Joe Biden podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. W Rosji aresztowano wiceministra obrony. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 25 kwietnia.
1. Biden podpisał kluczową dla Ukrainy ustawę
Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.
Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.
2. Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w eurowyborach
Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Wśród "jedynek" są ministrowie: szef MSWiA Marcin Kierwiński, szef MAP Borys Budka i minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który w związku ze startem w wyborach już podał się do dymisji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w eurowyborach
3. "Prawa ręka" Szojgu aresztowana
W środę rosyjski sąd aresztował wiceministra obrony Rosji Timura Iwanowa na dwa miesiące i oskarżył go o czerpanie korzyści z zatrudniania wykonawców dla ministerstwa, w którym nadzorował działania budowlane. Według komunikatu śledczych, wiceszefowi resortu obrony grozi do 15 lat więzienia.
Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany
4. Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji
Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. Sienkiewicz został zatwierdzony jako "jedynka" na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 10, obejmującym województwo małopolskie i świętokrzyskie.
- Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji
5. Bodnar o Pegasusie w Sejmie
Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa.
Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"
6. Wraca sprawa prokuratora spacerującego nago
Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.
Do zdarzenia doszło we wrześniu 2021 roku, a o sprawie jako pierwszy poinformował portal Świdnica24. Według portalu nagi mężczyzna chodził po osiedlu Zarzecze w Świdnicy, widziany był na kilku ulicach, a także w jednym ze sklepów.
Źródło: PAP, TVN24