TVN24 | Polska

Znamy już ich imiona i nazwiska. Kto jako pierwszy w Polsce zaszczepi się przeciwko COVID-19?

TVN24 | Polska

Autor:
kb//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Pierwsza dostawa szczepionek ruszyła do hurtowni w kilku miastach
Pierwsza dostawa szczepionek ruszyła do hurtowni w kilku miastachTVN24
wideo 2/21
TVN24Pierwsza dostawa szczepionek ruszyła do hurtowni w kilku miastach

Pierwszą osobą zaszczepioną na COVID-19 w Polsce będzie naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA Alicja Jakubowska. Zaszczepi ją w niedzielę 27 grudnia dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, będącego filią CSK MSWiA. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników placówki przy ulicy Wołoskiej w Warszawie - poinformował w sobotę Zaczyński, który sam znajdzie się w tej grupie, zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę.

Do Polski transport z pierwszą dawką szczepionek przeciw COVID-19 dojechał w bożonarodzeniowy wieczór. W sobotę rano trafił do Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, a stamtąd został rozprowadzony po kraju.

Szczepienia przeciwko COVID-19- Najważniejsze informacje

Najpierw naczelna pielęgniarka, potem czterech innych pracowników MSWiA

Dr Artur Zaczyński, dyrektor szpitala tymczasowego na Stadionie PGE Narodowy, który jest filią CSK MSWiA, powiedział w sobotę, że jako pierwsza zostanie zaszczepiona naczelna pielęgniarka Alicja Jakubowska. - Następnie zostanie zaszczepiony nasz dyrektor, pan profesor Waldemar Wierzba, a później ja, jako dyrektor medyczny szpitala zostanę zaszczepiony przez naczelną pielęgniarkę - ujawnił dr Artur Zaczyński.

Dodał, że wśród pierwszych zaszczepionych będzie też jedna z diagnostów laboratoryjnych, która uczestniczyła w akcji w Dover oraz jeden z ratowników medycznych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odpowiedzi na najważniejsze pytania o szczepionkę Pfizera i BioNTechu

Pięć dni powinno zająć zaszczepienie personelu szpitala

Według dr Zaczyńskiego, zaszczepienie personelu szpitala, który zgodził się na szczepionkę, powinno zająć pięć dni. - Oprócz pracowników szpitala przy ulicy Wołoskiej w Warszawie szczepionki trafią do Szpitala Narodowego oraz do naszych filii przy ulicy Sandomierskiej w Warszawie oraz filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach - wyliczył.

O tym, że transport szczepionek odbywa się zgodnie z planem, informował w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w składnicy Agencji Rezerw Materiałowych są już szczepionki przeciwko COVID-19. "Pierwsza partia 10 tys. szczepionek będzie w najbliższym czasie dystrybuowana do 72 szpitali węzłowych" - napisał na Twitterze minister zdrowia.

Kto otrzyma pierwszą dawkę szczepionki? Gdzie i kiedy się zaszczepimy? Poradnik

Szczepionki na COVID-19 w Polsce

Pierwsza dostawa szczepionek dotarła z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs do Polski w piątek około godziny 22. Transport trafił około godziny 6.45 do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Tu został rozdzielony. Szczepionki ruszyły w dalszą trasę do hurtowni farmaceutycznych, które przygotują całą wysyłkę do 72 szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczną się pierwsze szczepienia.

Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Rządowy program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności zaszczepieni będą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.

Ile szczepionek kupił polski rząd i jaki jest ich koszt?

Z informacji podanych w przyjętym przez rząd 15 grudnia tak zwanym Narodowym Programie Szczepień oraz na stronach rządowych wynika, że Polska zawarła pięć umów na zakup szczepionek przeciw COVID-19. Mamy otrzymać 16,74 miliona dawek szczepionki Pfizer/BioNTech i 6,69 miliona dawek preparatu koncernu Moderna. Ponadto Polska podpisała umowy z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek) i CureVac (5,65 mln dawek).

To w sumie ponad 62 miliony szczepionek. Szacowany koszt wynosi około 2,4 miliarda złotych. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Autor:kb//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości