europejskiego w Polsce odbędą się 9 czerwca. Ale już dziś wiadomo, że w kolejnej kadencji europarlamentu zabraknie kilkunastu znanych polityków. Niektórzy z nich zasiadali w tej unijnej instytucji od dwudziestu lat. Część sama zapowiedziała przejście na emeryturę, dla innych zabrakło miejsca na listach.

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Wybory europejskie 2024. Oni nie znaleźli się na listach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Turysta kopnął bizona w Parku Narodowym Yellowstone. Władze parku przekazały, że mężczyzna zaczął zaczepiać stado zwierząt, będąc pod wpływem alkoholu. Jak się okazało, w spotkaniu z bizonem turysta odniósł lekkie obrażenia.

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Turysta kopnął bizona. Zwierzę nie pozostało dłużne

Źródło:
CNN, National Park Service

Podczas tegorocznej majówki pogoda dopisuje i przynajmniej część Polaków wykorzysta ten czas na zorganizowanie grilla z rodziną lub znajomymi. Żeby nie zepsuć sobie odpoczynku, warto pamiętać, że nie wszędzie grillować swobodnie możemy, a za złamanie przepisów mandat może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Mandat za grillowanie. Kara może sięgnąć 5 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24