TVN24 | Polska

Zmiana w zasadach przechowywania szczepionki Pfizera

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/dap
Źródło:
PAP
Dworczyk: na razie jest niewielki poziom zainteresowania rejestracją na szczepienie wśród 16- i 17-latków
Dworczyk: na razie jest niewielki poziom zainteresowania rejestracją na szczepienie wśród 16- i 17-latkówTVN24
wideo 2/22
TVN24Dworczyk: na razie jest niewielki poziom zainteresowania rejestracją na szczepienie wśród 16- i 17-latków

Szczepionkę przeciwko COVID-19 firm BioNTech i Pfizer można trzymać do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza – poinformowała w komunikacie Europejska Agencja Leków (EMA). Dotychczas dozwolony czas przechowywania w zwykłej lodówce wynosił pięć dni.

"Komitet ds. leków dla ludzi (CHMP) EMA zalecił zmianę w zatwierdzonych (...) warunkach przechowywania szczepionki COVID-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Ułatwi to obchodzenie się ze szczepionką w ośrodkach szczepień w całej Unii Europejskiej" – czytamy w komunikacie Agencji przesłanym przedstawicielom mediów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Szczepionka do 31 dni w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza

"Zmiana ta wydłuża zatwierdzony okres przechowywania nieotwartej rozmrożonej fiolki w temperaturze 2–8 stopni Celsjusza (tj. w normalnej lodówce) z pięciu dni do jednego miesiąca (31 dni). Zmiana została zatwierdzona po dokonaniu oceny dodatkowych danych z badań stabilności. (...) Oczekuje się, że zwiększona elastyczność w zakresie przechowywania i obchodzenia się ze szczepionką będzie miała znaczący wpływ na planowanie i logistykę wprowadzania szczepionek w państwach członkowskich Unii Europejskiej" – doprecyzowała EMA.

Informację o komunikacie EMA przekazał na Twitterze między innymi profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Autor:mjz/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości