Morawiecki: za pomocą szczepień "chcemy osiągnąć jedno"

TVN24 | Polska

Autor:
akw/adso
Źródło:
tvn24.pl
facebook.com/MorawieckiPL"Bądź odporny, zaszczep się". Spot informacyjny o szczepieniach na COVID-19

Planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID-19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna - napisał premier w poście informującym o oczekiwanych szczepionkach. Mateusz Morawiecki przypomniał, że będą one dobrowolne i darmowe.

Z badań sondażowych, przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie Grupy LUX MED, wynika, że 52 procent Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciwko COVID-19. Zachęcaniem Polaków do szczepień przeciwko COVID-19 rząd zamierza się intensywnie zajmować w kolejnych tygodniach i miesiącach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Premier obiecuje kampanię, która "rozwieje wszelkie obawy"

Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowy wieczór napisał na swoim profilu na Facebooku, że "planowane na początek przyszłego roku rozpoczęcie szczepień na COVID-19 to ogromna zdrowotna operacja logistyczna". "Będzie ona poprzedzona kampanią informacyjną, która zapewni Państwu wszelkie niezbędne informacje dotyczące tego procesu i, na co liczę najbardziej, rozwieje wszelkie obawy i nieprawdziwe informacje" - wyjaśnił.

Przypomniał, że szczepionki będą dobrowolne i darmowe i przekazał, że proces rejestracji placówek, które będą przeprowadzać szczepienia rusza już w piątek 4 grudnia.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szczepionka może nie dać "odporności zbiorowej w stu procentach", ale "zupełnie zmieni obraz tej pandemii"

Morawiecki wskazał, że procedura szczepień to "cztery proste kroki": rejestracja online, zgłoszenie do punktu szczepień, samo szczepienie i obserwacja po nim oraz powtórzenie procesu szczepienia po upływie 21 dni, bez konieczności ponownej rejestracji.

Szef rządu napisał, że w pierwszej kolejności szczepionki otrzymają seniorzy powyżej 60. roku życia oraz pracownicy służby zdrowia i służb mundurowych. "Nikogo nie będziemy zmuszać do szczepień, ale za ich pomocą chcemy osiągnąć jedno - ochronić przed wirusem wszystkich Polaków" - wskazał.

O tym, jak dokładnie wyglądać będzie proces szczepień, premier mówił na środowej konferencji.

Do wpisu premier dołączył nagranie wyjaśniające między innymi, że nasz kraj podpisał umowy na dostawy szczepionek z firmami Pfizer-BioNTech, Johnson&Johnson oraz AstraZeneca, a umowy dotyczą dostawy 45 milionów dawek szczepionki, "po ich zatwierdzeniu przez europejskie instytucje". Szczepienia będą realizowane w stacjonarnych POZ-ach oraz innych stacjonarnych placówkach medycznych, a także przez mobilne zespoły szczepiące i centra szczepienne w szpitalach rezerwowych.

Spot zakończono apelem: "Bądź odporny. Zaszczep się".

Ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19 doktor Paweł Grzesiowski podczas czwartkowej audycji w Radiu ZET zwrócił uwagę, że "jeśli rozpoczniemy szczepienia w lutym, to one będą trwać co najmniej rok". - Nie miejmy złudzeń, zaszczepienie 20 czy nawet 30 milionów ludzi, bo tyle musielibyśmy w Polsce zaszczepić, żeby wirus przestał być tak groźny jak w tej chwili, zajmie co najmniej rok - powiedział.

"Zanotować w kalendarzu jako rok nienormalny". 2021 "musimy planować z ograniczeniami"

Autor:akw/adso

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: