Początek roku szkolnego już za kilka dni, a wraz z nim pracę stracić może nawet siedem tysięcy nauczycieli. Czy MEN ma pomysł, by pomóc zwolnionym pedagogom odnaleźć się na rynku pracy? - Szykujemy program, w którym przeznaczymy 100 milionów złotych dla nauczycieli, którzy stracą pracę - zapewniała w TVN24 minister Krystyna Szumilas.
Szumilas podkreśliła, że konkretną liczbę zwolnionych nauczycieli będzie można podać dopiero po rozpoczęciu roku szkolnego.
- Jeszcze trwa przygotowanie organizacji pracy szkoły, jeszcze tworzą się nowe oddziały, dyrektorzy jeszcze przygotowują miejsca pracy dla nauczycieli - mówiła minister w TVN24. - Dopiero 1 czy 2 września będzie wiadomo, którzy nauczyciele z tej grupy zagrożonej zwolnieniem stracą pracę - dodała.
"Chcemy wspierać." Jak?
Przyczyną zwolnień na tak dużą skalę jest niż demograficzny. Jak mówiła minister edukacji, w tym roku do szkół pójdzie o 1,5 mln uczniów niż w 2005 r. Nadzieją dla niektórych może być obniżenie wieku szkolnego, które - zdaniem Szumilas - zapewni 18 tys. etatów w szkołach podstawowych.
Szumilas poinformowała, że MEN, wraz z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, przygotowuje program, który ma pomóc zwolnionym pedagogom odnaleźć się na rynku pracy. - Chcemy przeznaczyć 100 milionów złotych na wsparcie nauczycieli, którzy tracą pracę - zdeklarowała.
Szczegóły programu wsparcia bezrobotnych nauczycieli mają być - jak informował MEN - ustalone z urzędami marszałkowskimi. W założeniu program odpowiadać ma bowiem na lokalne potrzeby.
Środki na wsparcie nauczycieli pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki). Będą przeznaczone m.in. na staże, szkolenia, studia podyplomowe, warsztaty aktywnego poszukiwania pracy, doradztwo zawodowe inicjujące rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej. Możliwe będzie m.in. dofinansowanie wynikające z zatrudnienia u nowego pracodawcy. Subsydiowanie miejsc pracy u nowego pracodawcy będzie mogło trwać maksymalnie 12 miesięcy, w tym czasie pracodawca będzie musiał zapewnić co najmniej 50-proc. pokrycie kosztów zatrudnienia pracownika. Ponadto osoby, które rozpoczną działalność gospodarczą, dostaną na ten cel dotację. Jak informował resort, priorytetowo będą traktowane projekty angażujące byłych nauczycieli do wsparcia procesu dydaktycznego w klasach I-III oraz w świetlicach szkolnych w szkołach podstawowych, a także w pracy z dziećmi ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi. Wszystkie formy wsparcia będą skierowane dla nauczycieli, którzy w okresie nie dłuższym niż 24 miesiące przed dniem przystąpienia do projektu utracili pracę i posiadają status osoby bezrobotnej oraz przepracowały w jednostkach systemu oświaty co najmniej 12 miesięcy.
Autor: kg//kdj / Źródło: TVN24, PAP