Szef MSWiA o grupie chuliganów i prowokatorów, która zaatakowała policję. Błaszczak wskazuje winnego

Źródło:
TVN24, PAP
Kierwiński o proteście rolników
Kierwiński o proteście rolnikówTVN24
wideo 2/16
Kierwiński o proteście rolnikówTVN24

Marcin Kierwiński mówił na konferencji o przebiegu wczorajszych protestów w Warszawie. Według niego "mieliśmy do czynienia z grupką chuliganów, prowokatorów, którzy zaatakowali policję". Podał też liczbę osób zatrzymanych i przekazał, że część z nich była pod wpływem alkoholu. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak ocenił, że to Kierwiński odpowiedzialny jest za zamieszki podczas protestu rolników. - Przygotowaliśmy wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA - oświadczył.

Szef MSWiA Marcin Kierwiński mówił na czwartkowej konferencji o środowym proteście rolników, który wymknął się spod kontroli. Doszło między innymi do starć uczestników z policją.

Jak podał minister, "demonstracje początkowo przebiegały bardzo spokojnie". - Koło godziny 15 organizatorzy demonstracji (...) rozwiązali te demonstracje - przekazał. Wtedy - jak mówił - mogliśmy oglądać to, co zdarzyło się przed Sejmem.

Kierwiński o prowokatorach

- Chcę bardzo jasno - i chcę, żeby to bardzo mocno wybrzmiało - odłączyć dwie kategorie protestujących. Protestujących rolników, którzy w sposób spokojny protestowali zgodnie z prawami, które przysługują każdemu obywatelowi, ale mieliśmy też do czynienia wtedy z grupką chuliganów, prowokatorów, którzy zaatakowali policję. Co do tego nie ma chyba żadnych wątpliwości. Wszyscy widzimy, widzieliśmy te obrazki, gdy drzewce, na których zawieszone były biało-czerwone flagi, posłużyły do tego, aby wydłubywać kostkę brukową i ta kostka brukowa leciała w kierunku policjantów - komentował.

- Policja, która przez całą demonstrację zachowywała się w sposób bardzo powściągliwy, odpowiedziała na to tak, aby zapewnić bezpieczeństwo - przekonywał.

Zatrzymani

Kierwiński przekazał, że "zatrzymano łącznie 55 osób, ale 26 osób (...) zatrzymano w tym newralgicznym momencie". - Po tym, jak zgromadzenia zostały przez organizatorów już rozwiązane. Wtedy, gdy policja wzywała - ponieważ czuć było narastające emocje - do tego, aby się rozejść. Zostało zatrzymanych 26 agresywnie zachowujących się osobników, prowokatorów - uściślał minister.

Dodał, że "wobec tych osób prowadzone są czynności". - 26 osób to są osoby, które fizycznie tam były zatrzymane. Prawie połowa z tych osób znajdowała się pod wpływem alkoholu. Były tam osoby, które miały 1,7 promila - mówił.

Poszkodowani

Występujący na konferencji wiceszef MSWiA Czesław Mroczek przekazał zaś, że "w wyniku tego agresywnego zachowania części protestujących, obrażenia odniosło 14 funkcjonariuszy policji". - Jeden do dzisiaj przebywa w szpitalu - dodał.

Mówił, że sprawdził też dane dotyczące poszkodowanych wśród uczestników protestu. - Nasze zespoły policyjne (...) zaopiekowały się czterema osobami - powiedział. Wyjaśniał, że były to zdarzenia związane z użyciem gazu i udzielana pomoc miała charakter doraźny i trwała kilka minut.

Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek o liczbie poszkodowanych
Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek o liczbie poszkodowanychTVN24

Nagrania z protestów

- W internecie pojawiło się bardzo wiele filmików pokazujących poziom agresji ze strony tej grupki agresywnych prowokatorów - mówił dalej Kierwiński.

- Ale pojawiły się też - oczywiście w sposób umiejętny poprzycinane - filmiki, które mają zdaniem niektórych polityków, głównie PiS-u, pokazywać niewłaściwe zachowania policji - dodał.

Szef MSWiA zapewnił, że "każda tego typu sprawa będzie dokładnie sprawdzona". - Natomiast z wstępnych analiz, tego, co dokonała komenda stołeczna, komenda główna, operacja policyjna przeprowadzona była w sposób rzeczowy, merytoryczny - przekonywał.

Także wiceminister Mroczek wskazywał że "działania policji były podejmowane na podstawie prawa i w granicach prawa". - Użyte środki przymusu bezpośredniego były adekwatne, to znaczy stosowane były w wymiarze minimalnym, by zachować porządek publiczny - powiedział.

Kierwiński o filmikach. "Każda tego typu sprawa będzie dokładnie sprawdzona"
Kierwiński o filmikach. "Każda tego typu sprawa będzie dokładnie sprawdzona"TVN24

"Rzucała w kierunku policji"

Kierwiński był pytany też o jedno z nagrań ze środowego protestu. Jak opisywał jeden z dziennikarzy, widać na nim, jak do osoby stojącej z flagą polską podbiegają policjanci. Szef MSWiA został zapytany, czy zna szerszy kontekst tej sytuacji.

- Jeżeli chodzi o ten filmik, o który pan pyta, to warto tu podkreślić, że mówimy o około 20 sekundach, które są powielane głównie przez polityków prawicy (...). Więc to zaburza obraz całej tej sytuacji - odparł minister.

- Z tym człowiekiem, z tego co wiem z policji, czynności rozpoczęły się w godzinach popołudniowych, po godzinie 12 - poinformował. - Po wyjaśnieniach złożonych przez tego pana będziemy mieli więcej informacji na ten temat. Z informacji, które mam od policji w tym zakresie, wynika, że osoba ta rzucała w kierunku policji - dodał.

Kierwiński mówił też, że to "rutynowe działanie policji, raczej świadczące o profesjonalnym podejściu policji, że w tego typu sytuacjach raczej z tłumu wyłuskuje się, wyciąga się tych najbardziej agresywnych". - Mam takie informacje, że jako jedną z takich osób właśnie zidentyfikowano tego człowieka. Ale nie chcę tu ferować wyroków. Chciałbym, aby ten pan spokojnie złożył zeznania, wtedy wszystko będzie jasne - ocenił.

Protest rolników i starcie z policją w Warszawie. Jan Piotrowski wyjaśnia przebieg wydarzeń
Protest rolników i starcie z policją w Warszawie. Jan Piotrowski wyjaśnia przebieg wydarzeńTVN24

Błaszczak: przygotowaliśmy wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

Do protestu odniósł się w czwartek na konferencji w Sejmie także szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

- Nie ulega wątpliwości że za wszystko to, co dotyczy bezpieczeństwa naszej ojczyzny, wszystko to, co miało miejsce wczoraj, odpowiada minister spraw wewnętrznych i administracji. W związku z tym przygotowaliśmy wniosek o wotum nieufności dla ministra Kierwińskiego, za chwilę zostanie on złożony - zapowiedział Błaszczak.

- Nie godzimy się na to wszystko, co związane jest z sytuacją, jaka miała miejsce w środę. Nie godzimy się (...) na wykorzystywanie policji do celów politycznych, bo tak to należy określić, nie godzimy się na nazywanie rolników chuliganami - stąd wniosek - mówił Błaszczak.

Błaszczak: przygotowaliśmy wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiA
Błaszczak: przygotowaliśmy wniosek o wotum nieufności wobec szefa MSWiATVN24

Autorka/Autor:akr, momo/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał w poniedziałek ze stanowiska szefa Połączonych Sił Zbrojnych generała Jurija Sodola. Wcześniej jeden z wysokich rangą oficerów oskarżył generała o doprowadzenie do nieusprawiedliwionej utraty "dziesiątków miast i tysięcy żołnierzy".

Zełenski odwołał ważnego generała

Zełenski odwołał ważnego generała

Źródło:
PAP

Przed dekadami Władimir Putin obiecał pokonać islamski ekstremizm. Śmiertelny atak w Dagestanie po raz kolejny udowadnia, że mu się to nie udało - tak ocenia tragiczne zdarzenie w rosyjskiej republice na Kaukazie Północnym portal amerykańskiej telewizji CNN. Autor publikacji opisuje burzliwą historię regionu, w którym odpowiedzią na przemoc terrorystów była równie brutalna przemoc państwa.

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

"Choroba, którą Putin obiecał uleczyć". Zaatakowała ponownie

Źródło:
CNN, Interfax

Dwie osoby zostały poszkodowane w niewielkim wybuchu, do którego doszło w poniedziałek w Zakładzie Amoniaku Grupy Azoty Puławy - poinformowała straż pożarna. Trwa wyjaśnianie przyczyn wypadku.

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach

Źródło:
PAP

Ustawa o związkach partnerskich zostanie okrojona, wykreślone zostaną z niej przepisy dotyczące przysposobienia dzieci. W zamian za to PSL może poprzeć ustawę i zgodzić się, by była ona projektem rządowym - wynika z informacji reportera "Faktów" TVN Michała Tracza po spotkaniu ministry do spraw równości z liderami PSL. Jutro ludowcy mają podjąć w tej sprawie ostateczną decyzję.

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

"Spotkanie ostatniej szansy". Możliwy kompromis, ale nie bez wyrzeczeń

Źródło:
TVN24

Ratownicy ze Świnoujścia zostali zadysponowani do wyjątkowo niepokojącego zdarzenia: z lasu na terenie miasta wybiegł płonący mężczyzna. 28-latek z poważnymi oparzeniami został zabrany do szpitala, okoliczności zdarzenia bada policja.

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Płonący mężczyzna wybiegł z lasu. Jest poważnie poparzony

Źródło:
iswinoujscie.pl / tvn24.pl

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

- Dla mnie kara nigdy nie będzie adekwatna, bo nie ma mojego dziecka – mówi matka 33-latka, który ponad cztery lata temu zginął w wypadku na ulicy Sokratesa w Warszawie. Rodzice pana Adama po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o tym, co przeżyli. Reportaż "Uwagi!" TVN.

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Kierowcy, który zabił Adama, sąd obniżył wyrok. Rodzice ofiary: prosimy o sprawiedliwość

Źródło:
"Uwaga!" TVN

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Jeden policjant nie żyje, a drugi został ciężko ranny w wyniku wypadku, do którego doszło w poniedziałek w Stuttgarcie. 69-latka kierująca samochodem wjechała w funkcjonariusza na motocyklu, który zabezpieczał przejazd premiera Węgier Viktora Orbana.

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Zabezpieczali przejazd Orbana, gdy doszło do wypadku. Nie żyje jeden z policjantów

Źródło:
Bild, focus.de

Tegoroczna pielgrzymka wyznawców islamu do Mekki pochłonęła ponad 1300 ofiar śmiertelnych. Przyczyną tych tragedii były skrajne upały, sięgające nawet około 50 stopni Celsjusza. Córka starszego mężczyzny, który zmarł w namiocie nieopodal Mekki, przyznała jednak, że jego rodzina jest "szczęśliwa, że został pochowany w Mekce". Według islamu śmierć i bycie tam pochowanym jest błogosławieństwem.

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Tragiczny skutek upałów. "Widziałem wielu pielgrzymów, którzy zmarli. Co kilkaset metrów leżało przykryte ciało"

Źródło:
CNN, Reuters

Piotr G., znany polski ksiądz katolicki, który od wielu lat pełni posługę w Wielkiej Brytanii - w przeszłości także jako egzorcysta - został oskarżony o popełnienie 10 przestępstw natury seksualnej wobec nieletnich – przekazała w poniedziałek diecezja katolicka w Portsmouth na południu Anglii.

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Polski ksiądz oskarżony w Wielkiej Brytanii o przestępstwa seksualne wobec dzieci

Źródło:
PAP

- Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy, niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w sposób niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Co najmniej 22 osoby, głównie obywatele Chin, zginęły w pożarze fabryki produkującej baterie litowe pod Seulem - podały BBC i południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na służby ratunkowe.

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Pożar w fabryce baterii w Korei Południowej. Jest wiele ofiar śmiertelnych

Źródło:
BBC, Yonhap, PAP

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zespół archeologów odkrył w Egipcie 33 grobowce rodzinne zawierające szczątki mumii oraz narzędzia pogrzebowe - podało w poniedziałek egipskie Ministerstwo Turystyki i Starożytnego Dziedzictwa.

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Niezwykłe znalezisko. "Mumie wykazują oznaki anemii, chorób płuc i osteoporozy"

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl