Tamiflu to najbardziej pożądany lek w walce z nową odmianą wirusa grypy. Ale nie podczas ciąży. – Może powodować skurcze macicy – alarmują lekarze i odradzają ciężarnym jego stosowanie. Na przeziębienie najlepsze są "domowe sposoby", ale jak walczyć z objawami grypy?
Ciąża znacznie upośledza układ odpornościowy. - Choroby infekcyjne, wirusowe i grzybicze: szczególnie na nie kobiety ciężarne są podatne – mówi prof. Rafał Kurzawa z Kliniki Rozrodczości i Ginekologii Pomorskiej Akademii Medycznej.
Trzeba leczyć!
"Podatność na wirusa" brzmi szczególnie niepokojąco, gdy za oknami mnoży się nowy szczep. Zwłaszcza, że wirus wespół z gorączką są największymi wrogami płodu. Wirus może go upośledzić. Gorączka z kolei może spowodować nawet poronienie.
Dlatego ciężarna z objawami grypy natychmiast powinna się zgłosić do lekarza: - Nie leczenie takiej choroby w ciąży jest rzeczą gorszą niż leczenie – ocenia prof. Kurzawa. Lekarz doradzi i zapisze odpowiednie leki. Ale nie popularny w leczeniu grypy Tamiflu. - To nie jest lek wystarczająco dobrze sprawdzony, by można go było rekomendować dla kobiet w ciąży – twierdzi dr Kurzawa.
Jak można zapobiec chorobie w ciąży? – Szczepić się – bez namysłu zaleca Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy. – I to przed ciążą – dodaje.
Zapytaj eksperta
Codziennie o godz. 18 w TVN24 gościć będzie doktor Paweł Grzesiowski, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków. Zachęcamy do zadawania mu pytań za pośrednictwem platformy Kontakt TVN24.
Niepokojące statystyki
Od 1 września do 15 listopada 2009 na grypę sezonową oraz wywołaną wirusem A/H1N1 zachorowało w samej tylko Polsce 107 tys. 250 osób; w ubiegłym roku w tym samym okresie zachorowało 24 tys. 843 pacjentów.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: Polska i Świat