Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie finansów komitetu Szymona Hołowni

Autor:
mjz
Źródło:
PAP
Szymon Hołownia na spotkaniu wyborczym w Katowicach w czerwcu 2020 roku
Szymon Hołownia na spotkaniu wyborczym w Katowicach w czerwcu 2020 rokuTVN24
wideo 2/6
TVN24Szymon Hołownia na spotkaniu wyborczym w Katowicach w czerwcu 2020 roku

Sąd Najwyższy oddalił skargę komitetu Szymona Hołowni w sprawie odrzucenia przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego - poinformował Maciej Brzózka z zespołu prasowego SN. Hołownia w ubiegłorocznych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła w lipcu sprawozdanie finansowe z ubiegłorocznych wyborów prezydenckich komitetu Szymona Hołowni z uwagi na przyjęcie, z naruszeniem przepisów Kodeksu wyborczego, łącznie ponad 201 tysięcy złotych.

Komitet skorzystał z prawa do wniesienia skargi do Sądu Najwyższego. SN zajął się sprawą w środę. Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej Maciej Brzóska z zespołu prasowego SN, "skarga na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej została oddalona". - Sąd orzekał w składzie siedmioosobowym - poinformował.

Zarzuty PKW

PKW w swojej uchwale wskazała, że blisko 33 tysiące złotych zostało przyjęte przez komitet Hołowni w niedozwolonym terminie. Ponad 19 tysięcy złotych wpłacono między 11 maja a 4 czerwca 2020 r., a więc już po 10 maja 2020 r., na który to dzień marszałek Sejmu zarządziła wybory, a przed 5 czerwca 2020 r., kiedy PKW przyjęła zawiadomienie Hołowni o uczestnictwie w wyborach zarządzonych na 28 czerwca 2020 r. Z kolei po dniu wyborów, od 29 czerwca do 25 września 2020 r., komitet Hołowni pozyskał środki w wysokości ponad 13 tysięcy złotych.

Prawie 170 tysięcy od nieuprawnionych podmiotów

Ponad 168 tysięcy złotych wpłaconych na komitet Hołowni pochodziło od nieuprawnionych podmiotów. Chodzi m.in. o spółki prawa handlowego, fundacje, stowarzyszenia, osoby, co do których komitet nie był w stanie ustalić, że są obywatelami polskimi mającymi stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski, a także o rachunki osób prowadzących działalność gospodarczą, co do których komitet nie był w stanie wykazać, iż jest to rachunek osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, wykorzystywany przez tę osobę zarówno do celów związanych z tą działalnością, jak i do celów związanych z codziennym funkcjonowaniem osoby fizycznej.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym pełnomocnicy finansowi komitetów wyborczych mają obowiązek złożenia PKW sprawozdań finansowych z wyborów. PKW może przyjąć sprawozdanie finansowe bez zastrzeżeń, przyjąć, wskazując uchybienia albo odrzucić.

Autor:mjz

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości