Dwie "dobre wiadomości", ale też "zła wróżba na przyszłość". Politycy o unijnym porozumieniu

Źródło:
TVN24
Andrzej Szejna o porozumieniu przywódców państw unijnych
Andrzej Szejna o porozumieniu przywódców państw unijnychTVN24
wideo 2/24
Andrzej Szejna o porozumieniu przywódców państw unijnychTVN24

Słowa Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana dotyczące porozumienia unijnych przywódców to zła wróżba na przyszłość - powiedział poseł Lewicy Andrzej Szejna. Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Polskiej Piotr Zgorzelski stwierdził, że z unijnego szczytu płyną "dwie dobre wiadomości". Europoseł PiS Karol Karski tłumaczył "złożoną procedurę", w ramach której - jego zdaniem - o tym, czy w kraju członkowskim jest praworządność, zdecyduje jego przywódca. Do tego stanowiska odniósł się w mediach społecznościowych były premier Leszek Miller.

Po kilku dniach dyskusji przywódcy państw Unii Europejskiej osiągnęli we wtorek rano porozumienie dotyczące wieloletniego budżetu UE oraz pakietu dla gospodarki oferującego dotacje i pożyczki, aby przeciwdziałać skutkom pandemii COVID-19. W porozumieniu znalazły się zapisy dotyczące uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności.

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przekonywał niedługo po zawarciu porozumienia na konferencji zorganizowanej wspólnie z premierem Węgier Viktorem Orbanem, że "w porozumieniu nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi".

Michel i Morawiecki o powiązaniu wypłat unijnych funduszy z praworządnością
Michel i Morawiecki o powiązaniu wypłat unijnych funduszy z praworządnościąTVN24, EBS

Słowa Morawieckiego i Orbana to "zła wróżba na przyszłość"

Poseł Lewicy Andrzej Szejna przyznał, że jego ugrupowanie "dzieli optymizm z rządem i z liderami Unii Europejskiej" po przyjęciu porozumienia przywódców UE. Zaznaczył, że jest jeden "bardzo martwiący fakt".

- Wszyscy liderzy Unii Europejskiej, a szczególnie ustami przewodniczącego Rady Europejskiej i przewodniczącej Komisji Europejskiej ucieszyli się, że wypłaty funduszów europejskich będą w jakiś sposób warunkowane przestrzeganiem praworządności w każdym kraju Unii Europejskiej. Natomiast ze strony pana premiera Morawieckiego i premiera Orbana słyszymy, że nie będą one warunkowane przestrzeganiem praworządności. To, niestety, jest zła wróżba na przyszłość - powiedział Szejna.

Zgorzelski o dwóch "dobrych wiadomościach"

Wicemarszałek Sejmu z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz'15 Piotr Zgorzelski powiedział, że "cieszy się, że ponad 125 miliardów wpłynie do Polski, do polskich przedsiębiorców, rolników".

- To dobra wiadomość. Ale także dobrą wiadomością jest to, że wydatkowanie tych środków będzie uzależnione od przestrzegania praworządności - dodał.

Zgorzelski o dwóch "dobrych wiadomościach" z unijnego szczytu
Zgorzelski o dwóch "dobrych wiadomościach" z unijnego szczytuTVN24

Arłukowicz: te dni pokazały też wielką samotność Polski w Unii Europejskiej

Bartosz Arłukowicz, europoseł Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że unijny szczyt to był "pokaz premiera Morawieckiego, który walczył o to, żeby praworządność nie była czymś ważnym w Europie".

- Te dni pokazały też wielką samotność Polski w Unii Europejskiej. Kiedyś byliśmy liderami Europy, przy głównym stole. Dzisiaj zostaliśmy sami, z poklepującymi nas po plecach Węgrami - dodał.

Arłukowicz: te dni pokazały wielką samotność Polski w Unii Europejskiej
Arłukowicz: te dni pokazały też wielką samotność Polski w Unii EuropejskiejTVN24

"Żądamy pełnej odpowiedzi od premiera Morawieckiego"

Na konferencji zabrał też głos Andrzej Halicki, europoseł PO. Ocenił, że "po raz pierwszy w ramach negocjacji budżetu Unii Europejskiej Polska nie była aktywnym uczestnikiem procesu", tylko "biernym odbiorcą porozumienia". - W wyniku tych negocjacji, które zaczęły się od bardzo ostrej antybrukselskiej retoryki, straciliśmy w budżecie UE prawie 100 miliardów złotych, mamy 20 miliardów euro mniej niż było w poprzedniej perspektywie. To oznacza między innymi mniej środków na fundusz transformacji energetycznej - przekonywał. Jak tłumaczył europoseł "pożyczki i granty funduszu odbudowy, który jest innym elementem tego porozumienia, są uzależnione od spełnienia celu polityki klimatycznej - neutralności klimatycznej w roku 2050". Dodał, że w myśl tego porozumienia, jeśli ktoś nie spełni tego celu, "50 procent środków na ten cel dedykowane danemu krajowi będzie zamrożone". - Pytanie więc do premiera Morawieckiego jest proste, czy podpisał się pod celem neutralności klimatycznej do 2050, bo wynika z tego dokumentu (porozumienia przywódców - red.), że tak?. Żądamy pełnej odpowiedzi od premiera Morawieckiego, jutro jest posiedzenie Sejmu. I prosimy, bez kłamstw - apelował.

Halicki: żądamy pełnej odpowiedzi od premiera Morawieckiego ws. szczytu unijnego
Halicki: żądamy pełnej odpowiedzi od premiera Morawieckiego ws. szczytu unijnegoTVN24

Terlecki: mechanizm dotyczący praworządności jest nie do uruchomienia

Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki powiedział dziennikarzom w Sejmie, że więcej szczegółów na temat porozumienia "poznamy, jak wróci premier". - Myślę, że pożyteczna by była informacja w Sejmie pana premiera o tym, co się wydarzyło - dodał.

Dopytywany o powiązanie wypłat środków unijnych z przestrzeganiem praworządności stwierdził, że "mechanizm jest bezpieczny, nie do uruchomienia".

Terlecki: mechanizm dotyczący praworządności jest nie do uruchomienia
Terlecki: mechanizm dotyczący praworządności jest nie do uruchomieniaTVN24

Karski: o tym czy w krajach członkowskich jest praworządność, zdecydują rządzące tam osoby

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Karol Karski stwierdził, że "procedura dojścia do finalnych decyzji jest tak złożona, że o tym czy praworządność jest w Niemczech, zadecyduje kanclerz [Angela - przyp. red.] Merkel, o tym, czy jest praworządność we Francji, prezydent [Emmanuel - przyp. red.] Macron, czy jest praworządność na Węgrzech zdecyduje premier [Viktor - przyp. red.] Orban, a o tym, czy jest praworządność w Polsce zdecyduje premier [Mateusz - przyp. red.] Morawiecki".

- W konkluzjach Rady mamy bowiem przewidzianą procedurę, zgodnie z którą zasady proponuje Komisja, kwalifikowaną większością przyjmuje je Rada Unii Europejskiej, a Rada Europejska następnie rozstrzyga [jednomyślnie - przyp. red.] w sposób wiążący, jak te zasady mają wyglądać - tłumaczył Karski.

Karol Karski o porozumieniu unijnych przywódców
Karol Karski o porozumieniu unijnych przywódcówTVN24

"Rada Europejska - jest to tam wyraźnie napisane - to jednomyślność"

Podobne stanowisko w tej kwestii przedstawiał na wcześniejszej konferencji premier Morawiecki.

- Jak uzgodniliśmy to ze służbami prawnymi, ten mechanizm, który ma być wypracowany, będzie jednocześnie podlegał walidacji Rady Europejskiej. Rada Europejska - jest to tam wyraźnie napisane - to jednomyślność. Bez zgody Węgier, bez zgody Polski, bez zgody Grupy Wyszehradzkiej nic się tutaj nie zadzieje - mówił.

Morawiecki: nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy tak zwaną praworządnością a środkami budżetowymi
Morawiecki: nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy tak zwaną praworządnością a środkami budżetowymiTVN24

Miller: związek budżetu z praworządnością wzmocniony, bardzo jasny

Do kwestii podnoszonej przez premiera Mateusza Morawieckiego i uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania praworządności w kontekście ustaleń podjętych na szczycie w Brukseli odniósł się były premier Leszek Miller. Jak napisał w mediach społecznościowych, "decyzje o zamrożeniu lub odebraniu funduszy będą podejmowane w Radzie Unii Europejskiej na zasadzie większościowej, a nie jednomyślności".

"Szefowa KE von der Leyen powiedziała, że związek budżetu z praworządnością został wzmocniony i jest bardzo jasny" - napisał Miller na Twitterze.

"Ponieważ ekipa rządowa nie odróżnia Rady Europejskiej od Rady Unii Europejskiej, wyjaśniam, że RUE jest głównym organem decyzyjnym UE, wydaje wiążące akty prawne, głosuje większością zwykłą lub kwalifikowaną. Tam właśnie podejmowane będą decyzje o zamrożeniu lub odebraniu funduszy" - dodał były premier i były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium