Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje czterem nowym ambasadorom RP: we Francji, w Holandii, Kanadzie oraz Kazachstanie - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego resortu.
W Republice Francuskiej i Księstwie Monako Polskę reprezentować będzie Tomasz Młynarski, Marcin Czepelak w Królestwie Niderlandów, Andrzej Kurnicki obejmie polską placówkę w Kanadzie, a Selim Chazbijewicz w Kazachstanie (jego akredytacja obejmuje również Republikę Kirgiską).
Dr hab. Tomasz Młynarski
Nowy Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako dr hab. Tomasz Młynarski jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmował się problematyką współczesnych stosunków i bezpieczeństwa międzynarodowego, integracji europejskiej oraz polityką zagraniczną Francji. Był stypendystą l'Institut d'Etudes Politiques w Rennes i w Paryżu oraz Uniwersytetu Sorbony, gdzie specjalizował się w zagadnieniach dotyczących bezpieczeństwa energetycznego. Jak podkreśla MSZ, Tomasz Młynarski posiada doświadczenie w administracji publicznej – pełnił m.in. funkcję zastępcy dyrektora Biura Dyrektora Generalnego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Działał w licznych stowarzyszeniach, m.in. w Polskim Towarzystwie Studiów Międzynarodowych i European International Studies Association.
Dr hab. Marcin Czepelak
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Niderlandów oraz Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny – Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej dr hab. Marcin Czepelak ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 2006 r. związany jest zawodowo z UJ. Był stypendystą rządu Republiki Francuskiej oraz Ministra Spraw Zagranicznych Holandii. Doświadczenie w administracji samorządowej zdobył pracując w Urzędzie Miasta Krakowa. Jak podkreśla MSZ, ambasador Czepelak posiada szerokie krajowe i międzynarodowe doświadczenie legislacyjne i eksperckie. Przygotowywał ekspertyzy m.in. dla Kancelarii Sejmu RP, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.
Andrzej Kurnicki
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Kanadzie Andrzej Kurnicki jest doktorem nauk ekonomicznych, specjalistą z zakresu finansów, rynków kapitałowych, bankowości prywatnej i inwestycyjnej. Jest ekspertem z zakresu opracowywania programów międzynarodowych w dziedzinie finansów, bankowości, edukacji i biznesu. "W latach 80. I 90. XX w. zdobył doświadczenie jako doradca finansowy i inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych. Wieloletni wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Coventry Univeristy/Łazarski University) i koordynator programów dla studentów i wyższej kadry menadżerskiej w Polsce i USA, w tym programów typu Executive MBA (Uniwersytet Walijski)" - podkreśla w komunikacie MSZ.
Selim Chazbijewicz
Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Kazachstanu oraz kraju dodatkowej akredytacji Republice Kirgiskiej Selim Chazbijewicz uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce. Jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Jak zaznacza MSZ, Selim Chazbijewicz jest aktywnym działaczem na rzecz wspólnoty etnicznej polskich Tatarów. "To także współzałożyciel Związku Tatarów Polskich (obecnie Związku Tatarów RP), prezes zarządu (rady centralnej) w latach 1997-2006, członek Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego (1997-2004) „ - wskazano w komunikacie. Od 1997 do 2004 r. był imamem meczetu w Gdańsku.
Min. W. #Waszczykowski wręczył dzisiaj w siedzibie #MSZ w imieniu Prezydenta RP nominacje czterem nowym ambasadorom: https://t.co/EfFrg1z5fS pic.twitter.com/SQznZHO7lt
— MSZ RP (@MSZ_RP) 22 czerwca 2017
Spotkanie ministrów
W czwartek szef MSZ spotkał się z prezydenckim ministrem Krzysztofem Szczerskim. Do rozmów doszło po wymianie zdań między nimi ws. nominacji ambasadorskich.
W wydanym w czwartek komunikacie biura rzecznika prasowego MSZ podkreślono, że Waszczykowski i Szczerski postanowili "pilnie dokonać przeglądu administracyjnych procedur nominacji ambasadorskich".
Wymiana zdań
W poniedziałek w RMF FM minister spraw zagranicznych oświadczył, iż oczekuje wyjaśnień od prezydenta w sprawie opóźniania wręczania nominacji ambasadorskich kandydatom pozytywnie zaopiniowanym przez parlament. - Na biurku pana prezydenta jest wiele nominacji, wielu kandydatów, których można by wysłać. Oczekuję wyjaśnień, o co chodzi, jakie zarzuty, jakie problemy stawia się tym kandydatom, ewentualnie centrali MSZ - mówił Waszczykowski.
We wtorek w Polskim Radiu szef gabinetu prezydenta ocenił wypowiedź ministra jako szkodliwą i gorszącą. Jak dodał, przynosi ona "zgorszenie w środowisku dobrej zmiany i ona nigdy nie powinna była paść". - Sugeruję panu ministrowi Waszczykowskiemu podjęcie teraz działań na rzecz odbudowy dobrej relacji z głową polskiego państwa. Tak gorliwych działań, jak gorliwie podpisuje się pod sukcesami pana prezydenta, kiedy one następują jeśli chodzi o Radę Bezpieczeństwa, czy jeśli chodzi o przyjazd prezydenta Donalda Trumpa do Warszawy, czy jeśli chodzi o szczyt NATO - dodał Szczerski.
W Monitorze Polskim opublikowano we wtorek siedem postanowień prezydenta Andrzeja Dudy ws. mianowania ambasadorów - m.in. przy NATO, w Kanadzie i Tajlandii.
Autor: js/ja / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Indra/MSZ