Jeżeli producent wywiąże się z tej deklaracji, to rozpoczniemy proces szczepień jeszcze w tym roku - zapowiedział pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Rząd zapowiedział, że w połowie grudnia zamierza przeprowadzić kampanię informacyjną i profrekwencyjną w sprawie szczepień przeciwko COVID-19.
Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień i szef kancelarii premiera Michał Dworczyk oświadczył na konferencji prasowej w środę, że "jeżeli producent dotrzyma deklaracji, to szczepienia grupy zerowej będą mogły się rozpocząć jeszcze w grudniu tego roku". - Podkreślam, jest to uzależnione od terminu zarejestrowania i dostarczenia szczepionki do Polski, ale jeżeli producent wywiąże się z tej deklaracji, to rozpoczniemy proces szczepień jeszcze w tym roku - oświadczył.
Kiedy szczepienia kolejnych grup? "Jesteśmy ostrożni ze składaniem deklaracji"
W tak zwanym etapie zero szczepieni będą wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia: nie tylko personel medyczny, ale także osoby pracujące w szpitalach, przychodniach, które nie są lekarzami i pielęgniarkami.
Następnie - w ramach pierwszego etapu - szczepione mają być osoby starsze, pensjonariusze DPS-ów i Zakładów Opieki Leczniczej oraz służby mundurowe.
Kiedy kolejne etapy? - Musimy sobie to powiedzieć bardzo jasno, że do kolejnych faz szczepień, po tej fazie zerowej, będziemy przechodzić natychmiast, gdy producenci będą nam dostarczać szczepionki, bez jakiejkolwiek zwłoki - odpowiadał Dworczyk. - Dzisiaj jesteśmy ostrożni ze składaniem deklaracji, dlatego że producenci sami zmieniają terminy, zmieniają ilości i warunki dostarczanych szczepionek - dodał.
- Na dzisiaj mamy pewne informacje co do tego, że EMA, Europejska Komisja Leków, zbierze się 21 (grudnia - red.) i oceni szczepionkę Pfizera. Potem, jeśli będzie to pozytywna ocena, jeszcze dzień, dwa lub trzy zajmie zarejestrowanie, dopuszczenie tej szczepionki na terenie Unii Europejskiej, i potem będziemy mogli rozpocząć szczepienie osób w grupie zerowej. I to są deklaracje, które możemy dzisiaj w sposób wiarygodny i odpowiedzialny złożyć - opisał.
Dworczyk na konferencji mówił także, że ponad 80 procent polskich gmin ma zarejestrowane punkty medyczne, które będą realizowały szczepienia przeciw COVID-19. Powiedział przy tym, że te 80 procent gmin obejmuje zasięgiem ponad 92 procent populacji naszego kraju.
- Trwa nabór dla kadry pracującej podmiotów leczniczych i aptek, nabór na szczepienia. Można się zgłaszać do 509 szpitali węzłowych, które będą realizowały takie szczepienia i które będą mogły w krótkim czasie zaszczepić wszystkich pracowników podmiotów leczniczych - mówił dalej, przypominając, że nabór trwa do 20 grudnia. - Apelujemy do pracowników podmiotów leczniczych: szpitali, przychodni, aptek o zgłaszanie się do szpitali węzłowych, w których będą realizowane szczepienia dla tego personelu. Szpital węzłowy znajduje się niemal w każdym powiecie - powiedział.
Dodał, że w środę ruszyła infolinia w sprawie szczepień przeciw COVID-19. - Ta infolinia przekształci się w styczniu w linię, za pośrednictwem której będzie można zapisywać się na szczepienia - wyjaśnił.
Infolinia działa pod numerem 989.
Gdzie będą pierwsze punkty szczepień masowych?
Na konferencji poinformowano także, że w piątek ruszy drugi etap naboru podmiotów leczniczych, które będą organizowały punkty szczepień. - Podjęliśmy też decyzję o uruchomieniu pierwszych pięciu punktów szczepień masowych. One będą realizowane w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców - poinformował Dworczyk. Dodał, że zaczną one działać, gdy rozpoczną się szczepienia w pierwszym etapie, czyli gdy będą szczepione osoby z pierwszej grupy.
Zaznaczył, że później - na przełomie grudnia i stycznia przyszłego roku - będzie doprecyzowywana lista punktów, w których będą wykonywane szczepienia. - Będziemy podejmowali decyzje, czy ewentualnie dodatkowe takie masowe punkty szczepień należy jeszcze uruchamiać - poinformował.
Dworczyk wspomniał także o kwestii dowozu mieszkańców, którzy "mają ograniczoną mobilność do punktów szczepień". - Musimy rozwinąć współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego. W najbliższy piątek zaprosimy do dalszych konsultacji organizacje zrzeszające jednostki samorządu terytorialnego, żeby omówić propozycje, jak konkretnie ma ta współpraca wyglądać - zapowiedział.
- Zabezpieczyliśmy środki finansowe, żeby samorządy nie musiały brać na siebie całego ciężaru organizacji tego transportu - zapewnił.
Dodatkowy nabór dla placówek szczepiących
Obecny na konferencji prasowej pełniący obowiązki prezesa NFZ Filip Nowak przekazał, że "prawie 93 procent mieszkańców naszego kraju ma pewność tego, że będzie miało w pobliżu swojego miejsca zamieszkania punkt szczepień". Przypomniał, że od 18 grudnia, przez cztery dni, trwać będzie nabór uzupełniający dla placówek, aby zapełnić "białe plamy" na mapie punktów szczepień. - Zachęcamy realizatorów świadczeń, którzy się jeszcze nie zgłosili. To nie jest konkurs, nie wybieramy najlepszych, tylko zachęcamy placówki, które zapewnią odpowiedni rygor sanitarny i w sposób bezpieczny i odpowiedzialny zaszczepią - mówił Nowak.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kiedy rozpoczną się szczepienia na koronawirusa, jaka będzie ich kolejność, jak będą wyglądały zapisy?
Szczepionki przeciw COVID-19 mają być darmowe, dobrowolne i dwudawkowe. W pierwszej kolejności szczepienia prowadzone mają być wśród pracowników służb medycznych, mieszkańców domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych, żołnierzy oraz osób starszych. Celem rządowego programu szczepień jest doprowadzenie w 2021 roku do odporności populacyjnej.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24