Na warszawskich Polach Wilanowskich, przed Świątynią Opatrzności Bożej, zebrało się w sobotę kilkaset młodych ludzi z całego kraju. To z okazji Spotkania Młodych - podziękowania za posługę błogosławionego Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Z młodzieżą, w przeddzień Święta Dziękczynienia, spotkał się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Hasło spotkania to "Czas to miłość". Punktem kulminacyjnym była procesja z Najświętszym Sakramentem. Modlono się o błogosławieństwo dla młodych. Na scenie przed świątynią przez cały dzień można było oglądać występy grup teatralnych i tanecznych.
Były także konkursy z wiedzy o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II oraz o posłudze kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na ustawionych obok sceny telebimach wyświetlano krótkie filmy m.in. z ośmiu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.
Nocne czuwanie na Krakowskim Przedmieściu
Z soboty na niedzielę przez całą noc w w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu będzie trwało czuwanie modlitewne - stamtąd w niedzielę rano zostaną przeniesione na pl. Piłsudskiego relikwie Jana Pawła II.
Po krótkim nabożeństwie, procesja - biały marsz z relikwiami - wyruszy z placu o godz. 8 i przejdzie pod Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie. Relikwiarz, który będzie niesiony, został wykonany ze srebra, kryształu, z elementami drewna. Zostanie on umieszczony za mozaiką z wizerunkiem Jana Pawła II w dolnym kościele Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie schowany w sejfie, widoczny przez kuloodporną szybę.
Dziękczynią po raz czwarty
Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24