Polska

Tabletki "dzień po" na receptę. Ministerstwo pracuje nad zmianami

Polska

07.12.2016 | Tabletka „dzień po” tylko na receptę? Ministerstwo Zdrowia szykuje nowe przepisy
Fakty TVNDziś tabletki dostępne są bez recepty

Minister zdrowia chce, by tabletki "dzień po" były wydawane tylko na receptę. Konstanty Radzwiłł twierdzi, że środek ten jest "niebezpieczny" i nadużywany przez nastolatki, choć co innego wynika z badań i opinii ekspertów. Materiał "Faktów" TVN.

Tabletki, o których mowa, opóźniają u kobiet mechanizm owulacji. Działają one jednak tylko wtedy, kiedy przyjmie je się najpóźniej 24 godziny po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.

Dlatego dziś środki te są wydawane w aptekach bez recepty - wystarczy, że pacjentka ma ukończone 15 lat.

To jednak wkrótce może się zmienić za sprawą Ministerstwa Zdrowia, które pracuje nad ograniczeniem dostępu do pigułek "dzień po".

"Niebezpieczne" i nadużywane?

- Tego typu produkty są po prostu niebezpieczne - przekonuje szef resortu Konstanty Radziwiłł. Z taką opinią nie zgadza się ginekolog prof. Romuald Dębski, który tłumaczy, że wspomniane tabletki są "bezpieczniejsze od aspiryny". Dr Alicja Halbersztadt dodaje: - Nie ma uzasadnienia medycznego, dla którego pacjentki musiałyby rejestrować się do ginekologów.

Innym argumentem za wprowadzeniem recept jest to, że - zdaniem ministra - pigułki "dzień po" są nadużywane, głównie przez nieletnich. - Mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie są np. dziewczynki, które przyjmują tego typu środki kilka razy w ciągu miesiąca - twierdzi Radziwiłł.

Przeczą temu jednak badania ośrodka Millward Brown. Wynika z nich, że pacjentki w wieku poniżej 18 lat stanowią zaledwie 2 procent wszystkich kupujących tabletki "dzień po". Najczęściej po tego typu antykoncepcję sięgają natomiast kobiety w wieku 25-35 lat.

Potwierdzają to również sami farmaceuci. - Zgłaszają się osoby, które naprawdę tego potrzebowały - mówi w rozmowie z "Faktami" TVN Walentyn Pankiewicz z jednej z białostockich aptek.

Jeżeli recepty wrócą, wówczas przyjęcie na czas tabletki "dzień po" będzie bardzo trudne - szczególnie dla pacjentek korzystających z publicznej służby zdrowia.

Więcej materiałów na stronie "Faktów" TVN

Autor: ts/sk / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości