W 13 krajach UE, w tym w Polsce, obserwuje się wzrost zachorowań na grypę, a w pięciu krajach wspólnoty liczba zachorowań spada - poinformował wiceminister zdrowia Adam Fronczak po posiedzeniu Komitetu Pandemicznego.
W pozostałych państwach, takich jak Irlandia, Islandia, Wielka Brytania czy Belgia, szczyt zachorowań już został osiągnięty i "prawdopodobnie będzie obserwowany dalej spadek". W Polsce w trzecim tygodniu listopada na grypę, zarówno typu A, jak i B zachorowało ponad 97 tys. osób. U 736 potwierdzono A/H1N1, 15 zmarło.
- W większości przypadków ludzie przechodzą ją w sposób bardzo łagodny, jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia 80 proc. przypadków ma łagodny przebieg - uspokajała Lidia Brydak z Instytutu Zdrowia Publicznego. Jak dodała, według danych Światowej Organizacji Zdrowia z powodu grypy sezonowej na świecie corocznie choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld osób, a umiera od 0,5 mln do 1 mln osób. - Obecnie sytuacja w świecie jest taka - ponad 500 tys. zachorowań oraz 6770 zgonów. Więc widzą państwo skalę - powiedziała Brydak.
"Jesteśmy przygotowani"
Fronczak zapewnił, że Polska jest dobrze przygotowana do leczenia chorych wymagających hospitalizacji, posiada zapas leków antywirusowych. Wiceminister zdrowia przyznał, że choć "był przejściowy niedobór" szczepionki na grypę sezonową, to w tej chwili w blisko 55 proc. aptek na terenie Polski szczepionka ta jest w ciągłej sprzedaży.
- Zostały uruchomione pewne procedury interwencyjnego sprowadzenia przez firmy szczepionki na rynek polski. To skutkuje tym, że ta szczepionka jest w ciągłej sprzedaży w większości aptek w tej chwili, a dalsze partie są sprowadzane - powiedział Fronczak.
Negocjacje szczepionkowe trwają
Poinformował, że w dalszym ciągu trwają negocjacje w sprawie zakupu szczepionek na A/H1N1. - Najważniejszą rzeczą dla nas jest bezpieczeństwo polskich pacjentów. Negocjacje są prowadzone ze wszystkimi potencjalnymi partnerami. Dążymy do takiej sytuacji, aby zarekomendować produkt, który będzie całkowicie bezpieczn" - powiedział Fronczak.
Główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła powiedział, że utrzymująca się kilkustopniowa temperatura powietrza sprzyja "utrzymywaniu wirusa grypy w środowisku". Jak dodał, należy wietrzyć pomieszczenia przynajmniej trzy razy dziennie.
kaw//mat
Źródło: TVN24, PAP