Jestem raczej przeciwny komisji ds. działań Antoniego Macierewicza. Taki projekt jest bowiem ryzykowny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa - powiedział w "Jeden na jeden" szef MON Tomasz Siemoniak.
W jego opinii, nie ma potrzeby, by omawiać stare i nowe tajemnice, robić polityczny show, podawać nazwiska i szczegóły tajnych operacji.
- Jestem ostrożny, nie zmieniłem zdania w tej sprawie - zaznaczył.
Przyznał, że rozmawiał w tej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem.
- Premier zapewne z wieloma osobami rozmawiał zanim wyrobił sobie opinię - powiedział Siemoniak, zastrzegając, że jego zdanie ws. komisji ds. działań Macierewicza nie jest odzwierciedleniem opinii szefa rządu.
Według Siemoniaka, właściwym miejscem, by rozmawiać o polskim wywiadzie jest komisja ds. służb specjalnych, w której jak przypomniał, reprezentowane są wszystkie kluby parlamentarne.
- To jest jakiś polski fenomen, że służby specjalne cały czas są przedmiotem debaty publicznej. Może to banalne, ale prawdziwe, im mniej się o nich mówi, tym lepiej - powiedział szef MON.
Dodał, że nagłaśnianie pracy służb specjalnych dezorganizuje ją. - To przynosi realne straty. Nie jest też do zlekceważenia argument, jak ktoś będzie chciał z naszymi służbami pracować, jeśli wie, że za moment trafi do jakiegoś raportu czy programu telewizyjnego i będzie swoją osobą ilustrował jakąś tezę - zaznaczył szef MON.
Opozycja za komisją
Nieoficjalnie wiadomo, że Platforma przygotowała już wstępny wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie działalności Macierewicza, ale nie zdecydowała jeszcze, czy go złożyć, poprzeć wniosek Twojego Ruchu, czy też opowiedzieć się przeciwko powołaniu komisji śledczej.
Wniosek TR o powołanie komisji śledczej ds. działań Antoniego Macierewicza, jako wiceszefa MON i szefa SKW popiera SLD, przeciw są PiS i SP, PSL nie ma jeszcze stanowiska.
21 lipca 2006 r. Macierewicz został mianowany wiceministrem obrony, szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI i pełnomocnikiem ds. tworzenia służby kontrwywiadu wojskowego.
Zgodnie z propozycją TR komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI i weryfikacji ich kadr oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI (tzw. raportu Macierewicza), a także samej weryfikacji kadr WSI przez Komisję Weryfikacyjną w okresie 21 lipca 2006 r. do 30 czerwca 2008 r.; komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.
Autor: MAC/tr / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24