Kwestia katastrofy smoleńskiej już się pojawiła w kontaktach ze stroną amerykańską - przypomniał minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Wyraził przekonanie, że także prezydent Andrzej Duda podniesie ją w rozmowie z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
W przyszłym tygodniu do Warszawy przyjedzie prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. W programie wizyty jest rozmowa w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą.
Pytany, czy w rozmowach prowadzonych prowadzonych w czasie wizyty Trumpa pojawi się temat katastrofy smoleńskiej i odzyskania wraku Tu-154M, minister Witold Waszczykowski odpowiedział: - Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda podniesie tę kwestię w rozmowie z prezydentem Trumpem.
Amerykanie pomogą w odzyskaniu wraku TU-154?
- Ta kwestia już się pojawiła - dodał. - Gdy byłem w Waszyngtonie kilka miesięcy temu i rozmawiałem z sekretarzem stanu Tillersonem, wspomniałem o tym. Zresztą rozmawiałem też z poprzednim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w grudniu 2015 r. w Brukseli przy okazji spotkania NATO. Już wtedy prosiłem o pomoc - mówił szef polskiej dyplomacji.
Przyznał, że "do tej pory nie ma odpowiedzi ze strony amerykańskiej". - Niektóre ośrodki mówią, że nie mają informacji na ten temat, z innych ośrodków wiemy, że Amerykanie mogliby podjąć współpracę, ale musi to być decyzja Departamentu Stanu - relacjonował szef MSZ. Według ministra zwrot wraku jest niezbędnym elementem poprawy polskich relacji z Rosją. Przypomniał, że są przykłady, gdzie w podobnych przypadkach "Rosja wykazała się dobrą wolą i współpracowała – na przykład przy katastrofie lotniczej malezyjskiego samolotu, który co prawda został strącony nad Ukrainą, ale na terytorium opanowanego przez rebeliantów Donbasu, który jest przecież pod kontrolą rosyjskich żołnierzy".
Możliwe konsultacje polsko-rosyjskie
Waszczykowski wyraził nadzieję, że jeszcze w tym roku dojdzie do konsultacji polsko-rosyjskich na poziomie wiceministrów spraw zagranicznych. - Taki pomysł pojawił się w liście gratulacyjnym ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w związku z wyborem Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ - mówił. - Kilka dni temu, będąc na spotkaniu Rady Państw Morza Bałtyckiego, krótko rozmawiałem z wiceministrem Władimirem Titowem, który był tam przedstawicielem rosyjskim. Przypomniałem o tej inicjatywie i wiceminister Titow potwierdził, że jest ona nadal aktualna i będziemy podejmować próby w najbliższych dniach i tygodniach, by do takich konsultacji doprowadzić, jeszcze przed objęciem przez Polskę stanowiska w Radzie Bezpieczeństwa - dodał minister.
Autor: ar//rzw / Źródło: PAP