Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Źródło:
TVN24
Hołownia: w Sejmie jest mnóstwo urzędowania w starym stylu
Hołownia: w Sejmie jest mnóstwo urzędowania w starym styluTVN24
wideo 2/8
Hołownia: w Sejmie jest mnóstwo urzędowania w starym styluTVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z uczniami jednego z krakowskich liceów mówił, że Sejm to na razie "jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana". Dodał, że to "najważniejsze miejsce na mapie polskiej demokracji". Jednocześnie mówił o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie".

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia spotkał się w czwartek z uczniami V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w ramach lekcji obywatelskiej. Hołownia podziękował społeczności uczniowskiej za zaproszenie, a samą wizytę określił jako "miłą odmianę chociażby po wczorajszych doświadczeniach z sali sejmowej", nawiązując tym samym do środowych obrad.

- Sejm do niedawna nie cieszył się najlepszą sławą - powiem eufemistycznie. Po wyborach 15 października zaczął się cieszyć ogromnym zainteresowaniem Polek i Polaków - powiedział Hołownia, zwracając uwagę na rosnącą liczbę subskrybentów oficjalnego kanału Sejmu na YouTubie. - To nie jest moja zasługa ani nikogo z tego zespołu, który dzisiaj Sejm zatrudnia. To jest zasługa tych ludzi, którzy 15 października poszli do wyborów w tak rekordowej liczbie 74 procent wyborców. To się wcześniej nie zdarzało - zaznaczył.

Hołownia o "protezach rządu"

Hołownia stwierdził również, że "odchodzący rząd, odchodząca większość postanowiła przedłużyć proces, w którym faktem stałoby się to, o czym zdecydowano 15 października". Dodał przy tym, że obywatele "patrzą na Sejm". - To jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana. Prezydent jest ten sam. Rządu jeszcze nie ma, bo mamy jakieś protezy rządu, które pojawiają się na dwa tygodnie. Sejm już jest i jest wyrazicielem tej woli i jest zmianą, której ludzie chcieli 15 października - ocenił marszałek.

- Stąd bierze się to zainteresowanie, które niektórych martwi, jak widzę na scenie politycznej. Z przekąsem opowiadają, że to dla oglądalności, że opowiadam o popcornie (...), że mnie przejmują lajki na YouTubie. Ich też powinny przejmować lajki na YouTubie, dlatego że ich władza bierze się z decyzji ludzi, a nie z nadania boskiego, jak się to niektórym wydaje - stwierdził.

Zmiany na podium, za nim Tusk i Morawiecki ex aequo. Nowy ranking zaufania do polityków

Hołownia: polityka to służba, do której się idzie na określony czas

Hołownia powiedział, że jego zdaniem dzisiejszej klasie politycznej "bardzo brakuje świadomości, że my tu jesteśmy na czas określony". - Śmieją się ze mnie, że jestem marszałkiem rotacyjnym, bo zgodziłem się na dwa lata, że to urząd drugiej osoby w państwie i powinienem pielęgnować majestat, nie rozdrabniać się. Uważam jednak, że to jest całkowicie ok. To nam wszystkim pokazuje - i mi, i wam - że to jest służba, do której się idzie na czas określony. Później oddaje się pałeczkę w sztafecie następnemu. Dostałeś swój slot, dostałeś swoją szansę, dostałeś swoją przestrzeń, robisz to, co potrafisz najlepiej, a później jest kolej na następnego - przekonywał Hołownia.

- My nie jesteśmy księżętami krwi. My razem z zaświadczeniem z Państwowej Komisji Wyborczej nie dostajemy zaświadczenia o wszech geniuszu i o tym, że zawsze będziemy musieli zasiadać w Wysokiej Izbie. Zostaliśmy wynajęci do pracy na określoną umowę, na określoną liczbę miesięcy. Centrum decyzyjnym nie jesteśmy my, a obywatele - przypomniał Hołownia.

- Sejm jest najważniejszym miejscem na mapie polskiej demokracji, jest jej sercem. W ostatnich latach próbowano zaburzyć te proporcje. Nie tylko zrobić zamach władzy wykonawczej na sądowniczą, ale również na ustawodawczą - ocenił.

Hołownia o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Marszałek Sejmu stwierdził, że były próby zamiany izby niższej parlamentu "w narzędzie władzy wykonawczej, w ramię rządu". - Sejm ma zupełnie inną rolę w demokracji i zupełnie inną rolę opisaną w polskiej konstytucji. Sejm jest organem nadrzędnym i kontrolnym wobec rządu, bo Sejm wyłania rząd, akceptuje rząd i rozlicza rząd. To jest jego funkcja - zaznaczył.

Hołownia przypomniał genezę powstawania pierwszych parlamentów i zwrócił uwagę, że "zaczynały działać według pewnych określonych zasad". - Jednocześnie parlamenty pełniły inną bardzo ważną funkcję. Parlamenty są również od tego, żebyśmy się nie zabijali na ulicach - dodał.

- My jesteśmy różni, będziemy coraz bardziej różni w tej cyfrowej epoce. I to jest naturalne i normalne, że mamy różne poglądy, różne wrażliwości. I niech was nigdy nikt nie wiedzie żadną pokusą, że musimy być wszyscy jednym homogenatem, że musimy wszyscy maszerować, śpiewać, myśleć tak samo. Nie i nigdy tak nie będzie - podkreślał lider Polski 2050.

- A pogoń za takim ideałem jest szkodliwą, frustrującą i tak naprawdę kończącą się często tragicznie pogonią za utopią. Różnorodność jest kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie. Różnorodność, która potrafi sobą zarządzać. My nie sporu mamy unikać, my mamy cywilizować spór. Po to jest też parlament, żeby nas tego uczyć - mówił dalej.

Hołownia: trzeba będzie być może mocniej dyscyplinować posłów

Hołownia dzielił się te swoimi odczuciami dotyczącymi pełnienia funkcji marszałka Sejmu. - Wciąż jestem młodym marszałkiem, więc kalibruję sobie system - powiedział. Wspominał swoje pierwsze wrażenie z obrad Sejmu na temat poziomu wzajemnej kultury, jaki panuje między posłami na sali sejmowej. 

- Wy tego nie słyszycie, bo mikrofony zbierają inną część sali, tylko przemawiającego i są bardzo czułe w tę stronę, (...). Zapytałem towarzyszącego mi zawsze zastępcę szefa Kancelarii Sejmu, który tam siedzi na tej sali od 30 lat. Mówię: "Panie ministrze, czy to jest ten poziom hałasu, przy którym ja powinienem reagować?". On na mnie popatrzył z politowaniem, (...), i powiedział, że to jeszcze nic - wspominał. 

- Trzeba będzie być może mocniej dyscyplinować, dlatego że mam wrażenie, jak patrzę na tę salę, że zwłaszcza my, nowi posłowie, tych ponad 120 osób, my czasami mamy wrażenie, że myśmy kupili bilety nie na ten spektakl, że nie możemy w to uwierzyć. Jak ja patrzę na tę salę, to widzę, że tam jest z 50 rozrabiaków, takich, co się drą, krzyczą, obrażają, będą się szli bić, a znaczna część tej sali siedzi jak sparaliżowana - mówił dalej. 

Hołownia o spotkaniu z licealistami: to była lekcja dla młodych ludzi, ale także dla mnie
Hołownia o spotkaniu z licealistami: to była lekcja dla młodych ludzi, ale także dla mnieTVN24

Hołownia: musicie mieć czas na to, żeby się uczyć swojego własnego człowieczeństwa

Hołownia mówił także o potrzebie zmian dotyczących systemu edukacji. - Będziemy mieli pewnie w edukacji (jako Polska 2050 - red.) wiceministra czy wiceministrę - przekazał.

Mówił, że "sztandarowym postulatem" jego ugrupowania było to, żeby "odchudzić podstawę programową, żeby ograniczyć w związku z tym ilość zadań domowych". - Wy musicie mieć czas na to, żeby się uczyć swojego własnego człowieczeństwa, budować relacje, pilnować relacji w domu, a nie iść do domu i robić drugi raz szkołę, tak, bo "inaczej się nie zdąży z programem". To nie jest normalne - zwrócił się do młodzieży.

- Jeżeli mamy prowadzić realną, aktywną profilaktykę różnego rodzaju zaburzeń psychicznych wśród dzieci i młodzieży, to my musimy im dać przestrzeń na to, żeby one budowały relacje, żeby ta młodzież miała czas na to, żeby zmierzyć się ze swoją własną tożsamością w tym tak ważnym okresie, a nie siedzieć i powtarzać to, co powinno być robione w szkole. Więc to trzeba odchudzić, ten ciężar trzeba zdjąć - podkreślał lider Polski 2050.

Autorka/Autor:tmw, mjz

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ciało Aleksieja Nawalnego zostało oddane jego matce - przekazała w sobotę w mediach społecznościowych rzeczniczka zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Kira Jarmysz. Dodała, że "pogrzeb jest jeszcze przed nami", a współpracownicy najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina nie wiedzą, czy władze będą przeszkadzały w przeprowadzeniu go zgodnie z wolą rodziny.

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Ciało Aleksieja Nawalnego przekazane jego matce

Źródło:
Reuters

W Kościele czasem się tak symbolicznie działa, że zmusza się do ustąpienia, ale to za mało - mówił publicysta Tomasz Terlikowski, komentując rezygnację abpa Andrzeja Dzięgi. - Za dużo jest ofiar, za dużo jest krzywdy ludzkiej, za którą ksiądz arcybiskup Dzięga odpowiada osobiście - ocenił. Jego zdaniem należy się domagać "jasnej deklaracji, czy ksiądz arcybiskup ustąpił, bo tak, bo mu się znudziło być arcybiskupem albo bo był chory, czy dlatego, że jest odpowiedzialny za tuszowanie przestępstw seksualnych".

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Terlikowski o arcybiskupie Dziędze: za dużo jest ofiar, krzywdy ludzkiej, za którą odpowiada osobiście

Źródło:
TVN24

Premierzy Włoch, Kanady, Belgii i szefowa Komisji Europejskiej przyjechali w sobotę do Kijowa, aby okazać solidarność Ukrainie w drugą rocznicę rozpoczęcia przez Rosję wojny na pełną skalę. Tego dnia Giorgia Meloni i Justin Trudeau podpisali z Wołodymyrem Zełenskim 10-letnie umowy o bezpieczeństwie. Ponadto dokument podpisany z Kanadą zakłada przekazanie trzech miliardów dolarów kanadyjskich na pomoc finansową i obronną dla Kijowa.

Porozumienie o bezpieczeństwie na dekadę i pomoc finansowa. Nowe umowy o Ukrainy z Włochami i Kanadą

Porozumienie o bezpieczeństwie na dekadę i pomoc finansowa. Nowe umowy o Ukrainy z Włochami i Kanadą

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Szczęśliwy finał poszukiwań 12-latka, który odłączył się od rodziców na szlaku turystycznym w okolicach Kłodzkiej Góry w Sudetach (woj. dolnośląskie). Chłopiec nie miał ze sobą telefonu, nie było z nim kontaktu. Przemokniętego i zmarzniętego 12-latka odnalazł jeden z policjantów.

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

12-latek zaginął w Sudetach. Finał poszukiwań

Źródło:
tvn24.pl

Trwa walka o życie trzyletniego chłopca, który wpadł do zbiornika wodnego w miejscowości Ludwików (Wielkopolskie). Dziecko zaginęło w czasie spaceru z dziadkiem.

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Wielkopolskie. Trzylatek wpadł do zbiornika wodnego, trwa walka o jego życie

Źródło:
TVN24, PAP

Kierowca samochodu osobowego utknął na przejeździe kolejowym w Zielęcicach w Opolskiem. Według relacji czytelniczki Kontaktu 24, nie chciał zostawić samochodu, mimo że pociąg był bardzo blisko.

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Utknął na przejeździe kolejowym. "Krzyczeliśmy, żeby zostawił samochód i ratował siebie"

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Symboliczne krzyże z nazwiskami ofiar wojny pojawiły się w sobotę przed budynkiem Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie. Po godzinie 16 rozpoczęła się manifestacja. Wszystko w związku z drugą rocznicę pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę.

Manifestacja przed ambasadą Rosji. "Jest dużo emocji, dużo wzruszenia"

Manifestacja przed ambasadą Rosji. "Jest dużo emocji, dużo wzruszenia"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

"Miałam zjeść miskę śmierdzącej kaszy z odchodami szczurów, bo inaczej czekała mnie kara". To mógł być "kubek" albo piwnica

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Dwa lata ukraińskiego heroizmu. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk z okazji drugiej rocznicy pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. - Nie stać nas dzisiaj na bezczynność, dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię - mówił prezydent Andrzej Duda. - Będziemy wspierać Ukrainę w jej samoobronie - zadeklarował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Jak stwierdził szef Sojuszu Jens Stoltenberg, "Ukraina jest teraz bliżej NATO, niż kiedykolwiek wcześniej". "Determinacja i siła narodu ukraińskiego nadal inspirują" - przekazał w oświadczeniu król Karol III.

"Dwa lata ukraińskiego heroizmu. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni"

"Dwa lata ukraińskiego heroizmu. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni"

Źródło:
PAP

Minęły dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielili się na antenie TVN24 ukraińscy dziennikarze, którzy na co dzień relacjonują wydarzenia ze swojego kraju. - Wczoraj odbył się pogrzeb mojego kolegi i po tych dwóch latach czuję, że ta wojna jest coraz bliżej. (...) Teraz ta wojna to imiona i nazwiska znajomych - powiedział Ołeh Biłecki. - Pamiętajmy o tych sukcesach, bo jak o nich zapomnimy, to stracimy nadzieję i wiarę w to, że świat nas może zaskoczyć, że ukraińskie wojsko może nas zaskoczyć - przekonywała Alina Makarczuk.

"Czuję, że ta wojna jest coraz bliżej"

"Czuję, że ta wojna jest coraz bliżej"

Źródło:
TVN24

W marcu 2024 roku nastąpi waloryzacja emerytur i rent. Jest przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w komunikacie. Wskazał, że emerytury wzrosną o 12,12 procent. W górę pójdą również inne świadczenia.

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Podwyżki dla emerytów i nie tylko. Tyle wyniosą świadczenia po waloryzacji

Źródło:
tvn24.pl

W poczekalni Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie mężczyzna, do którego wezwano karetkę pogotowia, zaatakował ratownika medycznego. Poszkodowany ma poważne obrażenia twarzy, przeszedł dwie operacje.

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Ratownik medyczny pobity w komendzie policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kolejne dni przyniosą aurę, która zdecydowanie kojarzy się z wiosną. Opadów będzie niewiele, a wartości na termometrach mocno zbliżą się do 20 stopni. Czasami pojawią się silniejsze porywy wiatru.

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Czeka nas eksplozja wiosennego "gorąca"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Puchacz Flaco, który uciekł ponad rok temu z nowojorskiego zoo, przez ponad rok żył na wolności. Niestety, w piątek przekazano smutną informację. Ptak zginął, bo zderzył się z budynkiem na Manhattanie.

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Ulubieniec nowojorczyków zderzył się z budynkiem. Flaco nie żyje

Źródło:
CNN, Wild Bird Fund, AP, tvnmeteo.pl

Część Peru nawiedziły ulewy. Deszcz sprawił, że rzeki wystąpiły z brzegów. Osuwiska, do których doszło na skutek opadów, zniszczyły pola i zablokowały drogę łączącą kilka miast. Meteorolodzy ostrzegają, że opady póki co nie ustąpią.

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Zaczęło padać i "wszystko przepadło"

Źródło:
Reuters, panamericana.pe, tvnmeteo.pl

55-letni mężczyzna, którego ciało znaleziono w tym tygodniu powiecie olkuskim, zmarł 9 stycznia – podaje prokuratura. Zatrzymana w związku z tym zdarzeniem kobieta usłyszała zarzuty spowodowania ciężkiego uszkodzenia ciała skutkującego śmiercią, nieudzielenia pomocy i zbezczeszczenia zwłok.

Rozczłonkowane ciało 55-latka znaleziono po ponad miesiącu. Kobiecie postawiono zarzuty

Rozczłonkowane ciało 55-latka znaleziono po ponad miesiącu. Kobiecie postawiono zarzuty

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek pod Ciechanowem (Mazowieckie). Kierowca auta osobowego zderzył się czołowo z ciężarówką, po chwili tył wjechał mu inny samochód. W wypadku zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne.

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Najpierw zderzenie z ciężarówką, później z autem osobowym. Dwie osoby nie żyją

Źródło:
PAP

30 zastępów straży pożarnej walczy z pożarem karczmy w Tuszynie pod Łodzią. Z budynku ewakuowano osiem osób. W związku z dużym zadymieniem całkowicie zablokowana jest droga krajowa numer 12. Akcja gaśnicza może potrwać wiele godzin.

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Pożar karczmy pod Łodzią. Zablokowana droga krajowa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Interfax-Ukraina, powołując się na źródło rządowe poinformował, że siły ukraińskie przeprowadziły atak na jeden z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji. Zakład znajduje się w Lipiecku, około 300 kilometrów od ukraińskiej granicy. Miało dojść do pożaru i ewakuacji pracowników. "Surowiec z tego przedsiębiorstwa jest wykorzystywany do produkcji rosyjskich rakiet, artylerii, dronów" - przekazała ukraińska agencja informacyjna.

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Media: ukraińskie siły przeprowadziły atak na dużą fabrykę w Rosji

Źródło:
PAP

Przez dwa lata od rosyjskiej agresji na Ukrainę w polskim internecie pojawiło się wiele przekazów, fake newsów i działań dezinformacyjnych wymierzonych w ten kraj, jego obywateli, także tych, którzy schronili się w Polsce. Rozprawialiśmy się z nimi w Konkret24. Przypominamy niektóre z nich.

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Emerytura po jednym dniu pracy, stypendium bez wymogów, praca w urzędach. Fejki o Ukraińcach w Polsce

Źródło:
Konkret24

Ukraińska armia zniszczyła w piątek rosyjski samolot obserwacyjny A-50 - przekazał dowódca sił powietrznych Mykoła Ołeszczuk. Niezależny rosyjski kanał informacyjny na Telegramie podał, że w Kraju Krasnodarskim, gdzie spadł samolot, znaleziono szczątki dziesięciu ciał. To druga rosyjska maszyna tego typu zestrzelona w ostatnim czasie.

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Rosjanie stracili samolot A-50. "Znaleziono szczątki dziesięciu ciał"

Źródło:
PAP

Rosja oskarża nas, że jesteśmy "więźniami rusofobii", ale fobia jest strachem nieracjonalnym. Tymczasem Rosja niemal codziennie grozi nam jądrową zagładą – powiedział podczas debaty w Radzie Bezpieczeństwa ONZ szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Odpowiedział w ten sposób na zarzuty i kłamstwa rosyjskiego ambasadora.

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Sikorski: nie jesteśmy rusofobami, bo strach przed Rosją nie jest nieracjonalny

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza PZU odwołała Beatę Kozłowską-Chyłę z funkcji prezesa - podano w komunikacie. Do czasowego wykonywania obowiązków prezesa oddelegowano Anitę Elżanowską.

Zmiany na szczycie PZU

Zmiany na szczycie PZU

Źródło:
PAP

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że największym poparciem Polaków cieszy się obecnie Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość plasuje się na drugim miejscu, ale odnotowało spadek. Umacnia się z kolei pozycja Trzeciej Drogi.

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Najnowszy sondaż partyjny. Na podium Koalicja Obywatelska, PiS i Trzecia Droga

Źródło:
PAP

Portugalska Praia da Falésia to najpiękniejsza plaża 2024 roku - wynika z rankingu Travellers' Choice Awards. Na kolejnych miejscach znalazły się miejsca z włoskiej Lampedusy i hiszpańskiego San Sebastian.

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Wybrano najpiękniejszą plażę 2024 roku

Źródło:
PAP

W miejscowości Obiecanowo pod Makowem Mazowieckim doszło do tragicznego zdarzenia, w którym zginęło 2-letnie dziecko. Chłopczyk najprawdopodobniej został potrącony przez pojazd – informuje miejscowa policja.

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Dwulatek leżał na poboczu, zmarł w szpitalu. Policja: prawdopodobnie został potrącony

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Wojna śni mi się prawie od dwóch lat, bo pojawiliśmy się w Ukrainie chwilę po rozpoczęciu pełnoskalowego konfliktu - wyznała w programie "Jeden na jeden" Katarzyna Daniszewska, ratowniczka z grupy medycznej Awangarda.

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Polska ratowniczka w Ukrainie: najbardziej pamięta się te osoby, które zaczynały krzyczeć, płakać, dziękować

Źródło:
TVN24

Mijają dwa lata od rozpoczęcia pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Dla wielu obywateli Ukrainy schronieniem stała się Polska. Blisko milion osób z tego kraju przebywających w Polsce posiada aktywny numer PESEL. Umożliwia on uchodźcom między innymi podjęcie pracy czy dostęp do świadczeń.

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Polska drugim domem. Blisko milion osób otrzymało numer PESEL

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagrodzona za reżyserię w Cannes "Strefa interesów" Jonathana Glazera uhonorowana trzema nagrodami BAFTA i nominowana do pięciu statuetek Oscara, to pewniak w kategorii Film Międzynarodowy w zbliżającej się edycji uroczystości Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Nakręcony w Polsce z udziałem polskich twórców, został okrzyknięty "najważniejszym filmem o Holocauście od czasów 'Shoah' Claude’a Lanzmanna", jest ostrzeżeniem dla świata przed odwracaniem oczu od zła.

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Oscary 2024. Porażające studium banalności zła - oscarowy pewniak z udziałem Polaków

Źródło:
"The Guardian", tvn24.pl

- To nie bardzo elegancko było. Myślę, że to wynika ze zdenerwowania pana marszałka - ocenia ostatni konflikt w koalicji rządzącej wokół zmian w przepisach aborcyjnych wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat. Kandydatka Lewicy na fotel prezydenta Warszawy jest gościnią najnowszego wydania podcastu "Wybory kobiet".

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Magdalena Biejat o marszałku Hołowni: wie, że nie wywinie się tak łatwo

Źródło:
tvn24.pl

Najpierw na pytania osób w spektrum autyzmu odpowiadał Robert Makłowicz, potem – Natalia Kukulska. Teraz pora na rapera Michała "Matę" Matczaka. Trzeci odcinek "Autentycznych" można obejrzeć w Playerze i TVN w niedzielę, 25 lutego, o godz. 20.  

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Mata o diagnozie spektrum autyzmu: dużo rzeczy zaczęło mieć sens 

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej antykoncepcji awaryjnej, czyli tak zwanej tabletki "dzień po". Zgodnie z zawartymi w niej przepisami ma być dostępna bez recepty dla osób powyżej 15 lat. Czym są tabletki "dzień po" i jak działają? Czym różnią się od tabletek poronnych? W rozmowie z tvn24.pl wyjaśnia to ginekolog dr n. med. Grzegorz Mrugacz.  

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Jak działa tabletka "dzień po"? Ma być dostępna bez recepty, Sejm przyjął ustawę

Źródło:
TVN24.pl